نکسترو

برنامه کوهورت بستری مناسب برای مطالعات پیشگیرانه مصرف دخانیات

برنامه کوهورت بستری مناسب برای مطالعات پیشگیرانه مصرف دخانیات

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاونت تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: مطالعات علمی برای مقابله با تهدیدات ناشی از مصرف دخانیات نیازمند برنامه های پیشگیرانه، پایش های بلندمدت و مستمر در بستر یک برنامه کوهورت است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: دخانیات یک تهدید جدی سلامت است که اگر در پیشگیری و کنترل آن برنامه های علمی قوی نداشته باشیم، عوارض آن در سطوح مختلف از فرد گرفته تا اجتماع و حتی اقتصاد ملی را گرفتار بحران می کند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، بیان نمود: در حیطه تحقیقات زیر ساخت های کافی وجود دارد، ولی دغدغه عرضه طرح های کلان جهت کاهش مصرف دخانیات به شکل جدی وجود ندارد. مراکز تحقیقاتی موجود بیشتر به دنبال یافتن راهی برای درمان هستند تا این که طرحی چند مرکزی برای کاهش یا جلوگیری از دخانیات داشته باشند.
پناهی با اشاره به اینکه ما در دنیای امروز برای تصمیم گیری احتیاج به پایش های بلندمدت و مستمر داریم، تصریح کرد: این امر میسر نمی گردد، مگر این که یک برنامه کوهورت در این حوزه فعال باشد. برنامه های کاهش دخانیات را میتوان به دو صورت برنامه های کلان اجرایی و علمی تقسیم کرد.
وی افزود: در برنامه های کلان اجرایی میتوان به افزایش قیمت دخانیات، محدودیت فروش برای سنین خاص، ایجاد نواحی از شهر که ممنوعیت مصرف داشته باشد، آموزش برنامه های عمومی در مدارس، سرای محلات و همینطور تشکیل کمپین هایی در نقاط مختلف شهر جهت آگاهی بخشی ایجاد کرد.
پناهی همینطور به تشریح برنامه های علمی پرداخت و اظهار نمود: برای برنامه های علمی ضروریست در تمامی مداخلات و رصدهای بهداشتی - درمانی وضعیت دخانیات به خوبی ثبت گردد و خطرات احتمالی به بیماران آگاهی رسانی شود. از طرفی درمانگاه های توانبخشی جهت کاهش دخانیات هم در سیستم های بهداشت و درمان تعریف شود.
به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی در نهایت به مقوله فرهنگ سازی اشاره نمود و اضافه کرد: با فرهنگ سازی و انجام تحقیقات در تدوین روش های پیشگیرانه تلاش نماییم که از دانشگاه بدون دخانیات به جهانی بدون دخانیات برسیم.1401/12/06
13:33:21
5.0 / 5
358
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد