نکسترو

اعلام اولویت های تحقیقاتی موسسه نیماد

اعلام اولویت های تحقیقاتی موسسه نیماد

نکسترو: با بروزرسانی اساسنامه موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، اولویت های تحقیقاتی نیماد در قالب 9 کمیته تخصصی برای سال 1401 اعلام گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب گفت: تعیین اولویت های تحقیقات علوم پزشکی، شامل نوآوری ها، فناوری ها و کمک به تدوین سیاست های کلی پژوهش در کشور همچون اهدافی است که در پروسه بازنگری اساسنامه موسسه نیماد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اولویت های کمیته درمان های نوین، فناوری و نوآوری های علوم پزشکی اظهار داشت: ابرروندهایی که آینده حوزه پزشکی و سلامت را تحت تاثیر قرار می دهند، علم و فناوری پیشرو و تامین نیازهای پژوهشی و فناورانه بخش تحقیق و توسعه فرآورده های سلامت محور و تجهیزات پزشکی مهم ترین مسائل این کمیته تعیین شده است.
وی ادامه داد: در کمیته دارو، تجهیزات پزشکی، سلامت و امنیت غذایی در سه حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و سلامت و امنیت غذایی به تدوین اولویت ها پرداخته شده است.
رییس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی اولویت های کمیته بیماریهای غیرواگیر؛ صعب العلاج و مزمن را برشمرد و عنوان کرد: ثبت و نظام مراقبت بیماریهای غیرواگیر؛ صعب العلاج و مزمن، تشخیص سریع و غربالگری بیماریهای شایع، پیش گیری از بیماریها، تشخیص و درمان بیماران مبتلا، کارآزمایی های بالینی درباب تاثیر درمان های جدید، مراقبت های حمایتی و تسکینی می شود. همین طور مطالعات مربوط به عوامل خطر اصلی رفتاری مربوط به بیماریهای غیرواگیر شامل استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی و مصرف الکل، عوامل خطر متابولیک/ فیزیولوژیک این بیماریها مشتمل بر افزایش فشار خون، افزایش قند خون، افزایش کلسترول، چاقی/ اضافه وزن نیز در این کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: درکمیته بیماریهای نوظهور، بازپدید و واگیر نیز عفونت­ های بیمارستانی و مقاومت باکتریایی، تشخیص و درمان بیماری­ های عفونی و شناسایی عوامل خطر در بیماری­ های عفونی به عنوان اولویت معرفی شده است.
دکتر پناهی در ادامه به کمیته سیاستگذاری و اقتصاد سلامت اشاره نمود و گفت: مطالعات مربوط به تولیت نظام سلامت، سیاست گذاری در زمینه سلامت، عدالت در نظام سلامت، سطح بندی و اولویت بندی خدمات بهداشتی و درمانی و مطالعات هزینه اثربخشی و هزینه مطلوبیت از مسائل لازم است که باید در قالب یک کمیته تخصصی به آنها پرداخته شود.
وی درباب کمیته سلامت روانی و لطمه های اجتماعی نیز اضافه کرد: عوامل خطر، تشخیص و درمان مطالعات روانشناسی و روانپزشکی و آسیب­های اجتماعی مرتبط در این کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
کمیته سلامت الکترونیک و هوش مصنوعی نیز فعالیت خودرا دو بخش سلامت دیجیتال (Digital Health) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) و شبیه سازها (Simulator in medicine) اختصاص خواهد داد.
کمیته حوادث، سوانح، بلایای طبیعی و سلامت محیط زیست نیز باتوجه به اثراتی که این حوادث و سوانح در جامعه بر جای می گذارند نظام ثبت حوادث و تروماها، پیش گیری از حوادث، سوانح، بلایای طبیعی، کاهش صدمات و خسارت بلایای طبیعی، مطالعات کاهش آلودگی­های زیست­محیطی و مشکلات مربوط به پسماندها و مطالعات پیش گیری از آلودگی هوا و کاهش ریزگردها را در قالب اولویت های اصلی در راس امور خود قرار خواهد داد.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر پناهی، با اشاره به این که که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری جوانی جمعیت همچون مهم ترین اولویت های کشور محسوب می شود، کمیته جوانی جمعیت، خانواده و سبک زندگی است را در موسسه نیماد راه اندازی کردیم. مراقبت­های پیشگیری و درمانی ویژه مادران و نوزادان، غربالگری زنان و مردان، غربالگری نوزادان و کودکان، عوامل موثر بر سبک زندگی سالم و برنامه ­های جوانی جمعیت نیز در صدر لیست برنامه های کمیته قرار داده شده است.
معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت تبدیل نتایج تحقیقات به اقدامات عملی در بهینه سازی نظام نوین سلامت در کشور را هدف عمده نیماد دانست و عنوان کرد: ایجاد ساز و کارهای زیرساختی برای تبدیل دانش به فناوری، تجاری سازی و افزایش ثروت ملی، پشتیبانی از تربیت نیروی انسانی محقق و نخبه در حوزه علوم پزشکی کشور، تلاش در راستای جذب محققین و دانشمندان برجسته علوم پزشکی ایرانی مقیم خارج از کشور و توسعه همکاریهای علمی بین المللی، با اولویت کشورهای همسو و همسایه از برنامه هایی است که طبق اساسنامه در دستورکار موسسه نیماد در نظر گرفته شده است.1401/09/07
13:41:26
5.0 / 5
431
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد