نکسترو
در راستای ماموریت سپاری اولویت های تحقیقاتی سلامت كشور؛

111 میلیارد تومان قرارداد مأموریت های ملی تحقیقات و فناوری به امضا رسید

111 میلیارد تومان قرارداد مأموریت های ملی تحقیقات و فناوری به امضا رسید

نکسترو: به گزارش نکسترو، قراردادهایی به ارزش ۱۱۱ میلیارد تومان میان ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در جهت مأموریت سپاری اولویت های تحقیقاتی سلامت کشور به امضا رسید.


در نشست ۱۷ رئیس دانشگاه علوم پزشکی با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:
به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در نشستی که با حضور ۱۷ رئیس و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی و دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و مدیران این معاونت برگزار شد؛ اولویت های تحقیقات و فناوری نظام سلامت کشور در چارچوب مأموریت های ملی جهت هزینه کرد سهم یک درصد آئین نامه اجرایی ماده ۵۶، به دانشگاه های علوم پزشکی به صورت رسمی واگذار شد.

دکتر یونس پناهی تصریح کرد: این مأموریت ها با هدف ارتقای تاثیرگذاری تحقیقات حوزه سلامت و پیرو اطلاع رسانی و پیگیری فرآیندهای منجر به تعریف پروژه های کلان منطبق با مأموریت های محوله به دانشگاه سپرده شده است.

وی ضمن اشاره به این که مأموریت های شناسایی شده در سه حوزه در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: توسعه علم و دانش و مرجعیت های علمی در وهله اول است؛ چونکه صنعت و فناوری ایجاد نمی شود مگر این که دانش در آن حوزه ساخته شده باشد و پشتوانه آن مقالات و تحقیقات علمی باشد. نگاه دوم حوزه فناوری است؛ در سالی که گذشت به علت نام گذاری سال توسط مقام معظم رهبری به این حوزه توجه ویژه شد و بعضی از دانشگاه های علوم پزشکی بسیار قوی عمل کردند. سومین حوزه زیرساخت هاست که برای تکمیل زیرساخت های اتاق های تمیز، مراکز رشد و فناور و دانش بنیان از این ظرفیت میتوان بهره برد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در ادامه به مشکلات کشور همچون بار بیماری ها مانند بیماری های قلب و عروق، سرطان ها، بیماری های تنفسی و تروماهای ناشی از تصادفات و غیره اشاره و خاطرنشان کرد: اگر به این مقوله ها به صورت جدی پرداخته نشود، در آینده با تبعات آن در جامعه مواجه می شویم. ازاین رو با پیشبینی های انجام شده اولویت ها و نیازهای کشور در این عرصه شناسایی شده است و طبق آن مأموریت هایی به دانشگاه ها متناسب با توانمندی و ظرفیت هر یک واگذار می شود.
وی با تکیه بر این که مأموریت مداری برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است، خاطرنشان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مقابل چالش های سلامت کشور مسئول هستند و در احصا و واگذاری مأموریت ها به توانمندی و سوابق فعالیت دانشگاه ها توجه شده است. امروزه امکان ندارد دانشگاه ها به صورت جزیره ای و مستقل از یکدیگر فعالیت کنند، انتظار می رود کلان مناطق کشور با یکدیگر همکاری کنند.
اعطای جوایز به برگزیدگان حقوقی جشنواره رازی
وی اعلام نمود: جوایز بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی در قسمت حقیقی پرداخت شده است و علاوه بر آن برای اولین بار جوایزی برای دانشگاه علوم پزشکی برتر در نظام ارزشیابی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی در نظر گرفته شده است. به رتبه نخست یک میلیارد، رتبه دوم ۷۰۰ میلیون تومان، رتبه سوم ۵۰۰ تومان اعطا خواهد شد. به مراکز تحقیقاتی برگزیده هم هر یک ۲۰۰ میلیون تومان اعطا خواهد شد.

بودجه مؤسسه نیماد فراخوان محور می شود

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، تصریح کرد: از سال آینده درصد عمده بودجه مؤسسه نیماد به صورت مأموریت مداری در چارچوب دریافت طرح های RFP با محوریت دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه های مورد نیاز کشور تحت نظر کمیته های تخصصی صرف خواهد شد.
زیرساخت های تحقیقاتی کشور به اشتراک گذاشته شوند

دکتر قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به این که وقتی کشور به سمت بهبود پیش می رود که تضاد منافع رفع گردد، اظهار نمود: باید همه کمک نماییم تا یکپارچگی در سطح کشور برقرار شود. عدالت در پژوهش فقط به معنای برابری نیست، بلکه به معنای همکاری هم هست.
وی پیشنهاد کرد: شبکه زیرساخت تحقیقات و فناوری سلامت در کشور فعال شود.
دکتر پازوکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم با اشاره به اینکه دانشمندان ما در قله های علمی و پژوهشی دنیا حضور دارند، اظهار نمود: دانشگاه های بزرگ امکانات خویش را در اختیار دانشگاه های کوچکتر قرار دهند.
به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی پیشنهاد کرد: بانک جامعی از تجهیزات تحقیقاتی کشور با امکان دسترسی عمومی برای پژوهشگران ایجاد شود تا از منابع موجود به صورت بهینه استفاده نماییم.
دکتر زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم اظهار نمود: مأموریت سپاری یک مقوله ضروری می باشد، در دنیا هم دانشگاه ها در فضای حرفه ای خود به سمت واگذاری مأموریت ها حرکت کرده اند و الان معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به درستی به این سمت حرکت کرده است. امروزه رقابت در تولید علم به سمت علم هنجاری متمایل شده است.
وی تصریح کرد: بیانات مقام معظم رهبری در سفارش به مأموریت مداری هم به این مقوله اشاره دارد که مبانی فلسفه تولید علم هم نباید استقراضی باشد، بلکه باید علاوه بر محصول، فلسفه تولید آن هم بومی باشد.
منبع:

1401/11/23
14:28:18
5.0 / 5
367
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد