نکسترو
معاون دانشكدگان فنی دانشگاه تهران:

اشتغال، کارایی پژوهشی دانشجوی دکتری را کاهش می دهد

اشتغال، کارایی پژوهشی دانشجوی دکتری را کاهش می دهد

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران بیان کرد: اشتغال دانشجویان دکتری در زمان تحصیل چالش های مختلفی برای یادگیری و امور پژوهشی آنها بدنبال می آورد.


دکتر محمود شاه آبادی درگفتگو با ایسنا، درباره ی چرایی ورود دانشجویان به مقطع تحصیلی دکتری اظهار داشت: هدف و انگیزه دانشجویان دکتری برای تحصیل در این مقطع در بیشتر موارد وارد شدن به محیط ­های آکادمیک بعد از فراغت از تحصیل است، و شاید بتوان ادعا کرد که محیط های صنعتی به فارغ التحصیلان مقطع دکتری در رشته­ های مهندسی کمتر نیاز دارند.
این استاد دانشگاه تهران با اعلان اینکه دانشجویان دکتری بطور معمول در سنین تشکیل خانواده هستند، اشاره کرد: این دانشجویان برای امرار معاش و تامین هزینه های زندگی خود ناچار هستند در کنار تحصیل، اشتغال هم داشته باشند. واضح است که در چنین شرایطی میزان کارآیی آنها برای امور پژوهشی کاهش پیدا می کند. همین طور پژوهش های انجام شده در این شرایط ممکنست از نظر نوآوری در سطح بالایی نباشد.
وی درباره ی میزان کمک ‎هزینه های تحصیلی که به دانشجویان دکتری پرداخت می شود، اظهار داشت: ناچیز بودن و تاخیر در پرداخت کمک هزینه های تحصیلی دکتری سبب دلسردی دانشجویان می شود.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران با اعلان اینکه در موارد مختلفی تناسبی میان تعداد دانشجویان و استادان دانشگاه ها در مقطع دکتری وجود ندارد، توضیح داد: در دانشگاه های کشور نسبت استاد به دانشجویان در رشته های مختلف مهندسی سالانه مورد ارزیابی قرار می گیرد و معیار مهمی در اختصاص بودجه شمرده می شود. بدیهی است که عدم توجه به این شاخص یعنی پذیرش دانشجوی دکتری بدون توجه به آمار اعضای هیات علمی و امکانات آموزشی، مشکلات مختلفی را در پی دارد.
این استاد دانشگاه تهران اشاره کرد: در بخشنامه های ترفیع و ارتقاء استادان، لازم است آن دسته از معیارهائی که ناظر بر تعداد دانشجویان دکتری راهنمائی شده توسط عضو هیات علمی است، مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته و در مواردی اصلاح گردد.
دکتر شاه آبادی اضافه کرد: جهت رفع اشکال اشتغال همزمان دانشجویان دکتری، می توان با اختصاص بورس های تحصیلی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سایر وزارتخانه ها، موسسات، اقدام نمود. همین طور لازم است این بورس های تحصیلی در پاسخ به نیازهای در رابطه با امرار معاش دانشجویان دکتری مبلغ قابل توجهی داشته باشند. بدیهی است، به سبب محدودیت های بودجه، تعداد این بورس ها اندک خواهد بود و متقاضیان برخورداری از این بورس ها باید قابلیت های خودرا برمبنای ارزیابی دقیق علمی به مراکز تامین بورس اثبات کنند. همین طور می توان تمدید این بورس در حین تحصیل را منوط به نتیجه ارزیابی سالانه و نظر استاد راهنمای دانشجو نمود.
وی افزود: این بورس باید با بورس های تحصیلی معمول وزارتخانه ها و سازمان ها متفاوت باشد؛ چونکه بورس های تحصیلی معمول تعهدات سنگینی را به دانشجویان تحمیل می کنند. در صورتیکه تعریف و ارائه بورس های تحصیلی از این دست سبب می شود که دانشجویان دکتری با فراغ بال بیشتری برای امور پژوهشی اقدام نمایند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران اظهار داشت: در کنار پشتیبانی از دانشجویان دکتری مستعد بوسیله بورس های کامل تحصیلی بلاعوض، لازم است صندوق های پشتیبانی از طرح های پژوهشی اجازه دهند تا اعضای هیئت علمی در طرح های پژوهشی خود، پژوهانه مکفی برای دانشجویان دکتری خود لحاظ کنند تا دانشجویان دکتری همکار طرح بتوانند بطور تمام وقت به پژوهش خود بپردازند و دغدغه اشتغال همزمان با تحصیل و عواقب ناشی از آنرا نداشته باشند.
منبع:

1401/08/22
08:19:04
5.0 / 5
583
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد