نکسترو

سنسور ایمنی الکتروشیمیایی جهت استفاده بالینی در تشخیص زودهنگام آلزایمر

سنسور ایمنی الکتروشیمیایی جهت استفاده بالینی در تشخیص زودهنگام آلزایمر

به گزارش نکسترو، نتایج یک تحقیق نشان می دهد، سنسور ایمنی الکتروشیمیایی بر پایه آنتی بادی مونوکلونال، کمک قابل ملاحظه ای به تشخیص زودهنگام آلزایمر می کند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آلزایمر بیماری مزمن و پیشرونده مغزی است که با زوال پیشرونده حافظه، تغییرات فاحش شخصیتی، مشکلات شناختی، زوال عقل و سرانجام مرگ، شناخته می شود.

ردیابی فسفریله شدن فرم سیس پروتئین تائو (cis P-tau) می تواند بعنوان روشی برای تشخیص آلزایمر در مراحل ابتدایی مورد استفاده قرار گیرد. تشخیص زودهنگام آلزایمر با فراهم کردن امکان درمان و مهار بیماری در مراحل اولیه، کمک شایانی به مبتلایان این بیماری می کند.

دکتر کورش شاهپسند از پژوهشگران پژوهشگاه رویان چندی پیش موفق به ساخت اولین آنتی بادی مونوکلونال با دقت بالا برای شناسایی cis P-tau شده بود.

با هدف ساخت یک سنسور ایمنی (ایمنوسنسور) بر پایه آنتی بادی مونوکلونال جهت استفاده در تشخیص زود هنگام آلزایمر در لابراتوار های تشخیص طبی، دکتر فائره شکری، دکتر محمد حسین قانیان، دکتر فرنوش فریدبد، دکتر کورش شاهپسند، ایوب شیروندی و همکارانشان از پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران در یک پژوهش، آنتی بادی مذکور را روی الکترودی از جنس طلا تثبیت کرده و پاسخ الکتروشیمیایی آنرا با روش های مختلف طیف سنجی و ولتومتری بررسی کردند.

نتایج این پژوهش نشان داد، سنسور ایمنی ساخته شده از میان اهداف غیراختصاصی مانند فرم ترنس پروتئین تائو، قادر به تشخیص cis P-tau است. همینطور این سنسور می تواند پروتئین هدف خویش را در محدوده غلظتی گسترده ای در سرم خون انسان با محدودیت غلظت ۰.۰۲ تا ۰.۰۵ پیکومولار شناسایی کند.

با توجه به امکان ذخیره سازی طولانی مدت این سنسور ایمنی و تأیید کارکرد دقیق آن بعد از آزمون های مختلف با مایع مغزی-نخاعی و سرم خون بیماران مبتلا به مراحل مختلف آلزایمر، استفاده بالینی از آن سفارش می شود و می تواند کمک قابل ملاحظه ای به تشخیص زودهنگام آلزایمر باشد.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی و معتبر Biosensors انتشار یافته است، نشان داد این سنسور ایمنی ساده می تواند کاربرد خوبی در تشخیص زودهنگام آلزایمر داشته باشد که یک نیاز فوری و پیشبینی نشده در خدمات بهداشتی امروز در سطح جهان است.

منبع:

1401/11/07
19:08:29
5.0 / 5
379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد