نکسترو
یافته های یك مطالعه نشان داد:

افزایش ریسک مبتلا شدن به دیابت نوع دو، با داشتن یک والد دیابتی

افزایش ریسک مبتلا شدن به دیابت نوع دو، با داشتن یک والد دیابتی

نکسترو: به گزارش نکسترو، یافته های یک مطالعه در مورد الگوی وراثت پذیری دیابت نوع دو نشان داد که بیماری دیابت نوع دو به صورت یکسان به خواهر و برادر منتقل می شود و عامل ابتلای والدین، مهم ترین عامل خطر مبتلا شدن به این بیماری است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دیابت نوع دو؛ یک بیماری پیچیده و یکی از شایع ترین بیماری های غدد است که با عوامل محیطی و ژنتیکی ارتباط دارد. در بیماری دیابت، ابتلای خویشاوندان درجه یک، مخصوصاً مادر سبب افزایش شانس ابتلای فرد می شود. قسمتی از این افزایش ریسک، ناشی از عوامل ژنتیکی است، اما به شیوه زندگی مانند عادات نادرست غذایی و عدم تحرک اعضای خانواده هم مرتبط می باشد.

وراثت پذیری و میزان تجمع خانوادگی بیماری دیابت نوع دو در ایران نامعلوم است. خیلی از افراد مبتلا به دیابت نوع دو، حداقل دارای یک عضو خانواده مبتلا به دیابت، مانند والدین و خواهر و برادر هستند. هر چقدر تعداد بیشتری از اعضای خانواده، مبتلا به این بیماری باشند؛ خطر مبتلا شدن به دیابت نوع دو هم افزایش خواهد یافت.

بررسی میزان تجمع خانوادگی بیماری دیابت، می تواند به پیشبینی مبتلا شدن به دیابت کمک نماید. بر همین مبنا پژوهشگران پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه تجمع خانوادگی و وراثت پذیری این بیماری را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه، پژوهشگران از داده های در ارتباط با مطالعه ژنتیک کاردیومتابولیک تهران استفاده کردند. این مطالعه بخشی از مطالعه قند و لیپید تهران است که مطالعه ای آینده نگر و مبتنی بر جمعیت است که با هدف تعیین شیوع و بررسی عوامل خطر بیماری های مزمن غیر واگیردار، بر روی ساکنان منطقه ۱۳ شهر تهران صورت می گیرد. این مطالعه از سال ۱۳۷۸ بر روی بیشتر از ۱۵ هزار نفر از افراد در محدوده سنی ۳ سال و بیش تر انجام شد.

در مطالعه حاضر یکهزار و ۶۹۱ فرد دیابتی و ۱۲ هزار و ۵۰ فرد غیر دیابتی بالای ۲۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند و وراثت پذیری و تجمع خانوادگی مبتلا شدن به دیابت در آنها مورد ارزیابی قرار گرفت.

از ۱۳ هزار ۷۴۱ نفر مورد مطالعه، ۴۵ درصد زن و ۵۵ درصد مرد بودند. نتایج بررسی های این تحقیق نشان داد که در تمام متغیرها به جز قند خون ناشتا، از نظر میانگین در زنان و مردان اختلاف مفهوم داری وجود داشت. همینطور میانگین شاخص توده بدنی در مردان مقدار کم تری نسبت به زنان بود؛ اما فشار خون سیستولیک در زنان نسبت به مردان کم تر بود.

ارزیابی های این مطالعه حاکی از این بود که افرادی که حداقل دارای یک والد دیابتی هستند، شانس بیشتری در مبتلا شدن به دیابت نوع دو دارند و این خطر زمانی که یکی از بستگان درجه یک، نسبت به بستگان درجه دوم، مبتلا به دیابت باشند، افزایش خواهد یافت.

به گفته پژوهشگران این تحقیق، این مطالعه برای نخستین بار به بررسی الگوی وراثت پذیری بیماری دیابت نوع دوم پرداخته است.

یافته برجسته این تحقیق، این بود که وراثت پذیری بیماری دیابت نوع دو با الگوی چندژنی در جمعیت ایران بیشتر از میانگین جهانی است. همینطور در این مطالعه مشخص شد که بیماری دیابت نوع دو به صورت یکسان به خواهر و برادر منتقل می شود و عامل ابتلای والدین، مهم ترین عامل خطر مبتلا شدن به این بیماری است.

پژوهشگران این مطالعه بر مبنای نتایج به دست آمده، سفارش می کنند که در سیاستگذاری نظام سلامت بهتر است که سطح پیشگیری را از سطح فردی به سطح خانواده تغییر داد.

در انجام این تحقیق مهدی اکبرزاده، دانیال حبیبی، نادیا علی پور، پریسا ریاحی، عذرا رمضان خانی، فریدون عزیزی و مریم السادات دانشپور؛ پژوهشگران پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «وراثت پذیری دیابت نوع دو در خانواده های تهرانی: مطالعه ژنتیک کاردیومتابولیک تهران» در مجله «کومش»؛ دوماهنامه دانشگاه علوم پزشکی سمنان انتشار یافته است.
1401/12/09
12:25:38
5.0 / 5
316
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد