نکسترو

نتایج پژوهشها بر روی آثار کشف شده از تمدن جیرفت توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر گردید

نتایج پژوهشها بر روی آثار کشف شده از تمدن جیرفت توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر گردید

به گزارش نکسترو، کاوش و بررسی های دیرینه شناسی در محوطه باستانی حاجی آباد-ورامین شهر جیرفت (جنوب استان کرمان) منجر به کشف یک کارگاه تولید ظروف و زیورآلات سنگی در ارتباط با تمدن جیرفت با قدمتی پنج هزار ساله شد که نتایج کاوش ها و پژوهش های محققان کشور در این حوزه در سه نشریه توسط انتشارات دانشگاه کمبریج و انتشارات راتلج منتشر گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نتایج کاوش ها و پژوهش های دکتر نصیر اسکندری دامنه، عضو هیأت علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران در این محوطه باستانی، در نشریه معتبر بین المللی «ایران» توسط انتشارات راتلج و دو نشریه بین المللی «مجله دیرینه شناسی کمبریج» و «باستان» توسط انتشارات دانشگاه کمبریج به انتشار رسید.

به قول این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، تمدن جیرفت در جنوب شرق ایران یکی از اولین تمدن ها در دنیا به حساب می آید که در کنار تمدن عیلام (در جنوب غرب و جنوب ایران) و حوزه تمدنی رود هیرمند (سیستان) سبب شده اند تا فلات ایران به یکی از مراکز مهم و کانونی در زمینه شکل گیری اولین تمدن ها و شهرها تبدیل گردد.
دکتر اسکندری در رابطه با خصوصیت یافته های باستانی از تمدن جیرفت اظهار داشت: «شاخص ترین آثار باستانی تمدن جیرفت، اشیاء و ظروف سنگی ساخته شده از سنگ کلریت هستند. معادن این سنگ در جنوب استان کرمان قرار دارد و بنابراین در تمدن جیرفت استفاده از این سنگ برای ساخت اشیاء بسیار رایج بوده است. بر روی این ظروف تصاویر متنوعی از انسان، حیوان و گیاهان نقش شده است. ظروف سنگی کلریت در هزاره سوم قبل از میلاد به تمدن های هم عصر نظیر بین النهرین و دره سند صادر می شده است. یکی از پرسش های مهم در مورد این اشیاء، شیوه و محل ساخت آنهاست.»

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: «پژوهش های تازه ما در تمدن جیرفت منجر به شناسایی یک کارگاه تولید اشیاء و زیورآلات سنگی در محوطه باستانی حاجی آباد جیرفت شد که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد. در این کارگاه تولیدی، قطعات کامل و شکسته ظروف سنگی و زیورآلات (نظیر مهره از جنس های عقیق، لاجورد، مرمر) بدست آمد. همینطور ادوات و ابزارهایی که با آنها اشیاء را تولید می کرده اند هم بدست آمد که مهم ترین آنها مته های سنگی و فلزی هستند. کارگاه تولیدی جیرفت با وسعت نیم هکتار یکی از بزرگترین کارگاه های تولید اشیاء سنگی است که تابحال در دنیای باستان یافت شده است. نقاشی هایی از داخل آرامگاه های فراعنه مصر بدست آمده است که شیوه تولید ظروف سنگی را نشان داده است. ادوات و ابزارآلات بدست آمده از کارگاه تولیدی جیرفت، از فنون مشابه با تمدن مصر در زمینه تولید اشیاء حکایت دارد.»

دکتر اسکندری همینطور تصریح کرد: «در کارگاه تولیدی جیرفت نوعی عملیات بازیافت صورت می گرفته است. به این شکل که ظروف و اشیاء سنگی که توسط مردم استفاده و شکسته می شده اند، دور ریخته نمی شده بلکه قطعات شکسته آنها به کارگاه تولید آورده می شده تا از آنها ظروف و اشیاء کوچک تر نظیر مهره ها و آویزها ساخته شود.»

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، اولین فصل جستجوهای دیرینه شناسی در محوطه باستانی حاجی آباد-ورامین شهر جیرفت (جنوب استان کرمان) از اسفند ماه ۱۳۹۵ شروع شده است و پژوهش در رابطه با آثار کشف شده از این محوطه همچنان ادامه دارد.

مقالات اخیر استخراج شده از پژوهش های این عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، از راه پیوندهای زیر دست یافتنی است:
Drilling stone vessels in third-millennium BC Iran: new evidence from Hajjiabad-Varamin، Jiroft (Kerman Province)

Preliminary Report on the Survey of Hajjiabad-Varamin، a Site of the Konar Sandal Settlement Network (Jiroft، Kerman، Iran)

Animal Scavenging as Social Metaphor: A Carved Chlorite Vessel of the Halil Rud Civilization، Kerman، Iran، Mid Third Millennium BC
منبع:

1401/10/28
14:37:29
5.0 / 5
367
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد