نکسترو
دریك كارگاه آموزشی مطرح شد

بی اخلاقی های مرسوم در زمینه مقاله نویسی

بی اخلاقی های مرسوم در زمینه مقاله نویسی

نکسترو: نکسترو: در امتداد برگزاری سلسله کارگاه های دانش افزایی و با هدف توانمندسازی نخبگان و مستعدان برتر، کارگاه آموزشی اخلاق در مقاله نویسی به همت بنیاد نخبگان خراسان شمالی اجرا شد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، امانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی به تببین اهمیت اصول اخلاقی در مقاله نویسی پرداخت و اظهار داشت: مقاله نویسی مثل هر فعالیت دیگری ممکنست از چارچوب اخلاق بیرون رود. جالب این است که این مسئله در فضای مقاله نویسی خیلی راحت اتفاق می افتد و متأسفانه بسیار شایع است.
ایشان سپس به با اهمیت ترین موارد غیراخلاقی در مقاله نویسی اشاره نمود و اضافه کرد: نویسنده باید به آنچه می ­نویسد اعتقاد کامل داشته باشد و مطلب را با صمیمیت و صداقت بنویسد. از طرفی باید در همه حال عفت کلام را حفظ کند و از دایره اصول و موازین اخلاقی خارج نشود و از غرض ورزی و نسبت ناروا دادن به دیگران پرهیز کند و همیشه انصاف و مروت را مدنظر داشته باشد.
امانی افزود: نویسنده باید از تملق و چاپلوسی بپرهیزد؛ برای اینکه با این کار نوشته را بی ارزش شده و خودرا حقیر می کند. همین طور در طول مقاله نباید از نویسنده ای خاص تعریف و تمجید یا او را تقبیح کرد؛ بلکه باید با نگاه علمی تنها مطلب او را مورد خطاب قرار داد.
به نقل از بنیاد ملی نخبگان، وی افزود: حفظ حریم شخصی دیگران، پرهیز از داده سازی، مجبور کردن دانشجو به افزودن نام استاد در مقاله ای که استاد نقشی در آن نداشته، ارسال مقاله به چندین مجله بصورت همزمان، زدن نام دوستان در مقالات، سرقت ادبی علمی مقالات دیگران، ذکر منبع های مقاله ای بدون داشتن آن منابع و همین طور چاپ مقالات دیگران به نام خود بدون هیچ زحمتی، از دیگر بی اخلاقی های مرسوم در زمینه مقاله نویسی است.
او در آخر تاکید کرد: چنانچه گسترش علم همراه با اخلاق باشد، بطور قطع ثمره آن برای سراسر دنیا اثربخش ‎تر خواهد بود.1401/10/27
10:52:43
5.0 / 5
365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد