نکسترو
از سوی محققان مركز نانو دانشگاه شریف صورت گفت

تولید نانوصفحات لمسی الکترونیکی شفاف و منعطف

تولید نانوصفحات لمسی الکترونیکی شفاف و منعطف

به گزارش نکسترو، دستاورد جدید محققان مرکز نانو دانشگاه صنعتی شریف با عنوان ˮساخت صفحات لمسی الکترونیکی شفاف و منعطف بر پایه نانوژنوراتورهای تریبوالکتریکˮ در مجله معتبر NanoEnergy منتشر گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محققان مرکز نانو پژوهشکده علوم و فناوری همگرا، به سرپرستی دکتر راحله محمدپور دانشیار این مرکز، موفق به ساخت "صفحات لمسی الکترونیکی شفاف و منعطف بر پایه نانوژنوراتورهای تریبوالکتریک" و چاپ نتایج این دستاورد در مجله معتبر NanoEnergy با ضریب تأثیر ۱۹ شدند.
صفحات الکترونیکی لمسی می توانند به صورت گسترده در ادوات الکترونیکی پوشیدنی و رابط های انسان- ماشین به کار روند. امروزه به علت افزایش استفاده از کامپیوتر در سطوح مختلف، تعامل انسان با ماشین بشدت مورد توجه قرار گرفته است. همچون الزامات ادوات الکترونیکی بعنوان واسط های ماشین- انسان، سبکی، انعطاف، کشسان و شفاف بودن آنها است. اساس کار نانوژنوراتورهای تریبوالکتریک برپایه تولید و القای بار در اثر ضربه یا مالش اصطکاکی است. بدین ترتیب این ادوات می توانند انرژی لازم برای ادوات الکترونیکی پوشیدنی را از حرکات بدن انسان تأمین کنند.
در این تحقیق سنسورهای لمسی و الکترونیکی پوشیدنی مبتنی بر نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک که انرژی مکانیکی محیط را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند، ساخته شد. خصوصیت هایی مانند انعطاف پذیری، وزن کم، زیست سازگاری و شفافیت، مولدهای انرژی را برجسته تر و کاربردی تر می کند. در این مطالعه، یک پلیمر بر پایه سیلیکون الاستیک و شفاف بعنوان یک لایه مولد بار از نانوژنوراتورها استفاده شده است. به منظور بهبود خواص تریبوالکتریک و همینطور افزایش بار الکتریکی القایی نانوکامپوزیت های پلیمری ساخته شد. حداکثر چگالی توان خروجی نانوژنوراتور انعطاف پذیر ۱۰.۱۰ وات بر متر مربع، ولتاژ ۶۶۰ ولت و جریان ۷۲ میکروآمپر از لایه کامپوزیت پلیمر Si/BaTiO3 به دست آمد.
به نقل از وزارت علوم، به منظور ساخت یک صفحه لمسی شفاف، منعطف و خودمولد و فوق سبک کامپوزیت بر روی یک الکترود رسانا مبتنی بر پایه نانوسیم های نقره قرار گرفت. صفحه لمسی خودمولد دارای شفافیت ۷۹ درصد، چگالی توان الکتریکی خروجی ۲۷ کیلووات بر متر مربع و وزن ۸ میلی گرم بر سانتی متر مربع بود. این صفحه بعنوان یک کلید روشن/خاموش لمسی شفاف، الاستیک، انعطاف پذیر و فوق سبک استفاده شد.
صفحات لمسی منعطف و شفاف ساخته شده پتانسیل زیادی جهت استفاده در کاربردهایی نظیر خانه های هوشمند و ادوات الکترونیکی پوشیدنی دارند.
منبع:

1401/10/04
11:00:03
5.0 / 5
422
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد