نکسترو
سرپرست مركز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات تشریح كرد

چگونگی ارزیابی طرح های تحقیقاتی اثرگذار در حوزه سلامت

چگونگی ارزیابی طرح های تحقیقاتی اثرگذار در حوزه سلامت

نکسترو: به گزارش نکسترو، سرپرست مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات، با بیان اینکه در فرایند ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی، طرح های اثرگذار در پژوهش هم مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفت، اظهار داشت: در این فرایند اثرگذاری طرح های تحقیقاتی در چهار گروه بررسی شدند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر رسول یاراحمدی با اشاره به اینکه هدف عمده از ارزشیابی پژوهش های اثرگذار بر نظام سلامت، ترویج استفاده از نتایج پژوهش های کاربردی در تصمیم گیری های حوزه سلامت است، اظهار نمود: در فرایند ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی طرح های اثرگذار در پژوهش هم مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفت. ۱۹۴ طرح اثرگذار از دانشگاه های تیپ یک، ۱۷۷ طرح از دانشگاه های تیپ دو و ۵۴ طرح از دانشگاه های تیپ سه و ۶ طرح هم از دانشگاه های نوپا دریافت شد که در مجموع ۴۳۱ طرح می شود و از این میان ۱۶۶ طرح حائز شرایط شناسایی شد.

وی اظهار نمود: در فرایند ارزشیابی مراکز تحقیقاتی تولید دانش و فناوری ۷۰ درصد از مجموع امتیازات این بخش را به خود مختص کرده است و در رتبه بعدی اثرگذاری با ۲۵ درصد و حاکمیت و رهبری ۵ درصد امتیازات را شامل می شوند.

دکتر یاراحمدی با اشاره به اینکه اثرگذاری طرح های تحقیقاتی در چهار گروه دسته بندی شد، اظهار داشت: طرح هایی که بر تصمیم گیری یا بر وضعیت سلامت یا ارائه ی خدمت یا طرح هایی که بر مؤلفه های مؤثر بر سلامت یا اقتصاد اثرگذار هستند، هر کدام شرایط خاصی را می طلبیدند که متناسب با اقتضائات آنها مورد سنجش و ارزشیابی قرار گرفتند.

وی به طرح های تحقیقاتی اثرگذار بر تصمیم گیری اشاره نمود و اظهار داشت: این گروه شامل طرح های تحقیقاتی مصوب شورای پژوهشی مرکز تحقیقات است که نتایج آن طی سال ها ارزشیابی منجر به اصلاح تصمیم گیری یا ابلاغ تصمیمات جدید شده و در سیستم استفاده می شود.

رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات در ادامه به تشریح طرح های تحقیقاتی اثرگذار بر وضعیت سلامت و ارائه ی خدمت پرداخت و اظهار داشت: طرح هایی که منجر به تغییر در وضعیت سلامت مردم، بهبود کیفیت عرضه خدمات سلامتی به جامعه شده باشد، در این گروه می گنجد. مصادیق تغییر در سلامت مانند تغییر در شیوع یا بروز بیماری، تغییر کیفیت زندگی یا افزایش طول عمر که می تواند از راه بهبود فرایند پیشگیری، درمان و بازتوانی ایجاد شود و مصادیق تغییر در کیفیت عرضه خدمات سلامتی مانند افزایش مقبولیت، دسترسی، مناسبت، اثربخشی، کارایی و ایمنی و غیره می شود.

وی شرایط طرح های تحقیقاتی اثرگذار بر مؤلفه های مؤثر بر سلامت را برشمرد و اضافه کرد: طرح های تحقیقاتی که نتایج آن منجر به تغییر در مؤلفه های مؤثر بر سلامت اجتماعی، فرهنگی، محیطی و غیره شود که مصادیق آن تغییر در موؤلفه های مؤثر بر سلامت مانند کاهش عوامل خطر، افزایش تأمین عدالت در سلامت و غیره است.

به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر یاراحمدی گروه چهارم و پایانی را طرح های اثرگذار بر اقتصاد دانست و اظهار داشت: طرح هایی است که منجر به ایجاد اثراتی مانند درآمدزایی و افزایش کارایی شود، مانند تولید محصول یا خدمات قابل فروش جدید، بهینه کردن کالا یا محصول قبلی که سبب افزایش کیفیت یا کاهش هزینه تولید شود. همچنین ایجاد کارآفرینی دانش بنیان، اجرای مداخلات مبتنی بر شواهدی که منجر به کاهش تعداد روزهای از دست رفته کار به دلیل بیماری یا ناتوانی یا کاهش هزینه های مستقیم بیماران و نظام سلامت شود.
منبع:

1401/12/02
08:52:58
5.0 / 5
559
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد