نکسترو

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه و بازخوانی مقاله های در رابطه با آن در SID

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه و بازخوانی مقاله های در رابطه با آن در SID

نکسترو: پربازدیدترین مقاله های علمی نمایه شده در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) به مناسبت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه با موضوع ˮعلم، توسعه و ترویج علمˮ بر طبق میزان بازدید مخاطبان مشخص و معرفی گشتند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دهم نوامبر مصادف با ۱۹ آبان هرسال، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نام گذاری شده است. روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، به سبب اهمیت نقش علم در جامعه و نیاز به بحث علم و اجتماعی سازی آن به ویژه در مورد مباحث علمی نوظهور به وجود آمده است. با پیوند میان علم با جامعه، تلاش می شود تا شهروندان از پیشرفت های علمی مطلع شوند.

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، به اهمیت و ارتباط علم در زندگی روزمره ما تاکید دارد. بنا بر این بر نقش دانشمندان در گسترش درک ما از مواردی مانند سیاره زمین و پایدار کردن جامعه مان کمک می نماید.

شعار روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در سال ۲۰۲۲

شعار روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در سال ۲۰۲۲، "علوم پایه برای توسعه پایدار" نام گذاری شده است. دلیل انتخاب این شعار این است که علوم پایه برای پیشرفت در زمینه های موضوعی مثل پزشکی، صنعت، کشاورزی، منابع آب، برنامه ریزی انرژی، محیط زیست، ارتباطات و فرهنگ ضرورت دارد. هم چنین برای تحقق اهداف سند ۲۰۳۰ یونسکو، به توسعه علوم پایه تاکید بیشتری شده است. بر اساس گزارش یونسکو از آمار علم جهان، ۸۶ کشور جهان کمتر از ۱۰ درصد از هزینه های تحقیقاتی خودرا به علوم پایه اختصاص داده اند.

در این گزارش به مناسبت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه به بررسی مقاله های فارسی در رابطه با علم، توسعه و ترویج علم در زمینه های موضوعی مختلف خواهیم پرداخت.

معرفی مقاله های پربازدید علمی با موضوع علم، توسعه و ترویج علم

جدول ۱، پربازدیدترین مقاله های فارسی با موضوع علم، توسعه و ترویج علم را نشان میدهد.

براین اساس، مقاله "نقش رسانه ها در عمومی سازی علم" پربازدیدترین مقاله با موضوع علم، توسعه و ترویج علم است. این مقاله در سال ۱۳۹۵ توسط اکرم قدیمی انتشار یافته و از نظر جدید بودن موضوع در دسته دوم قرار گرفته است. در این مقاله به ترویج علم پرداخته شده است که از قرن بیستم در غرب عنوان شد و در پنجاه سال اخیر نیز توجه زیادی به آن شده است. مقاله با هدف بررسی نقش رسانه ها در عمومی سازی علم انجام شده و به این نتیجه رسیده است که رسانه ها در عمومی کردن و ایجاد باور به علم نقش میانجی دارند.جدول ۱. مقاله های فارسی پربازدید با موضوع علم، توسعه و ترویج علم

کلمه های کلیدی مقاله های فارسی با موضوع علم، توسعه و ترویج علم

کلمه های کلیدی عصاره هر مقاله است و نویسنده موضوعات مقاله خودرا در کلمه های کلیدی نشان میدهد.

شکل ۱، کلمه های کلیدی به کار رفته در مقاله های فارسی با موضوع علم، توسعه و ترویج علم را نشان میدهد.

براین اساس "ترویج علم"، "ساز و کار ملی" و "علم" پربسامدترین کلمه های به کار رفته در مقاله های فارسی با موضوع علم، توسعه و ترویج علم هستند.

شکل ۱. کلمه های کلیدی در مقاله های فارسی با موضوع علم، توسعه و ترویج علم

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه و خدمات مرکز اطلاعات علمی

ترویج علم به پذیرش، درک و مشارکت همه در علم گفته می شود. در قرن بیستم ترویج علم به یکی از عناصر اصلی و جدانشدنی نهاد علم تبدیل شد. هدف از ترویج علم، کاهش فاصله بین علم و عموم مردم است.

بخشی از علم بصورت مقاله منتشر می شود. در این راستا، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، تنها پایگاه دانلود رایگان با دسترسی آزاد به مقاله های کشور است که یکی از اهداف این پایگاه دسترس پذیر کردن و جامعه پذیر کردن علم است.

معرفی مجله های علمی پربازدید با موضوع علوم پایه

با توجه به شعار روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در سال ۲۰۲۲، به معرفی پربازدیدترین مجله های علمی با موضوع علوم پایه در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی SID خواهیم پرداخت.

طبق دسته بندی موضوعی مجله های وزارت علوم، حوزه های موضوعی "علوم"، "هواشناسی"، "آمار"، "ریاضی"، "زمین شناسی"، "زیست شناسی"، "محیط زیست"، "شیمی" و "فیزیک" جزء موضوع علوم پایه محسوب می شوند.

براین اساس، ۱۸۷ مجله با موضوع علوم پایه در مرکز اطلاعات علمی نمایه شده است، که پربازدیدترین این مجله ها به ترتیب زیر است:
International Journal of Environmental Science and Technology (IJEST)Journal of the Iranian chemical SOCIETY (JICS)International journal of environmental research (ijer)
به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، International Journal of Environmental Science and Technology (IJEST) پربازدیدترین مجله نمایه شده در مرکز اطلاعات علمی در زمینه موضوعی علوم پایه است. این مجله با شاخص تأثیر ۳.۵۱۹ از سال ۲۰۰۴ تا حالا در مرکز اطلاعات علمی نمایه شده و جزء مجله های معتبر جهانی است. سردبیر این مجله دکتر مجید عباس پور است.منبع:

1401/08/19
11:13:30
5.0 / 5
539
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد