نکسترو

گسترش همکاری دانشگاه آزاد و مرکز پژوهش های مجلس

گسترش همکاری دانشگاه آزاد و مرکز پژوهش های مجلس

نکسترو: دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر طهرانچی و دکتر نگاهداری تفاهم نامه همکاری امضا کردند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) در ساختار حکمرانی کشور به نیکی به مباحث علم و دین توجه داشتند، اظهار داشت: بر طبق آیات قرآن کریم در ساختار حکومت اسلامی باید دو موضوع اثم (گناه) و منافع للناس مورد توجه قرار بگیرد. بنا بر این امام راحل در ساختار جمهوری اسلامی ایران در کنار مجلس شورای اسلامی و پدیده قانونگذاری که یک جهت آن تامین منافع مردم است، شورای نگهبان را تأسیس کردند تا در تأیید لوایح و طرح ها رابطه آنها با ارزش گذاری الهی را بررسی کند. در کنار این دو نهاد مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام افتتاح شد تا اگر این دو نهاد گرفتار چالش شدند، مجمع تعیین مسأله کند.
وی با تکیه بر این که امام خمینی (ره) از نظر قانون گذاری و سیاستگذاری افق روشن و مشخصی را در جمهوری اسلامی ایران لحاظ کردند، اظهار داشت: بنیانگذار انقلاب اسلامی همین طور در زمینه سیاست پژوهی و قانون پژوهی بحث وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح نمودند، اما متأسفانه در این عرصه به بلوغ کامل نرسیده ایم. واقعیت این است که در نظام ما سیاست پژوهی و قانون پژوهی باید تحت عنوان علم و حکمت بررسی شود، چونکه سیاست پژوهی فقط علمی، رابطه با خداوند را نمی تواند لحاظ کند و اگر این سیاست پژوهی فقط حکمی باشد، به منافع للناس نمی تواند توجه کامل داشته باشد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: باتوجه به اهمیت این مساله باید انسان هایی تربیت شوند که بتوانند بین منافع مردم و ارزش های الهی ارتباط برقرار کرده و گزاره های منافع للناس را مبتنی بر علم و آخرین دستاوردهای بشری و همین طور رابطه آن با خدا را در نظر بگیرند. این نگاه را می توان در قالب کانون های سیاست پژوهی یا حکمت کده ها دنبال کرد.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: سیاست پژوه باید بتواند از نظریه به گزاره رسیده و از گزاره به منافع مردم برسد. کار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی فعالیت بین گزاره علمی و گزاره قانونی می باشد که پژوهش های غیرخطی و پیچیده با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و... انجام می دهد تا بتواند به پژوهش های ترجمانی برسد.
وی با اشاره به اهمیت راه اندازی کانون ها و اندیشکده های سیاست پژوهی در کنار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: این کانون ها و اندیشکده ها باید در بررسی طرح ها، لوایح، قوانین و مقررات به گزاره های ارزش گذاری نسبت به خداوند توجه داشته باشد، به عنوان نمونه در مدلهای اقتصادی حتما موضوع اثم مطرح است که مطالبی حکمی است و نباید قوانین و مقرراتی که در آن ربا، تبذیر و اسراف که نزد خداوند ارزش های منفی دارد و می تواند موجب کفران نعمت و سلب روزی شود، تصویب شود.
دکتر بابک نگاهداری، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی در حل مسائل کشور، اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس و دانشگاه آزاد اسلامی برای حل مسائل کشور دغدغه مشترک دارند، بدین جهت این مرکز توافق نامه های همکاری با مراکز مختلف امضا کرده و امروز نیز این تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد خواهد شد تا بتوانیم از پایان نامه های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کرده و در قالب گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آنها را منتشر نماییم.
وی افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در طول این مدت به ظرفیت نوآوری باز و تعامل و ارتباط با اندیشکده ها، پژوهشکده ها و دانشگاه ها توجه ویژه ای داشته است و علاوه بر راه اندازی مرکز خلاق و اندیشکده حکمرانی در استانها توانسته ایم ظرفیت پژوهشگران استانی برای ارائه مشاوره به نمایندگان مجلس را فعال نماییم. اجرای طرح پارلمان دانشجویی در دانشگاه های تهران از دیگر برنامه های این مرکز امسال است.
رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این مرکز طی یک سال قبل ۳۴۲ گزارش درباره ی طرح ها و لوایح، ۳۲۷ گزارش راهبردی و نظارتی، ۱۱۶ پیش نویس قانون ارائه کرده و به ۶۰۷ درخواست کارشناسی توسط نمایندگان پاسخ داده است. برگزاری ۴ هزار و ۲۰۰ جلسه با ذی نفعان بیرونی در رابطه با مسائل مختلف و ۳ هزار و ۲۰۰ جلسه در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی از دیگر برنامه های مرکز پژوهش های مجلس در یک سال قبل بوده است.
هدف از انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، شناخت مشترک از مسائل موجود کشور، بهره گیری از ظرفیت های کارشناسی و نخبگی طرفین در راستای تدوین و نهادینه سازی راهکارهای مطلوب حل مسائل در قالب نقش های تقنینی و نظارتی مجلس شورای اسلامی است.
همین طور توسعه همکاریهای آموزشی، علمی و پژوهشی و بهره مندی متقابل از توانایی ها، ظرفیت ها و امکانات طرفین از دیگر اهداف این تفاهم نامه همکاری است.
برگزاری دوره های عمومی و تخصصی آموزشی و کارگاه های کوتاه مدت، همکاری و حمایت مادی و معنوی از پایان نامه ها و رساله های علمی مورد نیاز مرکز، انتقال و انتشار علم و فناوری، فراهم کردن زمینه همکاریهای علمی و پژوهشی در شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فناوری، همکاری و مشارکت جهت حضور علمی، فرهنگی ـ سیاسی و اجتماعی در مراکز علمی داخلی و بین المللی، بهره مندی از فضاهای فرهنگی و آموزشی برای برگزاری برنامه های مختلف، همکاری در آموزش و تربیت متخصصین متعهد، خلاق، ماهر و کارآفرین و همکاری در طراحی و تأسیس رشته های تخصصی مورد نیاز همچون محورهای علمی و آموزشی این تفاهم نامه است.
محورهای پژوهشی تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی شامل انجام پروژه های مشترک و مطالعات راهبردی مورد نیاز مرکز خصوصاً در حوزه مباحث علوم اجتماعی و لطمه شناسی، توسعه ارتباطات و تعامل میان انجمن های علمی و پژوهشی، زمینه سازی در راستای بهره گیری از توانایی ها و ظرفیت های نخبگان دانشگاه در عرصه های مختلف، همکاری در تألیف، ترجمه و نشر کتاب، مشارکت و پشتیبانی محتوایی طرفین بمنظور راه اندازی اتاق فکر، اندیشکده و تولید نشریات علمی پژوهشی مشترک و... است.
منبع:

1401/10/09
11:17:47
5.0 / 5
416
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد