نکسترو
در دومین كنگره ملی رصد اجتماعی كووید ۱۹ مطرح شد؛

بررسی لطمه پذیری زنان از نظر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در دوران کرونا

بررسی لطمه پذیری زنان از نظر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در دوران کرونا

نکسترو: به گزارش نکسترو، دانشیار جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در دومین کنگره ملی رصد اجتماعی کووید 19 با اشاره به اینکه زنان جزو گروههای لطمه پذیر محسوب می شوند، اظهار داشت: ریشه لطمه پذیری زنان از نظر سلامت با همه ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، در این است که زنان به عنوان یک گروه اجتماعی بطور معمول از پایگاه پایین تری از نظر اجتماعی برخوردار می باشند و همین موضوع، دسترسی آنان را به منابع مالی محدودتر می کند و عدم نظارت و کنترلی که نسبت به سلامتی خودشان دارند، تشدید می شود.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر شیرین احمدنیا، عضو پنل نتایج روانی، اجتماعی، اقتصادی، حوادث، بلایا و رویدادهای بیولوژیک در دومین کنگره ملی رصد اجتماعی کووید ۱۹ در سخنرانی خود تحت عنوان «پیامدهای روانی و اجتماعی بحران کرونا با تأکید بر سلامت زنان»، اضافه کرد: بروز بحران های بهداشتی بار دیگر به ما یادآور می شود بسیاری از مسائلی که در حیطه پزشکی و بهداشت و درمان مطرح می شوند، ریشه در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد و تبعات آنها بر زندگی اجتماعی و اقتصادی جوامع قابل مشاهده می باشد.

وی با تأکید بر اینکه زنان یکی از گروههای لطمه پذیر در قبل از بروز کرونا و پس از کرونا هستند، اشاره کرد: زنان نیمی از جمعیت کشور را می سازند، اما جزو گروههای لطمه پذیر محسوب می شوند، چونکه گروههای لطمه پذیر، گروه هایی هستند که دسترسی آنان به منابع بصورت نابرابر با دیگر گروه ها بوده و این عدم دسترسی به فرصت ها را در مورد کودکان، جوانان، سالمندان، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت، افراد حاشیه نشین و همه کسانی که مورد تبعیض های ساختاری قرار می گیرند، می بینیم و در همه این موارد، زنان سهم قابل توجهی را دارند.

دکتر احمدنیا اضافه کرد: ریشه لطمه پذیری زنان از نظر سلامت با همه ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، در این است که زنان به عنوان یک گروه اجتماعی بطور معمول از پایگاه پایین تری از نظر اجتماعی برخوردار می باشند و همین موضوع، دسترسی آنان را به منابع مالی محدودتر می کند و عدم نظارت و کنترلی که نسبت به سلامتی خودشان دارند، تشدید می شود.

وی همین طور اظهار داشت: در کل، زنان در خانواده های کم درآمد، بصورت مضاعف گرفتار مشکلاتی به لحاظ برخورداری یا عدم برخورداری می شوند. این زنان از بابت شرایط بهداشتی، شرایط محیطی و فیزیکی لطمه پذیری بالاتری را تجربه می کنند. از بُعد جسمانی نیز به همین ترتیب و با توجه به این که ابعاد سلامت، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و لطمه پذیری زنان از بعد اجتماعی، به بعد جسمی آنان نیز تسری پیدا می کند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در حقیقت، زنان به سبب فرصت محدودتر برای حضور در بازار رسمی اشتغال، از حمایت اجتماعی کمتری نسبت به مردان برخوردار می باشند. ضمن این که توجه داریم، تغییر و تحولات جمعیتی نشان میدهد که زنان سرپرست خانواده رو به افزایش هستند و اینها معرف گروه هایی هستند که بطور معمول از بیمه های درمانی خوبی برخوردار نیستند و یا کلا بیمه درمانی ندارند، بهرحال با هزینه های بهداشتی و درمانی مواجه بوده و به سبب محدودیتی که در تامین منابع مالی دارند، مشکلاتی برای رسیدگی به سلامتی خودشان دارند.

دکتر احمدنیا به لطمه پذیری زنان به لحاظ روانشناختی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: جمعیت زنان به سبب مشکلات و محدودیت هایی که بیان شد، با مسائل روانشناختی بیشتری نسبت به مردان روبه رو هستند. افسردگی در بین زنان، شایع تر است و حتی شواهدی گویای این مساله است که این اختلال روانشناختی در بین زنان، حدود دو برابر مردان است.

وی اشاره کرد: تعیین کننده های اقتصادی و اجتماعی سلامت در سلامتی افراد جامعه نقش دارند و نمی توان سلامتی جامعه را فقط مختص به عملکرد متولیان سیستم سلامت بدانیم، بلکه زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی، تعیین کننده های سلامتی افراد هستند و متولیان سلامت که نقش خودرا بیشتر در درمان نشان می دهند، در حقیقت بخش کوچکی از مسئولیت سلامتی را به عهده دارند و چون بیماریها در بستر اجتماعی و فرهنگی، شکل می گیرند، تشدید یا تضعیف می شوند و خاصیت های گروههای انسانی از نظر جنسیت، سواد، مذهب و قومیت آنان در کنار مؤلفه های روانی و اجتماعی دیگر مثل شیوه ساختار توزیع ثروت، مدیریت منابع انسانی، عملکرد رسانه ها و... و در مجموع، سیاست گذاری ها تعیین کنندگی بیشتری دارند.

وی با اشاره به شرایط پس از پاندمی کرونا نیز اظهار داشت: تمام گزارش های بین المللی حاکی از تاثیراتی است که از نظر اجتماعی حائز اهمیت هستند، خصوصاً با تمرکز بر کشورهای با درآمد متوسط و رو به پایین که مورد مطالعه قرار گرفتند، افراد کم درآمد، بیشترین تبعات اقتصادی همه گیری را متحمل می شوند و زنان، از میان همه افرادی که گرفتار عدم امنیت غذایی یا فقر درآمدی می شوند، بیشترین جمعیت را می سازند.

استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد: در حمایت های جبرانی، زنان در اولویت قرار دارند و تاکید براین است که نابرابری های موجود در طول پاندمی کرونا، بالا رفته و وقتی صحبت از اقشار لطمه پذیر می نماییم، زنان در معرض بیشترین لطمه قرار دارند.

وی همین طور در جمع بندی خود، اظهار داشت: طبق شواهد علمی، همه گیری کووید ۱۹ در لطمه پذیرترین گروههای جمعیتی زنان، زنان در دوران حاملگی و در سال اول بعد از زایمان تاثیرات روانی و اجتماعی قابل توجهی از همه گیری کووید داشته اند.

دکتر احمدنیا اضافه کرد: آنچه که توسط پژوهشگران بیشتر مورد تاکید قرار گرفته، نتایج اجتماعی و روانی و شناختی کرونا است که مهم ترین آنها در عرصه خشونت ها و بروز خشونت های خانگی بوده که زنان به خاطر جایگاه اقتصادی و اجتماعی شان بیشتر در معرض خشونت ها بودند و این مساله در گزارش های داخل کشور و هم در سطح بین الملل بیان شده است.

وی افزود: زنان به سبب خاصیت های فرهنگی اشتغال در ایران، بیشترین نسبت را در بین شاغلان ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی دارند، پس از این بابت نیز بیشتر در معرض مخاطرات جسمی، روانی و اجتماعی همه گیری کووید ۱۹ قرار گرفتند، بدین سبب نیاز است که ما ملاحظات جنسیتی را در هرگونه سیاست گذاری برای مواجهه با پیامدها که مقرر است اتخاذ شود، داشته باشیم.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دومین کنگره رصد اجتماعی کووید ۱۹ از روز گذشته به مدت دو روز، به همت رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، و با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شده است و دارای امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان است.

منبع:

1401/08/17
09:34:02
5.0 / 5
601
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد