نکسترو
با انتشار فراخوانی اعلام شد

پشتیبانی از خوشه های پژوهشی چندتخصصی در 14 حوزه میان رشته ای

پشتیبانی از خوشه های پژوهشی چندتخصصی در 14 حوزه میان رشته ای

نکسترو: برمبنای فراخوانی که از طرف صندوق پشتیبانی از پژوهشگران منتشر گردید از طرح های پژوهشی با محوریت «خوشه های پژوهشی چندتخصصی» در 14 حوزه حمایت می شود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در امتداد پشتیبانی از پژوهش های بین رشته ای و چندرشته ای برای حل مسائل و پاسخ به نیازهای کشور و همین طور پرداختن به پژوهش های تحول آفرین و فرصت ساز، صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) فراخوان ویژه ای را تحت عنوان "خوشه های پژوهشی چندتخصصی" با محوریت اساتید برجسته کشور و تشکیل تیم های چندرشته ای منتشر نمود.
"خوشه پژوهشی چندتخصصی" گروهی تخصصی شامل اعضای هیأت علمی دانشگاه، اعضای هیأت علمی دستیار پژوهشی، پژوهشگران پسادکتری، دانشجویان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد و کارشناسان لابراتوار با یک برنامه پژوهشی چندتخصصی و پیشرو در امتداد اولویت های پژوهشی کشور می شود.
بر طبق این فراخوان این گروههای پژوهشی تخصصی در امتداد اهدافی همچون «توسعه و هدایت پژوهش های دانشگاهی و پیشرو به سمت اولویت های علمی و نیازهای کشور و مسائل نوپدید»، «توسعه ارتباطات علمی بین المللی در عرصه های نوپدید و پیشرو» همین طور «افزایش اشتغال پایدار و دانش بنیان در میان دانش آموختگان دانشگاه ها و سوق دادن آنها به سمت توسعه فناوری» می توانند برنامه های پژوهشی خودرا به صندوق ارسال نمایند.
زمینه های حمایتی این فراخوان شامل ۱۴ زمینه تشکیل خوشه های پژوهشی چندتخصصی می شود که به این شرح است:
زیست پزشکی سلولی و مولکولی
مغز پژوهی
توسعه کلان داده های زیستی
علوم داده و محاسبات
انرژی های تجدیدپذیر
اپتیک، محاسبات و اطلاعات کوانتومی
سامانه های پیچیده و هوش مصنوعی
محیط زیست و تغییرات اقلیمی
دارو و سلامت
حسگرها و تست های سریع
کاتالیست، بیوکاتالیست و آنزیم
حفظ تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی
زمین شناسی اقتصادی، نفت و گاز
زمین ساخت و پهنه بندی خطر زلزله
مهلت ارسال طرح های پژوهشی با محوریت «خوشه های پژوهشی چندتخصصی» تا ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ است.
به نقل از روابط عمومی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF)، انتخاب نهایی خوشه های دریافت کننده این اعتبار پژوهشی، پرداختن به نیازها و موضوعات پژوهشی روز و تحول آفرین و کیفیت فعالیت علمی ۵ سال اخیر درخواست کنندگان مدنظر قرار می گیرد. همین طور پیش بینی می شود ۵ تا ۱۰ خوشه در سال ۱۴۰۱ تشکیل گردد و این تعداد در بازه ۵ ساله به تدریج افزایش یابد.
به ازای هر خوشه، اعتباری برای مدت ۳ سال اختصاص می یابد. تمدید سالانه برمبنای ارزیابی سالانه خواهد بود. تمدید بعد از سال سوم، حداکثر تا سال پنجم در وضعیت خاص و بعد از ارزیابی دستاوردها امکان دارد. سقف مبلغ پشتیبانی از هر خوشه در سال اول ۱۰ میلیاردریال و در سالهای بعد با تعدیل برمبنای شرایط تورم خواهد بود.
منبع:

1401/10/14
13:53:26
5.0 / 5
409
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد