نکسترو
یافته های یك مطالعه مروری نشان داد:

بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک با پیروی از نوعی رژیم غذایی

بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک با پیروی از نوعی رژیم غذایی

نکسترو: نکسترو: بررسی های یک مطالعه مروری نشان داد که پیروی از رژیم «کتوژنیک» می تواند به بهبود عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک و باروری افراد مبتلا به این سندرم کمک نماید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از رایج ترین اختلالات غدد درون ریز است که شیوع آن در حال افزایش می باشد. شیوع این سندرم در زنان ایرانی حدود چهار تا ۲۰ درصد تخمین زده شده است.

این سندرم یکی از مهم ترین علت های کاهش تخمک گذاری و عدم تخمک گذاری در زنان، بخصوص زنان مبتلا به ناباروری است. سندرم تخمدان پلی کیستیک با عوارضی مانند پُرمویی (هیرسوتیسم)، ریزش مو با الگوی مردانه و آکنه همراه می باشد و بر کیفیت زندگی افراد تاثیرات نامطلوبی دارد. مشکلاتی مانند سندرم متابولیک، دیابت، مشکلات باروری، بیماری های قلبی عروقی، سرطان پستان و یائسگی زودرس، از عوارض طولانی مدت مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

عوامل ژنتیکی به همراه عوامل محیطی می تواند نقش مهمی را در ابتلای زنان به این سندرم داشته باشد. همین طور ژنتیک، مقاومت به انسولین و التهاب با تولید بیش از اندازه هورمون های مردانه یا آندروژن ها مرتبط هستند و مقادیر بالای این هورمون ها می تواند موجب پیشگیری از تولید تخمک های طبیعی شود. ولی با این وجود علت مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک همچنان معلوم نیست.

درمان این سندرم معمولا با تغییر سبک زندگی، کاهش وزن و ورزش آغاز می شود و کاهش تنها ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی و بهبود علایم کمک نماید.

پژوهش ها نشان داده اند که میان دریافت های غذایی و سندرم تخمدان پلی کیستیک ارتباط وجود دارد و یکی از مداخله های تغذیه ای برای بهبود این بیماران، توجه به میزان و نوع کربوهیدرات های دریافتی است. محدود کردن کربوهیدرات در رژیم غذایی به میزانی که از تولید چربی در بدن جلوگیری نماید، می تواند علایم مقاومت به انسولین را بهبود بخشیده یا از بین ببرد.

مقاومت به انسولین، شرایطی است که سلول ها پاسخ مناسبی به حضور انسولین که هورمون تنظیم کننده قند است، نمی دهند و بنابراین قند خون افزایش خواهد یافت.

رژیم غذایی «کتوژنیک»، نوعی رژیم غذایی با کربوهیدرات کم است و پژوهش های جدید نشان داده اند که این رژیم غذایی می تواند علاوه بر کاهش وزن، منجر به بهبود مقاومت به انسولین شود.

در سالهای اخیر، گرایش افراد جامعه به رژیم کتوژنیک افزایش پیدا کرده، ولی پژوهش های نظام مندی در مورد تاثیرات این رژیم در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک انجام نشده است. بر همین مبنا پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری نظام مند به بررسی اثر این رژیم غذایی بر بهبود عوارض و نتایج این سندرم پرداختند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه، مقاله های در رابطه با سندرم تخمدان پلی کیستیک، رژیم کم کربوهیدرات و رژیم کتوژنیک را در پایگاه های اطلاعاتی معتبر انگلیسی و فارسی زبان جستجو کردند. در نهایت بعد از بررسی مقاله های به دست آمده، چهار مقاله را به صورت کامل بررسی کردند.

بر اساس یافته های این مطالعه مروری نظام مند، پیروی از این نوع رژیم غذایی می تواند از راه کاهش وزن و کاهش مقاومت به انسولین (درمان های اصلی PCOS) سبب بهبود علایم این سندرم، شامل بهبود نظم دوران قاعدگی، افزایش احتمال حاملگی و کاهش خطر مبتلاشدن به دیابت نوع دو شود.

همچنین طبق مقاله های بررسی شده، رعایت این رژیم غذایی می تواند سبب کاهش عامل های شاخص توده بدنی، وزن، کلسترول، تری گلیسیرید، هموگلوبین A۱C، انسولین ناشتا، گلوکز (قند) ناشتا، تستوسترون آزاد، فشار خون، بهبود هورمون های FSH و LH و.... شود.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند که با عنایت به افزایش شیوع ناباروری در میان زنان جوان و اهمیت سندرم تخمدان پلی کیستیک در بروز این عارضه، لازم است علاوه بر انجام پژوهش های تکمیلی، راهکارهایی پیرامون رژیم غذایی به مردم ارائه شود.

در انجام این پژوهش، هانیه لرزاده امین از کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ مروارید نورمحمدی از دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر غزاله اسلامیان، استادیار دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «اثرات رژیم غذایی کتوژنیک بر نتایج سندرم تخمدان پلی کیستیک: یک مرور نظام مند بر کارآزمایی های بالینی» در مجله زنان، مامائی و نازائی ایران، انتشار یافته است.

منبع:

1401/12/18
18:13:33
5.0 / 5
179
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد