نکسترو
محققان هشدار دادند

نوعی آلاینده خطرناک هوا، بلای جان کارکنان صنایع نفتی

نوعی آلاینده خطرناک هوا، بلای جان کارکنان صنایع نفتی

نکسترو: به گزارش نکسترو، محققان کشور در یک پژوهش، تاثیرات یک سری ترکیبات شیمیایی خطرناک را بر کارکنان صنایع نفتی بررسی نموده و با عنایت به خطر بالای آنها، سفارش هایی را به منظور سلامت این افراد و کارکنان شغل های مشابه پیشنهاد داده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ترکیبات آلی فرّار از منابع مختلفی منتشر می شوند و با عنایت به بالا بودن فشار بخار این ترکیبات، راه های تنفسی، مهم ترین راه جذب آنها محسوب می شوند. ترکیبات معروف به BTEX که شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن هستند، از مهم ترین ترکیبات خانواده آلاینده های آلی فرار بوده که استفاده گسترده ای در فرایندهای صنعتی دارند. این ترکیبات در گروههای مختلف مواد سرطان زا طبقه بندی شده اند و سمیت عصبی هم دارند. ترکیبات BTEX که در گروه آلاینده های دارای اولویت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند، محرک سیستم تنفسی هستند و توانایی صدمه رساندن به سیستم اعصاب مرکزی را دارند.
بنا بر گزارش متخصصان، سازمان جهانی سلامت، این گروه از ترکیبات آلی فرار را در دسته آلاینده های خطرناک هوا تقسیم بندی کرده است. سازمان بین المللی تحقیق روی سرطان، ماده بنزن را در گروه مواد سرطان زای انسانی و اتیل بنزن را در گروه دوی سرطان زاهای انسانی طبقه بندی کرده است. مواجهه طولانی مدت با بنزن سبب تاثیر بر سیستم خون ساز، سیستم عصبی و تولیدمثل می شود. از سایر عوارض مزمن مواجهه با این مواد میتوان به آنمی یا کم خونی، مشکلات ریوی مانند کوتاهی تنفس، تحریک قسمت فوقانی سیستم تنفسی، ورم ملتحمه، تاری دید و افزایش نرخ لوسمی و سرطان ریه اشاره نمود. مواجهه با تولوئن هم سبب صدمه به سیستم عصبی مرکزی و دستگاه تولیدمثل می شود.
در یک تحقیق دانشگاهی در این خصوص، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای اهواز و کرمانشاه، تاثیر مواجهه با ترکیبات آلی فرار بر برخی عامل های بالینی افراد در معرض را با تمرکز بر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بررسی نموده اند.
آنها این پژوهش را روی پرسنل شاغل در انبار نفت و کارکنان سایت اداری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی شهر کرمانشاه انجام داده اند و در آن، پس از لحاظ کردن معیارهای ورود به مطالعه، اطلاعات جمعیت شناختی شرکت کنندگان را جمع آوری کرده و سپس از آنها تست های فیزیولوژیک گرفته اند.
بر مبنای نتایج این تحقیق، میزان گلبول قرمز و پلاکت های خون در کارکنان غیر اداری به صورت مفهوم داری کمتر از دیگران بوده است. همینطور مقادیر گلبول سفید خون و آنزیم های کبدی SGOT و SGPT در کارکنان غیر اداری مقادیر بالایی را نشان داده است.
به قول مریم محمدی روزبهانی، پژوهشگر گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی اهواز و همکارانش، «از مجموع نتایج تحقیق حاضر، میتوان نتیجه گیری کرد که ترکیبات آلی فرار در انبار نفت و تماس کارمندان شاغل در شرکت نفت کرمانشاه خطر مبتلا شدن به سرطان را در آنها افزایش می دهد».
آنها ادامه می دهند: «بنابراین با عنایت به اینکه تنفس این ترکیبات در غلظت های بالاتر از حد استاندارد می تواند نتایج جدی مانند سرطان خون و بیماری های عصبی برای سلامت انسان داشته باشد، تدوین و اجرای برنامه علمی و هدفمند در جهت کاهش انتشار بخارات آلی در شرکتهای نفت لزوم دارد».
محققان فوق در این خصوص پیشنهاد داده اند که یک سری برنامه های مدیریت ریسک بهداشتی برای کارکنان در معرض آلاینده های BTEX در انبار نفت تدوین شود. همینطور استفاده از وسایل حفاظت فردی ازجمله ماسک های کارتریج دار شیمیایی و نظام نوبت کاری در دستور کار قرار گیرد.
این یافته های پژوهشی که توجه به آنها می تواند موجبات سلامت بهتر را برای کارکنان صنایع نفتی فراهم آورد، در فصل نامه «سلامت و محیط زیست» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته اند.1401/10/24
14:36:33
5.0 / 5
357
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد