نکسترو

حضور ۱۲ پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد جهان

حضور ۱۲ پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد جهان

نکسترو: به گزارش نکسترو، طبق گزارش سال ۲۰۲۲ میلادی مؤسسه «کلاریویت آنالیتیکس»؛ ۱۲ پژوهشگر وابسته به مؤسسات ایرانی در میان پژوهشگران پر استناد قرار گرفته اند. پارسال ۱۵ پژوهشگر ایرانی در این لیست جای داشتند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، «مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس» در سال ۲۰۲۲ نام نزدیک به ۷ هزار پژوهشگر را در ۲۱ زمینه علمی در لیست پژوهشگران پراستناد جای داده است. این پژوهشگران نماینده نزدیک به ۷۰ کشور جهان هستند. پیرامون چهار هزار پژوهشگر در زمینه های علمی ویژه و بیشتر از سه هزار پژوهشگر در بین رشته دسته بندی شده اند.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله های پراستناد در نشریه های نمایه شده «وب آو ساینس» در نمایه های استنادی علوم و علوم اجتماعی در یک دهه گذشته (از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ میلادی) پیمایش شده اند.

مقاله های پراستناد، آن هایی هستند که بیشترین استناد را در زمینه های علمی خود می گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص های اساسی علم» (ESI) می آیند. پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به شمار می روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می آید، تأثیرگذارتر هستند.

از این رو، پژوهشگران بر مبنای شمار مقاله های پراستنادشان رتبه بندی و آن هایی که در یک درصد نخست جای گرفته اند، بعنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می گردند. برای رعایت انصاف، در روش شناسی این لیست، نام پژوهشگرانی که به شکل افراطی دارای آمار خوداستنادی هستند، کنار گذاشته می شوند.

در ویرایش پیشین لیست پژوهشگران پراستناد، ۱۵ پژوهشگر از مؤسسه های ایرانی بودند، ولی در ویرایش ۲۰۲۲، ۱۲ پژوهشگر با وابستگی سازمانی مؤسسه های ایرانی در این لیست جای گرفته اند. نام پژوهشگران پراستناد وابسته به مؤسسه های ایرانی به همراه زمینه علمی، وابستگی سازمانی نخست و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است (ترتیب بر پایه الفبایی نام خانوادگی انگلیسی پژوهشگران).فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ میلادی، ۶ هزار و ۹۳۸ پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری در زمینه های علمی خود هستند.

حدود ۴۰ درصد از لیست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ میلادی وابستگی سازمانی یکی از مؤسسه های آمریکا را دارند (۲۷۶۴ پژوهشگر). چین با ۱۱۶۹ پژوهشگر در جایگاه دوم است و کشورهای انگلستان (۵۷۹ پژوهشگر)، آلمان (۳۶۹ پژوهشگر) و استرالیا (۳۳۷ پژوهشگر) هم در جایگاه های بعدی هستند.

«دانشگاه هاروارد» با ۲۳۳ پژوهشگر پرتکرارترین مؤسسه در لیست ۲۰۲۲ است. پژوهشگرانی که لغزشی در وابستگی سازمانی آنها رخ داده است، می توانند به پیوند recognition.webofscience.com/awards/highly-cited/2022 سر بزنند و آنرا گوشزد کنند.

بر اساس این گزارش، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با ساخت و به روزرسانی ابزارهایی حرفه ای برای ارزیابی و سنجش علم، فناوری و نوآوری کشور می کوشد تا در زمینه های در پیوند با مأموریت هایش به سیاست گذاران برای برنامه ریزی های درست و کارآمد یاری رساند. گزارش پیش رو از انتشارات سامانه جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان (نما) است که به پایش و گزارش پیرامون ۹۰ شاخص متعدد از ۵۵ نهاد جهانی در حوزه های علم، فناوری و نوآوری می پردازد و در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.
1401/09/01
22:12:28
5.0 / 5
276
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد