نکسترو
معاون پژوهشی وزیر علوم تشریح كرد

برنامه وزارت علوم برای افزایش رؤیت پذیری کارهای علمی در دنیا

برنامه وزارت علوم برای افزایش رؤیت پذیری کارهای علمی در دنیا

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به اهمیت توجه به افزایش «رؤیت پذیری» کارهای علمی اشاره کرد: باید به اساتید و دانشگاه ها اجازه فعالیت در رسانه های اجتماعی را داد.دکتر پیمان صالحی در گفت و گو با ایسنا، در مورد ضرورت توجه به موضوع رؤیت پذیری یا Visibility اظهار داشت: رؤیت پذیری موضوعی بسیار مهم در دنیا است و فقط وابسته به مسائل علمی و پژوهشی نیست. می تواند مربوط به یک برند تجاری یا فرد باشد که بخواهیم در دنیا دیده شود. در دنیا عنوان می شود که اگر کسی رؤیت پذیر و visible نیست، انگار که وجود ندارد.

وی اشاره کرد: یک مدیر، یک شرکت، یک پژوهشگر، یک دانشگاه و یک گروه باید دیده شوند و در دسترس باشد. در ایران در زمینه رؤیت پذیری موضوعات علمی، چون تخصص نداشتیم، کم تر کار کرده ایم.

معاون پژوهشی وزیر علوم در پاسخ به این سؤال که باتوجه به محدودیت های شبکه های اجتماعی در ایران، چطور می توان در جهت افزایش رؤیت پذیری فعالیت کرد؟ توضیح داد: همانطور که در مورد برخی حوزه ها اجازه داده شده است که در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند، به فراخور موضوع به اساتید و به دانشگاه ها نیز باید اجازه فعالیت در این شبکه های اجتماعی را داد.

وی اضافه کرد: این افراد بهترین های ما در ایران هستند. چرا یک دانشگاه نباید اجازه حضور در فیسبوک را داشته باشد؟ چه اشکالی دارد در آن فضا اطلاع رسانی انجام شود؟ در صورتیکه این افراد از مضرات این مساله نیز آگاه هستند و خودشان می توانند بر این مسائل فائق بیایند. نباید نگرانی داشته باشیم که بطورمثال دانشگاه تهران در این فضا فعالیت داشته باشد.

صالحی تصریح کرد: موضوع رؤیت پذیری فقط به شبکه های اجتماعی ارتباط ندارد و موضوعات مختلفی را در بر می گیرد.

معاون پژوهشی وزیر علوم از برگزاری کارگاه های آموزشی رؤیت پذیری برای دانشگاه ها در بهمن ماه و اسفند ماه سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: برنامه ما این است که در هر دانشگاه یا پژوهشگاهی، چند نفر را آموزش دهیم تا آنها این مساله را برای همه اعضای هیئت عملی آموزش دهند.

وی اظهار داشت: مقالات ما یک نوع رؤیت پذیری نیاز دارند، پژوهشگران، نوع دیگر و مؤسسات نیز به نوع دیگری و برآیند این ها به رؤیت پذیری کشور ما می انجامد.

منبع:

1401/10/20
16:01:49
5.0 / 5
335
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد