نکسترو

مسیر بسیار دشوار پژوهش به فناوری

مسیر بسیار دشوار پژوهش به فناوری

نکسترو: به گزارش نکسترو، پژوهشگر مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تشریح فعالیتهای خود در مورد طراحی و ساخت کیت های تشخیصی با اشاره به اینکه مسیری که برای فناوری گذاشته اند، حقیقتاً مسیر بسیار سختی است؛ تصریح کرد: اگر ایده ها در داخل دانشگاه بمانند و به صنعت نرود و در دسترس جامعه قرار نگیرد، به سمت سلامت جامعه صدمه وارد می شود و این یک ضرر ملی است.دکتر شکوفه حسنی در گفت و گو با ایسنا، درباره کارهای خود در مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح داد: حوزه کارهای من بیشتر در زمینه بایو سنسورها یا سنسورهای زیستی است و از دوره دکترا تاکنون، چند ثبت پتنت داشتم و سپس اقداماتی در راستای تبدیل ایده به محصول انجام دادم.

وی افزود: نخستین کیتی که من طراحی کردم، کیت تشخیصی بود و قبل از همه گیری کرونا طراحی شد. در آن زمان کسی به ضرورت کیت های تشخیصی و رپید تست ها، آگاه نبود.

استادیار بیوتکنولوژی پزشکی مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران به اهمیت این کیت ها اشاره نمود و اظهار داشت: با بهره گیری از کیت های تشخیصی می توان در یک جمعیت آماری و در یک زمان کوتاه، غربالگری های دسته جمعی انجام داد. این همان کاری است که در اروپا و آمریکا نیز به انجام می رسد.

وی درباب ساخت کیت تشخیصی پروستات، توضیح داد: نمونه اولیه(پروتوتایپ) این محصول ساخته شد و ما با بهره گیری از ۶۲۰ نمونه انسانی که از بیمارستان گرفتیم، رپید تست را آزمایش کردیم.

حسنی درباره ی مشکلاتی که بر سر راه گرفتن مجوز این کیت تشخیصی وجود داشت، اظهار داشت: در آن زمان با وزارت بهداشت مکاتبه انجام دادیم و یک تاییدیه از آنها گرفتیم و محصول به اداره تجهیز و سپس اداره سلامت و بعد به سازمان غذا و دارو رفت. در آن جا عنوان کردند که برای مجوز، حتما باید یک شرکت ثبت شده و همین طور مسئول فنی داشته باشیم.

وی افزود: تمامی این اقدامات را انجام دادیم ولی در نهایت عنوان کردند که حداقل باید ۱۵۰ نمونه اولیه یا پروتوتایپ از این محصول آماده نماییم. ولی به سبب این که این محصول بر پایه آنتی بادی است، تهیه این تعداد محصول کار راحتی نیست؛ چون آنتی بادی ها باید از خارج ایران تهیه می شد و ما تحریم هستیم.

استادیار بیوتکنولوژی پزشکی مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه در کنار این مشکلات ما ناامید نشدیم؛ ولی مسیری که برای فناوری گذاشته اند، حقیقتاً مسیر بسیار سختی است.

حسنی اشاره کرد: در کنار این مشکلات، ما تجربه خوبی به دست آوردیم و هم اکنون ما شرکت را داریم و گروهی که تشکیل شد، باارزش است و الان تحقیقات خودرا نیز ادامه می دهیم. ما ناامید نمی شویم و این مسیر را با انرژی بیشتر ادامه می دهیم که به هدف هایی که می خواهیم، برسیم و وابستگی ما به خارج از کشور کمتر شود.

وی به تجربیات کشورهای دیگر در حوزه طراحی کیت های تشخیصی اشاره نمود و اظهار داشت: همانطور که دنیا به سمت Point of Care یا آزمایش های تخصصی بر بالین بیمار می رود، ما نیز در صورتیکه به این سمت برویم، کم کم وابستگی مان به لابراتوار های تشخیص طبی کمتر می شود و بیماریها سریع تر تشخیص داده می شوند.

وی افزود: در صورتیکه کیت های تشخیصی سریع در دسترس مردم باشند، هر زمانی که احساس کنند مشکل پیدا شده، نیازی نیست به لابراتوار و درمانگاه مراجعه کنند و با بهره گیری از یک کیت تشخیصی و رپید تست، در وقت و هزینه صرفه جویی می شود.

اگر از فناوری ها و ایده های سلامت به صنعت نرود، به سلامت جامعه لطمه وارد می شود

استادیار بیوتکنولوژی پزشکی مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه روند انجام کارها، باید تسهیل شوند، اظهار داشت: باید از کسی که نخبه است، فناوری و ایده دارد، باید حمایت کرد. چون اگر این ایده ها در داخل دانشگاه بمانند و به صنعت نرود و در دسترس جامعه قرار نگیرد، به سلامت جامعه لطمه وارد می شود و این یک ضرر ملی است.

حسنی در مورد کیت تشخیصی طراحی شده توسط گروه تحقیقاتی خود توضیح داد: در بعضی آزمایش ها سرطان پروستات و عفونت ادراری، با یکدیگر اشتباه گرفته می شود و در صورتی کیت تشخیص سرطان پروستات که ما طراحی کردیم، در دسترس افراد باشد، با یک رپید تست می توان این مسئله را سنجید و فرد با آزمایش های تکمیلی و مراجعه به ارولوژیست، سریع مشکل خودرا پیگیری کند.

وی به اهمیت به کارگیری متخصصان بایوتکنولوژی دارویی و پزشکی اشاره نمود و اظهار داشت: متخصصان این دو حوزه می توانند کیت های تخصصی بسازند که به سلامت جامعه کمک کنند. کیت های تشخیص طبی، هم اکنون ضرورت اول جامعه است؛ چونکه می تواند بیماریها را سریع تر تشخیص دهد. الان کیتی به نام FOB وجود دارد که هم زمان می تواند ۱۵ مارکر مربوط به بیماریهای گوارشی را تشخیص دهد. این ها باید حمایت شوند.

منبع:

1401/10/10
10:34:28
5.0 / 5
445
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد