نکسترو
بر اساس یافته های یكی از پژوهش های كلیدی در صنعت نیروگاهی؛

ایران ظرفیت راه اندازی نیروگاه ‏های دودکش خورشیدی را دارد

ایران ظرفیت راه اندازی نیروگاه ‏های دودکش خورشیدی را دارد

نکسترو: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند طی پژوهشی نشان دهند که ایران ظرفیت راه اندازی نیروگاه ‏های دودکش خورشیدی را دارد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محسن رحیمی لرکی، محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تحلیل دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و بهبود عملکرد نیروگاه بزرگ مقیاس دودکش خورشیدی با پیکربندی شیبدار» اظهار داشت: باتوجه به پتانسیل بالقوه کشور ما در بهره بردن از انرژی خورشیدی، ایجاد بستر مناسب جهت تولید محصولات از فناوری انرژی خورشیدی لازم است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در آینده نزدیک آب و انرژی، محصولات خورشیدی به عنوان سرمایه های کلیدی به شمار می روند که هم اکنون سامانه های فتوولتائیک در دنیا به بلوغ رسیده و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: نیروگاه دودکش خورشیدی یکی از فناوری های نسبتا جدید و در عین حال کارآمد انرژی خورشیدی است که با وجود تعدادی از محدودیت ها نظیر بازده پایین تبدیل انرژی، به سبب سادگی ساختار و عملکرد، هزینه نسبتا کم ساخت و بهره برداری، ملاحظات تعمیر و نگهداری و عمرکاری به عنوان یکی از گزینه های مطرح و رقابت پذیر برای تولید توان الکتریکی از انرژی خورشیدی در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی مطرح است.

به گفته ی ایشان، هدف اصلی این پروژه ارزیابی عملکرد نیروگاه دودکش خورشیدی تحت تاثیر عوامل محیطی نظیر باد و تابش است.

رحیمی اظهار داشت: بدون شک در ایران با شناسایی مناطق مستعد و مناسب برای راه اندازی چنین نیروگاه‏ هایی می‏ توان گام مهمی در راستای فناوری ‏های خورشیدی و در نتیجه تامین انرژی ارزان و باثبات و همین طور کاهش مشکل بیش از پیش آلودگی هوا برداشت.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: از پژوهش حاضر می توان به عنوان یکی از پژوهش های کلیدی در صنعت نیروگاهی و فناوری های تجدیدپذیر نام برد.

وی با اشاره به ادامه این پروژه اظهار داشت: ادامه کار فعلی مربوط به ساخت یک پایلوت بزرگ مقیاس و مقایسه عملکرد آن با مدل ارائه شده در پژوهش حاضر خواهد بود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر در معرفی خاصیت های این طرح، اظهار داشت: ارائه مدل فنی قابل اطمینان جهت ارزیابی عملکرد پیکربندی ‏های مختلف نیروگاه دودکش خورشیدی با در نظر گرفتن شرایط مختلف محیطی نظیر تابش و باد محیطی، ارائه آنالیز ابعادی منحصر به فرد برای توسعه نتایج پایلوت آزمایشگاهی به پایلوت واقعی، ارزیابی و ارائه بهینه وضعیت پیکربندی نیروگاه دودکش خورشیدی برای توسعه در مناطق بادخیز از خاصیت های طرح شمرده می شود.

وی اظهار داشت: هزینه راه اندازی این نیروگاه (به خصوص پیکربندی شیبدار) در مقایسه با سایر فناوری های خورشیدی کمتر بوده و با فناوری های به بلوغ رسیده تجدیدپذیر نظیر نیروگاه توربین بادی و فتوولتائیک هم تراز است.

به گفته ی ایشان، همین طور این نیروگاه نیازمند هیچگونه آب مصرفی در چرخه اصلی یا به عنوان سیال خنک کاری نبوده و در مقایسه با نیروگاه های تجدیدپذیر و خورشیدی دیگر نیز مزیت نسبی دارد.

وی افزود: نیروگاه های متوسط مقیاس و بزرگ مقیاس دودکش خورشیدی شامل ثابت، شناور و یا شیب دار (ساخته شده بر روی ناهمواری های آفتاب گیر سرزمینی)، سامانه های تهویه طبیعی ساختمانی های مسکونی، تجاری و صنعتی، سامانه های هیبرید خورشیدی با فتوولتائیک از کاربردهای این پروژه هستند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استاد راهنمای پروژه دکتر حسینی ابرده و دکتر حسن رحیم زاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور آن دکتر حمید سرلک عضو هیات علمی دانشگاه فنی دانمارک بوده اند. بخش‏ هایی از این پژوهش با همکاری دانشگاه فنی دانمارک اجرا شده و ایده پژوهش حاضر بسیار مورد استقبال مرکز پژوهش های انرژی ‏های تجدیدپذیر دانمارک قرار گرفته است.
منبع:

1401/12/16
14:15:28
5.0 / 5
322
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد