نکسترو
در یك مطالعه انجام شد؛

استفاده از نوعی نانوژل برای درمان سرطان پستان

استفاده از نوعی نانوژل برای درمان سرطان پستان

به گزارش نکسترو، عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان و محقق پسا دکتری وی با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاههای؛ علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، بریتانیا، ایتالیا و استرالیا موفق به چاپ مقاله پژوهشی با عنوان ” نانوژل کامپوزیتی چند منظوره پاسخگو و فعال فلورسنت برای درمان سرطان پستان و تصویربرداری زیستی” شدند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، این مقاله، مستخرج از طرح تحقیقاتی پسادکتری دکتر متینه قمی تحت راهنمایی دکتر احسان نظرزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان و با حمایت کامل فدراسیون سرآمدان علمی ایران است.

نظرزاده درمورد این پژوهش اظهار داشت: علیرغم پیشرفت های اخیر در درمان سرطان پستان، متاستاز ناشی از تومورهای سرطان پستان، عامل اصلی مرگ ومیر است و متاسفانه، تومورهای متاستاتیک به کمک جراحی یا پرتو درمانی از بین نمی روند. ازاین رو استفاده از داروهای ضد سرطانی جدید برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان ضروریست.

وی اظهار داشت: «هرسپتین» یک داروی شیمی درمانی موثر در درمان سرطان پستان است. این دارو به صورت خاص برای هدف قرار دادن گیرنده های سطحی یا درون سلولی ساخته شده است، ازاین رو بر روی سلول های خاصی عمل می کند و در عین حال تاثیر بیشتری بر روی سلول های سرطانی و عوارض جانبی کمتری بر روی سلول های سالم دارد.

نظرزاده ضمن اشاره به کارپژوهشی جدید خود اظهار داشت: یک نانوژل کامپوزیتی فعال فلورسنت قابل ردیابی و پاسخگوی زیستی از ادغام نقاط کربنی عامل دار شده با کراتینین در نانوژل لسیتین-اینولین تهیه کرده ایم که بعد از پگیله شدن نانوژل، داروی ضدسرطان هرسپتین برای هدف قرار دادن سرطان پستان HER2 مثبت در آن بارگزاری می شود. ارزیابی جذب سلولی نشان داد که نانوژل به صورت موثر در سلول های SK-BR-3 درونی شده و تولید گونه های اکسیژن فعال به صورت قابل توجهی افزوده شده است. جذب سلولی هرسپتین افزایش پیدا کرد، که این امر منجر به کاهش زنده ماندن سلولی در سلول های سرطانی SK-BR-3 در مقایسه با سلول های MDA-MB-231 و همینطور مهار تکثیر شد.

وی اظهار داشت: نتایج مطالعه درون تنی در مدل حیوانی، مهار رشد تومورهای پستان را نشان داده است و در مجموع، نانوژل کامپوزیتی لسیتین-اینولین پگیله شده می تواند یک گزینه امیدوار کننده برای هدف قرار دادن سرطان پستان HER-2 مثبت باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه دامغان؛ این مقاله در مجله Advanced Composites and Hybrid Materials باضریب تأثیر 11/80 به چاپ رسیده است و علاقه مندان برای دسترسی به متن اصلی مقاله می توانند به لینک زیر رجوع کنند:

A multifunctional bioresponsive and fluorescent active nanogel composite for breast cancer therapy and bioimaging

منبع:

1401/11/29
12:45:15
5.0 / 5
379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد