نکسترو
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم اعلام كرد؛

همانندجویی صرفا بر عهده ایرانداک است

همانندجویی صرفا بر عهده ایرانداک است

به گزارش نکسترو، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در مورد عدم مطابقت قانون و آئین نامه اجرایی در مبحث همانندجویی و مشابهت یابی آثار علمی، با بیان اینکه آئین نامه اجرایی این قانون هفته گذشته اصلاح گردید، اظهار داشت: با سامانه های مشابه سامانه همانندجوی ایرانداک اساسا برخورد خواهد شد؛ چون که سامانه های دیگر، مبنای قانونی ندارند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مصوب سال ۱۳۹۶، وظیفه مشابهت یابی بر عهده ایرانداک گذاشته شده است و عنوان شده که باید پروپوزال ها، رساله ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی فاقد طبقه بندی در سامانه های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت و همانندجویی شوند.

ولی در آئین نامه اجرایی این قانون که در سال ۱۳۹۸ به تصویب هیئت وزیران رسید، در تعریف ایرانداک، عبارت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و همتراز آن (حسب مورد) مطرح گردیده است.

همین عدم تطابق در قانون و آئین نامه اجرایی سبب شد که مؤسساتی مانند دانشگاه آزاد اسلامی مبادرت به راه اندازی سامانه ای جداگانه برای همانندجویی و مشابهت یابی کنند.

راه اندازی سامانه مشابهت یاب نیازمند یک بانک اطلاعاتی وسیع است که بتوان با جستجو در آن بانک اطلاعاتی میزان مشابهت یک پروپوزال، رساله و یا رساله را با دیگر رساله ها و رساله ها مشخص کرد تا از این طریق از سرقت علمی و کپی کاری علمی جلوگیری شود.

چندی پیش دانشگاه آزاد اسلامی از طریق اندازی سامانه مشابهت یاب برای دانشجویان این دانشگاه اطلاع داد و دکتر محمد علی اکبری؛ معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که آیا این اقدام مغایر قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی است یا نه؟؛ اظهار داشت: در آئین نامه اجرایی عنوان شده ایرانداک و یا سامانه های مشابه آن؛ ازاین رو از نظر قانون این اقدام مشکلی ندارد.

دکتر محمد حسن زاده، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) هم در گفتگو با ایسنا در پاسخ به «ادعای دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص اینکه در آئین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی (مصوب سال ۱۳۹۸ در هیئت وزیران) عنوان شده که همانندجویی می تواند از راه ایرانداک و سامانه های هم تراز انجام گیرد»، اظهار داشت: این بحث در ارتباط با قانون نیست. اگر ما قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را مبنای عمل قرار دهیم، در آن جا به صورت شفاف عنوان شده که همانندجویی باید توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) صورت گیرد و موارد دیگری وجود ندارد.

وی در مورد عدم تطابق قانون و آئین نامه اجرایی، اظهار نمود: به علت عدم مطابقت آئین نامه اجرایی با نصّ قانون، لازم است که آئین نامه اجرایی بزودی اصلاح گردد. امیدواریم این مورد اصلاح گردد تا آئین نامه اجرایی هم این مشکل را نداشته باشد.

دکتر مرتضی فرخی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در گفتگو با ایسنا، در مورد این عدم تطابق، خبر از اصلاح آئین نامه اجرایی این قانون داد و اظهار داشت: در هفته گذشته آئین نامه اجرایی این قانون اصلاح گردید و مقرر شد که همانندجویی به عهده ایرانداک باشد. طبیعتاً شیوه نامه های آن هم اصلاح می شود و مرجع همانندجویی در آثار علمی، صرفا ایرانداک خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه با سامانه های مشابه سامانه همانندجوی ایرانداک برخورد خواهد شد، اظهار داشت: اساسا برخورد خواهد شد؛ چون که سامانه های دیگر مبنای قانونی ندارند و تمامی موضوعات همانندجویی به ایرانداک ارجاع خواهند شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در مورد زمان ابلاغ شیوه نامه ها، اظهار نمود: این شیوه نامه ها تا هفته دیگر ابلاغ خواهند شد.

منبع:

1401/11/11
10:04:30
5.0 / 5
373
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد