نکسترو
پناهی در مراسم معرفی برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران:

تحقیقات علمی باید به تهدیدات سلامت پاسخ دهد

تحقیقات علمی باید به تهدیدات سلامت پاسخ دهد

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مراسم تقدیر از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: تحقیقات انجام شده باید به تهدیدات سلامت پاسخ دهد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در مراسم معرفی پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: برمبنای اسناد بالادستی، امروزه مرجعیت علمی و تولید دانش یکی از درخواست های جدی حاکمیتی است و در همین راستا با تلاش پژوهشگران، ایران در حوزه تولید علم جایگاه خوبی دارد و در زمینه فناوری در میان ۱۳۲ کشور دنیا، رتبه ۵۳ را دارا است.
پناهی اشاره کرد: تاکید ما در وزارت بهداشت این است که تحقیقات و تحقیقات باید در حوزه پاسخ به تهدیدات حوزه سلامت صورت پذیرد و حرکت به سمت دانشگاه های نسل چهار، تولید ثروت و حل مشکلات جامعه مورد توجه مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه ها قرار گیرد.
به گفته ی ایشان، بار بیماریها، تغییرات اقلیمی، محیط زیست و بحث جمعیت از اهم تهدیدات سیستم سلامت است، در نتیجه پژوهشگران باید دراین زمینه پژوهش های خودرا انجام دهند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اشاره کرد: باید ارتباط دانشگاه ها با صنعت تقویت شود و فاصله ایده و تجاری سازی محصول کم شود.
پناهی اظهار داشت: توجه به علوم جدید همچون هوش مصنوعی، ژن درمانی، سلول درمانی، پزشکی بازساختی و مهندسی بافت برای درمان بیماریهای مزمن اهمیت بسیاری دارد.
دکتر عبدالرضا پازوکی، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این مراسم، حضور در جمع پژوهشگران را موجب افتخار دانست و اضافه کرد: برای کسب ارتقاء در زمینه پژوهش، باید بحث فناوری هم جدی گرفته شود و در راه تحقق اهداف دانشگاه های نسل نو باید ارتباط با صنعت تقویت شود.
پازوکی با اشاره به توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه پژوهش، اشاره کرد: دانشگاه ها باید محل تولید ثروت و درآمدزایی باشند و برای ارتقاء جایگاه در سطح بین المللی و ایجاد دانشگاه مستقل تلاش کنند.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در ادامه دکتر حسین کیوانی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گزارشی از عملکرد حوزه پژوهش ارائه کرد و اضافه کرد: نتایج سرمایه گذاری و کار در زمینه تحقیقات و فناوری در طولانی مدت حاصل می شود، در نتیجه باید از امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی در مراکز تحقیقاتی بطور بهینه استفاده و دستاوردهای آنها بصورت محصولات کاربردی ارائه شود.
کیوانی با تأکید بر بهره برداری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان دانشگاهی، از افزایش چهار مرکز تحقیقاتی در دو بخش دولتی و خصوصی و دریافت مجوز دو مرکز نوآوری آگاهی داد.
در آخر از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری در محورهای هیئت علمی پژوهشگر، دانشجوی پژوهشگر، مرکز تحقیقات، طرح بین المللی، طرح ارتباط با صنعت، واحد فناور، اختراعات و مجلات برگزیده تقدیر گردید.1401/10/12
17:49:09
5.0 / 5
442
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد