نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد

مبتلایان به سرطان سینه چه موانعی برای مشارکت در درمان دارند؟

مبتلایان به سرطان سینه چه موانعی برای مشارکت در درمان دارند؟

نکسترو: نکسترو: یافته های یک مطالعه درباره ی موانع مشارکت بیماران مبتلا به سرطان سینه نشان داد که ترس و اضطراب، نداشتن اطلاعات کافی در حوزه بیماری و مشکلات مالی، از مهم ترین عوامل موثر بر مشارکت بیماران در درمان هستند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، برمبنای اصل خودمختاری بیمار، درمان باید با اجازه و مشارکت بیمار در تصمیم گیری باشد. در سال ۱۳۸۱ منشور حقوق بیمار در ایران به تصویب رسید و مشارکت بیمار در درمان مورد تاکید قرار گرفت، ولی با این وجود موانعی بر سر مشارکت بیمار در درمان وجود دارد.

سرطان پستان، شایع ترین سرطان مهاجم در میان زنان است و به سبب نقش مهم زنان در خانواده، این بیماری لطمه قابل توجهی به خانواده بیمار وارد میکند. باتوجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران با انجام یک مطالعه موانع مشارکت در درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه با مشارکت ۱۵ نفر از پزشکان جراح پستان و همین طور ۳۰۰ نفر از بیماران مبتلا به سرطان سینه که به مطب و درمانگاه های پزشکان و جراحان سرطان سینه در دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، تبریز، گیلان و کرمان مراجعه نموده بودند، انجام شد و پژوهشگران با شرکت کنندگان در این مطالعه درباب موانع مشارکت بیماران در درمان مصاحبه انجام دادند.

یافته های به دست آمده از مصاحبه با پزشکان نشان داد که از ۱۵ پزشک شرکت کننده در پژوهش، هشت نفر (۵۳ درصد) به مشارکت بیمار در درمان اعتقاد داشتند، ۵ پزشک با بیان شرایطی همچون نوع بیماری، شدت و درجه پیشرفت بیماری، مشارکت بیمار در درمان را بلامانع می دانستند و دو نفر از پزشکان که بالاترین سابقه کاری را در درمان سرطان سینه داشتند، با مشارکت بیمار در درمان و حق تصمیم گیری آنها موافق نبودند. آنها اعتقاد داشتند که پزشک به سبب علم و آگاهی و تجربه کاری باید تصمیم گیرنده درمان باشد.

پس از جمع بندی نتایج، از پرسشگران خواسته شد پروسه مشارکت بیمار در درمان را برای پزشکان تشریح کنند که هدف از مشارکت بیمار در درمان، تصمیم گیری مطلق او نیست. در نهایت تمام پزشکان شرکت کننده در مصاحبه با مشارکت بیماران در بخش هایی از درمان موافق بودند.

بررسی ها نشان داد که تمامی پزشکان شرکت کننده در این مطالعه، ترس و اضطراب بیمار را خصوصاً در مراحل اولیه مبتلاشدن یا شناسایی بیماری، مهم ترین عامل بازدارنده در مشارکت بیمار در درمان می دانستند. پزشکان معتقد بودند که بیمار مضطرب، بدون توجه به تحصیلات و آگاهی، علاقه ای به شرکت در درمان ندارد و ترجیح می دهد پزشک سریع تر درمان را شروع کند. همین طور بیشتر پزشکان اظهار نمودند که بعد از شروع درمان اولیه، بیماران تمایل بیشتری برای مشارکت در درمان نشان می دهند.

دومین مانعی که بیشتر پزشکان به آن اشاره کردند، سطح سواد و عدم اطلاعات کافی بیمار برای همکاری در درمان بود. این بیماران قدرت تصمیم گیری مناسبی ندارند و ترجیح می دهند که در درمان اظهارنظر نکنند. سومین مانع در مشارکت بیماران از نظر پزشکان، مشکلات مالی و سردرگمی بیماران بود.

به گفته پزشکان شرکت کننده در این مطالعه، بیماران در شروع تشخیص بیماری، برای بهره مندی از نتیجه درمانی بهتر به چندین پزشک مراجعه می کنند و باتوجه به نظرات متفاوت پزشکان و تفاوت در شیوه های درمانی، بیماران گرفتار سردرگمی می شوند و حتی در مواردی به سبب تعلل در شروع درمان، درمان با تاخیر به انجام می رسد.

بررسی نظرات بیماران در مورد مشارکت در درمان نشان داد که حدود ۳۰ درصد از بیماران، هیچ نوع اطلاعی از مفهوم مشارکت در درمان نداشتند یا از پاسخ طفره می رفتند. حدود ۶۰ درصد از آنها با مفاهیم مشارکت آشنایی نسبی داشتند و حدود ۶ درصد از بیماران از حق مشارکت خود در درمان اطلاع داشتند.

نکته قابل توجه این بود که تمام بیمارانی که بطور کامل از حق مشارکت بیمار در درمان باخبر بودند، شاغل در سیستم بهداشت و درمان بودند و سن کم تر از ۳۵ سال داشتند.

بررسی مشکلات بیماران در روند درمان نشان داد که تنها سه درصد بیماران به سبب نداشتن بیمه و استطاعت مالی از گرفتن خدمت مورد نیاز سر باز می زنند. در صورتیکه ۸۲ درصد بیماران با وجود مشکلات مالی به اجبار شیوه درمانی که به وسیله پزشک پیشنهاد می شوند یا طبق پروسه درمانی ملزم به انجام آن هستند را ادامه می دهند. همین طور حدود ۹ درصد بیماران شیوه درمانی انتخابی را بدون در نظر گرفتن هزینه و بر طبق ترجیحات خود یا راهنمایی پزشک، انتخاب می کنند. تمام بیمارانی که دغدغه مالی برای ادامه درمان نداشتند، بیمارانی بودند که درآمد بالای ۷ میلیون داشتند و یا افرادی دارای بیمه تکمیلی بودند.

به طور کل می توان اظهار داشت که ترس و اضطراب، نداشتن اطلاعات کافی در حوزه بیماری و مشکلات مالی، از مهم ترین عوامل موثر بر مشارکت بیماران در درمان هستند.

در انجام این تحقیق فراتک روئین تن، سمیه حسام، شقایق وحدت و ایروان مسعودی اصل؛ پژوهشگران گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه مهرماه امسال، بصورت مقاله علمی با عنوان «تعیین موانع مشارکت در درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه در ایران» در نشریه ارمغان دانش دانشگاه علوم پزشکی یاسوج انتشار یافته است.
1401/08/15
10:22:56
5.0 / 5
547
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد