نکسترو
در گفت وگو با نكسترو مطرح شد

ساخت ترکیبات با بازده بالا برای سلول های خورشیدی

ساخت ترکیبات با بازده بالا برای سلول های خورشیدی

نکسترو: به گزارش نکسترو، دانشیار پژوهشگاه رنگ با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که مختص پژوهشگران است، تحریم هایی است که علم را هدف گرفته اند؛ اظهار داشت: ما برای تحقیقات خود نیازمند موادی هستیم که نمی توانیم آنها را با خلوص مورد نیاز تهیه نماییم. همین طور تست های قطعات دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز ما تحریم هستند. حتی مقالات ما که کاملاً خروجی علمی دارند و هیچ هدف سیاسی را دنبال نمی کنند هم تحریم می شوند.دکتر مژگان حسین نژاد در گفت و گو با ایسنا، درباره حیطه فعالیت تحقیقاتی خود توضیح داد: تخصص من در مورد سنتز مواد رنگ زا و ترکیبات اپتیکی است. این مواد در سلول های خورشیدی و ابزارهای نورتاب و ال ای دی ها کاربرد دارد و می تواند برای توسعه فناوری های اپتیکی در کشور به کار گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه نیازمند روش هایی هستیم که بوسیله آن بتوانیم قیمت تولید انرژی را در بخش های صنعتی و خانگی کاهش دهیم، اظهار داشت: یکی از روش هایی که برای این کار به انجام می رسد، استفاده از سلول های خورشیدی است که از نور خورشید برای تولید انرژی استفاده می نماید.

برگزیده مهندسی کشور توسط فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱ در مورد تحقیقات خود دراین زمینه، توضیح داد: در سلول های خورشیدی، بخشی که از نور خورشید برای تولید انرژی استفاده می نماید و مسئول تولید برق است؛ ترکیبات رنگی هستند. این ترکیبات نور را جذب کرده و انرژی الکتریکی تولید می کنند.

وی افزود: ما در کشور برای نخستین بار ترکیباتی ساختیم که در مقابل نور مقاومت خیلی بالا و بازده بالایی دارند و این نوید را می دهند که در آینده ما می توانیم بصورت تجاری ابزارهایی با طول عمر بالا تولید نماییم.

دانشیار پژوهشگاه رنگ اشاره کرد: مقالات این تحقیقات در مجلات با ضریب تاثیر بالا انتشار یافته است.

حسین نژاد در مورد مهم ترین مشکلاتی که بر سر راه پژوهشگران وجود دارد، اظهار داشت: پژوهشگران از عموم مردم جدا نیستند و همان مشکلات رفاهی که برای مردم وجود دارد، برای پژوهشگران هم وجود دارد.

این پژوهشگر در مورد مشکلاتی که تحریم برای پژوهشگران به وجود آورده است، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که مختص پژوهشگران است، تحریم هایی است که علم را هدف گرفته اند و هیچ ربطی هم به سیاست ندارد.

وی توضیح داد: ما برای تحقیقات خود نیازمند موادی هستیم که نمی توانیم آنها را با خلوص مورد نیاز تهیه نماییم. همین طور تست های قطعات دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز ما تحریم هستند. حتی مقالات ما که کاملاً خروجی علمی دارند و هیچ هدف سیاسی را دنبال نمی کنند هم تحریم می شوند.
1401/12/07
12:48:25
5.0 / 5
376
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد