نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تاكید كرد

سرعت رشد علم باید افزایش یابد

سرعت رشد علم باید افزایش یابد

به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد اهمیت آینده نگاری علم، اظهار داشت: سرعت تولید علم در حوزه پزشکی به صورت سالیانه ۸.۳۱ است. اگر این عدد همچنان از ۱۲ کمتر باشد امکان دارد در آینده رتبه اول در منطقه را از دست دهیم؛ ازاین رو این عدد باید به ۱۲ برسد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی امروز در بیست و سومین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اینکه در عرصه سلامت، هر آنچه ما در زمینه پژوهش و آموزش داریم، مدیون اساتید هستیم.

وی درباب مرجعیت علمی، اظهار داشت: از طرف مسئولان تراز اول و در اسناد بالادستی همیشه به تولید علم، فناوری و مرجعیت علمی تاکید گردیده است. اگر کشورهای بزرگ بر دنیا سلطه دارند، به خاطر علم است و ما راهی نداریم جز این که در مرجعیت علمی پویا و کوشا باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد مرجعیت علمی، اظهار داشت: مرجعیت علمی در دنیا شاخص دارد و یکی از این شاخص ها تولید علم و فناوری است.

وی درباب آینده نگاری تولید علم اظهار داشت: سرعت تولید علم در زمینه پزشکی بصورت سالیانه ۸.۳۱ است. اگر این عدد همچنان از ۱۲ کمتر باشد، ممکنست در آینده رتبه اول در منطقه را از دست دهیم؛ بدین سبب این عدد باید به ۱۲ برسد.

پناهی در مورد شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت اظهار داشت: ۲۵ درصد از شرکت های دانش بنیان کشور در زمینه سلامت است. ۲۷ درصد از فروش حاصل از محصولات دانش بنیان نیز به این حوزه برمی گردد و ۳۱ درصد اشتغال آفرینی، ناشی از شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت است. همین طور علوم پزشکی در فناوری نیز رشد خوبی را دنبال می کند.

وی با اشاره به رتبه ایران در شاخص فناوری و نوآوری، اظهار داشت: هم اکنون رتبه۵۳ فناوری را در دنیا داریم و رتبه ۲۵ را هدف در فاکتورهای ورودی و خروجی قرار دادیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت جزو دوم مرجعیت علمی را ترجمان دانش و کاربست پژوهش عنوان نمود و افزود: تحقیقات و فناوری در کشور باید در زمینه نیازهای کشور باشد. نمی توانیم دانشمند یک درصد برتر فراوان داشته باشیم، ولی برای مثال دارو از خارج از کشور وارد نماییم.

وی اشاره کرد: باید تهدیدات و چالش های حوزه سلامت استخراج شود. یکی از تهدیدات حوزه سلامت بار بیماریها است و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و شبکه های تحقیقاتی باید پاسخگوی این چالش ها شوند. دومین مسئله موضوع جمعیت است.

پناهی با اشاره به تکالیف معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در قانون جوانی جمعیت، اظهار داشت: طبق ماده ۳۹ این قانون دستور دادند که ۵ درصد بودجه تحقیقاتی در این عرصه باید صرف شود. برای نخستین بار در «نیماد»، کمیته جوانی جمعیت و سبک زندگی راه اندازی شده که بررسی شود و علل ناباروری استخراج شود. در وزارت بهداشت اقدامات جدی دراین زمینه شروع شده است.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از چالش ها تهدیدات محیط زیستی و چالش های امنیت غذایی است که قرار شده است دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشهد قطب این مساله شوند.

پناهی، سومین ابزار مرجعیت علمی را روابط بین الملل و دیپلماسی علمی عنوان و اشاره کرد: همانطور که دیپلمات سیاسی باید برمبنای منافع کشور مذاکره کند، ما نیز باید دیپلمات علمی تربیت نماییم و افرادی که برای تحصیل و یا شرکت در کنفرانس و... به خارج از کشور می روند، باید به عنوان دیپلمات های علمی باشند.

وی در مورد اهمیت ارتباطات بین المللی، اظهار داشت: در کشور ما حدود ۳۲ درصد از مقالات با همکاریهای بین المللی منتشر می شود. این عدد در کشورهای دیگر منطقه بالاتر است و در بعضی کشورهای منطقه ۷۰ درصد از مقالات آنها بین المللی است.

پناهی اشاره کرد: از نظر زیرساختی وضعیت خوبی داریم. یکی از ابزارهای لازم دراین زمینه مجلات است. ۴۶۵ مجله در کشور داریم که ۱۸۰ مورد از آنها در پایگاه های بین المللی نمایه شدند.

وی در مورد ارتقای مجلات، اظهار داشت: سال قبل ۷ درصد مجلات ارتقاء داشتند. این عدد باید به شدت ارتقاء پیدا کند. ما به چاپ مقالات در مجلات بین المللی نیاز داریم، ولی باید مجلات خودمان را نیز ارتقاء دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: بعد از این، پشتیبانی از مجلات متناسب با ورود مجلات در پایگاه های بین المللی خواهد بود.

وی افزود: زیرساخت دوم، نخبگان و دانشجویان و کادر اعضای هیئت علمی هستند که معاونت تحقیقات و فناوری در زمینه دانشجویی چند اقدام انجام داده است.

پناهی در مورد ماموریت های دانشگاه های تیپ یک، دو و سه، اظهار داشت: دانشگاه های تیپ یک باید به سبک زندگی مردم، کاهش بار بیماری و سلامت روانی در جامعه توجه جدی داشته باشند.
1401/10/05
10:38:23
5.0 / 5
436
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد