نکسترو

پروژه های دانشجویان برای رفع نیازهای کشور هدایت می شوند

پروژه های دانشجویان برای رفع نیازهای کشور هدایت می شوند

به گزارش نکسترو، سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: با برگزاری رویدادهای مساله محور «شروع»، هدایت تحصیلی پروژه ها و پایان نامه ها برای رفع نیازها و چالش های کشور به انجام می رسد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ذوالفقاری با اشاره به این که برگزاری رویداد مساله محور شروع، با هدف هدایت تحصیلی پروژه ها و پایان نامه ها برای رفع نیازها و چالش های کشور به انجام می رسد، اضافه کرد: در این طرح، دانشجوها و اساتیدی که دلشان برای پیشرفت کشور می تپد، فرصتی پیدا می کنند که در کشورشان نیازهای واقعی را مرتفع کنند و در کنار آن توانمندی و دانش خودرا هم ارتقاء دهند.
وی با اشاره به رویداد مساله محور شروع، اظهار داشت: برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور نیاز داریم که دانشگاه ها به تسریع توسعه فناوری در کشور کمک کنند و بعد از تجربه های فراوان به این نتیجه رسیدیم که تعدادی از مسائل کشور در دانشگاه ها به خوبی تعریف نمی شود و دانشگاه ها به سمت حل مسائل اساسی و کلیدی کشور هدایت نمی شوند.
از با اهمیت ترین اهداف رویداد شروع تیم سازی است
ذوالفقاری افزود: رویداد مساله محور شروع دو هدف باارزش دارد؛ نخست این که در جریان این رویداد، جامعه دانشگاهی با مسائل کشور آشنا می شوند. دومین هدف این رویداد، تیم سازی است. افراد در این رویداد کار تیمی با هدف مشخص را تمرین می کنند و فرا می گیرند و بعد از آن هم اگر راغب به ادامه همکاری باشند، حتی اگر طرح شان موفق نشد، باز هم به عنوان فرد مؤثر در رفع چالش ها، در تیم های دیگر‎ از آنها کمک می گیریم.
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی با تأکید بر این که بطور کلی این طرح در راستای هدایت تحصیلی دانشجوها در امتداد پیشبرد اهداف کشور اجرا می شود، اظهار داشت: با اهمیت ترین هدف از برگزاری رویداد مساله محور شروع، این است که دانشجوها در پروژه ها و پایان نامه های خود با حل مسائل واقعی کشور آشنا گردند و حل مسئله واقعی را تمرین کنند. همین طور با برگزاری چنین رویدادی منابع حمایتی معاونت علمی ریاست جمهوری بصورت هدایت شده و هدفمندتر جهت حل مسائل کشور اختصاص پیدا می کند.
ذوالفقاری با اشاره به این که تا حالا رویداد شروع در ۳ دانشگاه برگزار شده است، اظهار داشت: در این ۳ دانشگاهی که رویداد اجرا شده، بازخوردها خوب بوده است و بدین جهت در نظر داریم که این طرح را به دانشگاه های سراسر کشور که مشتاق اجرای آن هستند، تسری دهیم.
وی با تاکید به این که رویداد مساله محور شروع نسبت به طرح های گذشته معاونت اهداف متفاوت و جدیدی را دنبال می کند، به کانون های هماهنگی ارتباط دانشگاه با صنعت اشاره نمود و اضافه کرد: در کانون های ارتباط دانشگاه با صنعت، یک پروژه در صنعت بوسیله یک استاد یا عضو هیات علمی به دانشگاه ارجاع می شود و از این طریق استاد با کمک دانشجوهای خود برای رفع اشکال تلاش می کند. اما در رویداد شروع، یک پروژه تعریف شده و سپس به اجزای کوچکی خرد می شود. موضوع برای تمامی اعضا همچون دانشجو و استادها مطرح می شود و هر کسی از دید خود به موضوع نگاه می کند. در این رویداد ممکنست موضوعی بین رشته ای یا چند رشته ای بوده و نیاز به فعالیت چندین گروه روی موضوع باشد.
رویداد مساله محور شروع برون سپاری و به بخش خصوصی واگذار شده است
ذوالفقاری با اشاره به این که اغلب کارهای معاونت علمی بوسیله برون سپاری به انجام می رسد، اظهار داشت: این رویداد نیز توسط بخش خصوصی و منتورهای جوان و با تجربه انجام می شود. در این رویداد، مجموعه هایی متشکل از جامعه دانشجویان و اساتید که بیرون از دانشگاه دارای شرکت مرتبط هستند یا تجربه های مشابه دارند و به طریقی می توانند نیازهای صنایع را شناسایی کنند، متولی ایجاد یک سری از رویدادها و تشکیل جمع هایی می شوند که افراد در آنها مسائل واقعی کشور را به اشتراک می گذارند.
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی اظهار داشت: هم اکنون ۲ مجموعه از بخش خصوصی دانش بنیان برای برگزاری این رویداد انتخاب شده که در صورت علاقمند و واجد شرایط بودن مجموعه های بیشتر، امکان افزایش مجموعه ها حتی به ۱۰ مجموعه همکار را هم داریم.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، رویداد مساله محور شروع، رویدادی دانشگاهی است که با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار می شود، هدف از این رویداد کمک گرفتن از جامعه دانشگاهی جهت یافتن راهکار مناسب برای مسائل و مشکلات واقعی کشور است. همین طور این رویداد در نظر دارد با توسعه فعالیت­های خود به نقش آفرینی دانشگاه ­ها و دانشجویان در تحقق اقتصاد دانش بنیان کشور کمک نماید.
منبع:

1401/10/21
08:06:04
5.0 / 5
410
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد