نکسترو

چگونگی استفاده از بخشنامه جدید پسادکتری

چگونگی استفاده از بخشنامه جدید پسادکتری

نکسترو: نکسترو: جزییات بخشنامه جدید جذب و به کارگیری پژوهشگران پسادکتری توسط دبیرخانه شورای عالی عتف اعلام گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آیین نامه «جذب و به کارگیری پژوهشگران پسادکتری» هفته گذشته در تاریخ ۱۰ اسفندماه سال جاری توسط دبیرخانه شورای عالی عتف ابلاغ گردید و بنا بر اعلام دبیرخانه شورای عالی عتف؛ پروسه اجرائی جذب و به کارگیری پژوهشگران پسادکتری از اول اردیبهشت سال آینده شروع می شود.

دوره پسادکتری دوره ای موقت با زمان معین برای دانش آموختگان دکتری است که بمنظور انجام پروژه های تحقیقاتی، فناوری، صنعتی، کاربردی و ارتقای مهارت های تخصصی بدون صدور مدرک تحصیلی اجرا می شود. مدت دوره پسادکتری یکسال است که با تایید کارگروه تا سه سال قابل تمدید است.

محقق پسادکتری؛ فردی است با مدرک دکتری تخصصی از دانشگاه های معتبر مورد تایید وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که بصورت تمام وقت در قالب ضوابط این بخشنامه، زیر نظر فرد میزبان که یکی از اعضای هیئت علمی وزارت علوم و وزارت بهداشت است، فعالیت می کند. همین طور در دوره پسادکتری، محقق حق اشتغال همزمان ندارد.

هدف از دوره پسادکتری استفاده بهینه از ظرفیت دانش آموختگان دوره دکتری در زمینه های پژوهش، فناوری و صنعتی، کمک به جذب و نگهداشت نخبگان، ایجاد بستر مناسب برای توانمندسازی دانش آموختگان دوره دکتری، کمک به گسترش مرزهای دانش و حل مشکلات کشور، توسعه ارتباط بین مراکز علمی با صنعت و جامعه، فراهم سازی زمینه برای اشتغال دانش آموختگان توانمند، ارتقای ارتباطات علمی بین المللی و کمک به توسعه فناوری و تجاری سازی ایده ها است.

بر اساس این بخشنامه جدید جذب و به کارگیری پژوهشگران پسادکتری؛ چهار نوع دوره پسادکتری در حوزه های تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، فناوری و صنعتی در نظر گرفته شده است.

دوره پسادکتری در زمینه تحقیقات بنیادی

در این دوره محقق پسادکتری به عنوان همکار یک طرح یا پروژه تحقیقاتی فرد میزبان در مؤسسه در مرتبه استادی یا دانشیاری فعالیت می کند.

این طرح باید در مرز دانش و در امتداد اولویت های ابلاغی شورای عالی عتف و مورد تایید مؤسسه باشد. دستاوردهای این دوره نیز باید شامل انتشار مقاله در نشریات معتبر، تالیف کتاب، ثبت اختراع تاییدشده؛ ارائه نظریه در کرسی های نظریه پردازی و نقد و مناظره (ویژه علوم انسانی و هنر) و یا اثر بدیع و بهادار هنری باشد.

دوره پسادکتری در زمینه تحقیقات کاربردی

در این دوره محقق پسا دکتری در یک طرح کاربردی فناورانه، نوآورانه و کارآفرینانه که دارای قرارداد بین مؤسسه با صنعت و جامعه است، فعالیت می کند.

این دوره زیر نظر فرد میزبان مؤسسه انجام می شود. دستاوردهای این دوره نیز اساساً شامل محصول مشخص، حل مشکل یا رفع نیاز صنعت و جامعه، ثبت اختراع داخلی و خارجی، ایجاد شرکت زایشی، کمک به نوآوری و توسعه دانایی محور در کشور است.

دوره پسادکتری فناوری

در این دوره، محقق پسادکتری در یک طرح کاربردی فناورانه، نوآورانه و کارآفرینانه که در یک شرکت دانش بنیان در دست اجرا باشد، فعالیت می کند. این دوره زیر نظر فرد میزبان در شرکت دانش بنیان برگزار می گردد.

دستاوردهای این دوره شامل محصول مشخص، حل مشکل شرکت دانش بنیان، ثبت اختراع داخلی و خارجی، کمک به نوآوری و توسعه دانایی محور در شرکت است.

دوره پسادکتری صنعتی

دوره پسادکتری صنعتی، دوره ای تقاضامحور است که محقق پسادکتری در یک پروژه برای حل مسئله موردنیاز صنعت زیر نظر فرد میزبان در یک واحد صنعتی فعالیت می کند.

دستاوردهای این دوره شامل حل مشکل یا رفع نیاز صنعت، بهبود فرایندهای تولید، افزایش راندمان، تولید محصول جدید، ثبت اختراع تایید شده یا انجام موفقیت آمیز طرح های تحقیقاتی کاربردی مورد نیاز صنعت مربوطه است.

حقوق پژوهشگر پسادکتری؛ معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای استادیار پایه یک

در این بخشنامه حقوق و مزایای ماهانه محقق پسادکتری معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای ماهانه استادیار پایه یک وزارت علوم است که حداکثر سهم صندوق عتف برای انواع پسادکتری، توسط کارگروه تعیین می شود. مابه التفاوت مبلغ حقوق و مزایای ماهانه را باید مؤسسه یا مرکز فناوری یا واحد صنعتی در ابتدای هر سه ماه پرداخت کند.
جدول یک

1401/12/15
13:24:12
5.0 / 5
355
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد