نکسترو

پیشگیری از هدرروی آب به کمک حصیر نخل خرما

پیشگیری از هدرروی آب به کمک حصیر نخل خرما

به گزارش نکسترو، حفظ منابع آبی، یکی از مهم ترین اقداماتی است که لازم است در کشور ما به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد. محققان در این راستا، استفاده از حصیر درخت نخل خرما را بعنوان یک ماده طبیعی برای پیشگیری از تبخیر آب مورد تاکید قرار داده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کمبود آب، یکی از مهم ترین و بزرگ ترین چالش های قرن است که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. امروزه در کشور ما، نزدیک به ۹۴ درصد از ذخایر آب کشور در قسمت کشاورزی مصرف می شود. کنترل و مدیریت منابع آب و حفاظت از این ذخایر باارزش در کشور ما که دارای آب وهوای گرم و خشک بوده و با وقوع خشک سالی های وسیع و تلفات بخش بزرگی از منابع آب مواجه می باشد، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. در ایران، به غیراز حاشیه دریای خزر، مقدار تبخیر از نرخ بارندگی بیشتر است و حدودا ۷۲ درصد از بارش بعد از رسیدن به زمین تبخیر می شود. این درحالی است که در بُعد جهانی، این مقدار حدود ۵۷ درصد است.
آن گونه که متخصصان می گویند، برای پیشگیری از تبخیر آب مخازن، روش های متنوعی وجود دارد که ازجمله این روش ها، روش های فیزیکی، بیولوژیک و شیمیایی کاهش تبخیر هستند. در روش فیزیکی به منظور کنترل تبخیر آب، از مواد و پوشش هایی که توانایی ماندن در سطح آب را داشته و در عین حال، آب را آلوده نمی کنند استفاده می شود. قطعات یونولیت، توپ های روزنه دار پلی اتیلنی و توپ های ریز از جنس پروپیلن و همینطور پوشش هایی از جنس پلی استیرن همچون مواردی هستند که در این خصوص مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به همراه داشته اند. ولی دانشمندان کماکان درحال جستجوی مواد طبیعی بدین منظور هستند.
در این رابطه، پژوهشگرانی از دانشگاه سمنان مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن از یک ماده طبیعی جالب یعنی حصیر درخت خرما برای کاهش تبخیر آب در مناطق خشک استفاده شده است.
آن ها در پژوهش خود کارآیی حصیر گیاه خرما را با دو سطح پوشش ۵۰ و ۱۰۰ درصدی بعنوان پوشش های کاهنده تبخیر از سطح تشت های استاندارد تبخیر مورد بررسی قرار دادند.
نتایج بررسی های انجام شده در این تحقیق نشان داد که پوشش ۱۰۰ درصدی با حصیر خرما، می تواند در فصول مختلف سال بین ۷۰ تا ۷۸ درصد از میزان تبخیر آب کم کند که رقم قابل توجهی به حساب می آید. بر طبق این نتایج، پوشش ۵۰ درصدی هم تا حدودی توانست از میزان تبخیر بکاهد.
بنا بر گفته های محمدرضا یزدانی، دانشیار و پژوهشگر دانشکده کویرشناسی دانشگاه سمنان و همکارانش، «در پژوهش حاضر، برای نخستین بار در کشور، پوشش حصیر گیاه خرما که در بیشتر مناطق خشک و نیمه خشک ایران در دسترس می باشد، به منظور کاهش تبخیر مورد استفاده قرار گرفت تا با عنایت به بحران کم آبی و تبخیر زیاد، گامی هرچند کوچک در این خصوص با استفاده از این پوشش قابل دسترس کم هزینه و بومی برداشته شود».
آن ها می گویند: «علیرغم محدودیت در مورد استفاده از مخازن بزرگ تر یا بازه های زمانی طولانی تر در فصل های مختلف، تحقیق حاضر صورت پذیرفت و نتایج آن حاکی از تاثیر خوب پوشش حصیر خرما در کاهش تبخیر بود».
با توجه به یافته های حاصل از این پژوهش که در فصل نامه «مدیریت بیابان» متعلق به انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران انتشار یافته اند، انتظار می رود در مناطق خشک و بیابانی، برای کاهش تبخیر از مخازن و استخرهای آب، پوشش حصیر خرما کاربردهای مفید و مؤثری داشته باشد.
منبع:

1401/10/23
14:20:22
5.0 / 5
368
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد