نکسترو

معرفی ابزار مناسبی برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

معرفی ابزار مناسبی برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

نکسترو: پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس، با هدف انتقال هدفمند و مؤثر ژن به غضروف و یافتن راهی برای درمان استئوآرتریت، در یک طرح پژوهشی مبادرت به ساخت ناتو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات کردند که می توانند به عنوان ابزار مناسبی در ژن درمانی استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، استئوآرتریت، شایع ترین بیماری مفصلی است که زندگی مبتلایان را با محدود کردن حرکتشان تحت تأثیر قرار می دهد. بنابر گزارش ها، تا سال ۲۰۳۰ میلادی تنها در ایالات متحده ۶۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا خواهند بود.

زمینه ژنتیکی، لطمه های مفصلی و افزایش سن، مهم ترین دلیلهای مبتلاشدن به این بیماری هستند. همزمانی درد و التهاب در مبتلایان به استئوآرتریت موجب پیچیدگی درمان می شود؛ بنابراین درمان مؤثری که ترمیم بافت لطمه دیده را ممکن کند، تا حالا یافت نشده است.

درمان ­های مرسوم استئوآرتریت مانند روش های مهندسی بافت و انتقال هدفمند دارو به علت ساختار خاص و فشرده غضروف موجب ترمیم مؤثر آن نمی گردد. انتقال هدفمند و مؤثر ژن جهت برقراری مجدد هموستازی مناسب در بافت غضروف لازم است.

با هدف انتقال هدفمند و مؤثر ژن به غضروف و یافتن راهی برای درمان استئوآرتریت، دکتر محمد رضا باغبان اسلامی نژاد، دکتر فاطمه باقری و نغمه اکبری مقدم در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و دانشگاه تربیت مدرس، طی پژوهشی به ساخت ناتو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات برای انتقال ژن به بافت غضروف پرداختند.

نانو ذرات مذکور به علت ساخته شدن از پلیمرهای طبیعی دارای کمترین توکسیسیته (اثر سمی) بوده و به علت وجود کندروئیتین سولفات به شکل مؤثری به غضروف منتقل می شوند. ژن مورد نظر به شکل پلاسمید درون نانو ذرات قرار گرفت و ذرات بوجود آمده از نظر ساختار و عملکرد بررسی گردید.

نتایج این پژوهش نشان داد، جذب نانو ذرات مذکور توسط سلول ­ها و زنده مانی سلول­ ها بعد از آن با نانو ذرات کیتوزان و لیپوفکتامین قابل مقایسه است. همین طور نشان داده شد، استفاده از نانو ذرات تولید شده در این پژوهش، جذب پلاسمیدها و زنده مانی سلول­ ها بعد از آنرا به میزان قابل توجهی بالا می برد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Colloids and Surfaces B: Biointerface انتشار یافته است، همین طور نشان داد، نانو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات می توانند به عنوان ابزار مناسبی در ژن درمانی استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرند.منبع:

1401/08/21
09:48:30
5.0 / 5
473
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد