نکسترو
در جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی كشور ارائه شد؛

پیشنهاداتی برای نحوه تخصیص بودجه پژوهشگاه ها

پیشنهاداتی برای نحوه تخصیص بودجه پژوهشگاه ها

نکسترو: به گزارش نکسترو، در هشتمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور، مدل هایی برای تخصیص بودجه پژوهشگاه ها عرضه شد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، هشتمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با حضور دکتر امیر علی سیف الدین؛ رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور و اعضای مجمع به میزبانی پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد.

دکتر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در ابتدای این نشست ضمن خوش آمدگویی به اعضا از دکتر حبیب خسروشاهی، مدیر طرح رصدخانه ملی ایران و دکتر مجتبی محمدی نجف آبادی، مدیر طرح چشمه نور ایران خواست تا گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه نمایند.

در ادامه دکتر خسروشاهی، مدیر طرح رصدخانه ملی ایران ضمن معرفی پژوهشگاه دانش های بنیادی و فعالیتهای آن به مناسبت پایان ساخت تلسکوپ ملی ایران گزارشی از دستاوردهای بزرگ طرح رصدخانه ملی ایران و ثبت نخستین تصویر تلسکوپ ارائه نمود. سپس گزارش مختصری هم از طرح چشمه نور ایران توسط دکتر مجتبی محمدی نجف آبادی مدیر طرح چشمه نور ایران عرضه شد.

در ادامه دکتر علی باقر طاهری نیا، رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور حضور همه اعضای مجمع در جلسات را مهم دانست و از اعضا خواست تا به منظور نتیجه گیری بهتر پیشنهادات و مشکلات را مطرح کنند تا یک جمع بندی خوب صورت گیرد.

وی همینطور گزارشی از جلسه قبل و اقدامات صورت گرفته عرضه کرد و اظهار داشت: به علت این که در فصل بودجه قرار داریم، بنابراین از دکتر سیف الدین، رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور دعوت کردیم تا در مورد بودجه و مشکلات آن به یک جمع بندی مشترک برسیم، بنابراین مبحث موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی را به جلسه آتی موکول کردیم. از دکتر سیف الدین و سایر دوستان هم تقاضا دارم مدلی برای تخصیص بودجه پژوهشگاه طراحی شود که مشابه دانشگاه ها باشد و بتوانیم با سازمان برنامه به توافق برسیم.

در ادامه یوسف زنگانه دبیر برنامه و بودجه مراکز پژوهشی، مهدی نصیری مدیر مالی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و رسول پاکدامن مدیر بودجه، تحول اداری و بهره وری مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گزارشی از بودجه مؤسسات و پژوهشگاه ها و مشکلات آنها عرضه کردند و ضمن اشاره به مسائل و مشکلات مالی بسیار زیاد مؤسسات، برنامه و طرح هایی هم عرضه کردند و مقرر شد پیشنهادات عرضه شده طی مکاتبه ای به دفتر دکتر سیف الدین منعکس شود.

دکتر سیف الدین رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور هم در این جلسه اظهار داشت: سرمایه و دارایی های خوبی در پژوهشگاه ها وجود دارد و بخش زیادی از بودجه و مخارج باید توسط خود پژوهشگاه ها تأمین شود و از اعضا خواست تا کمک کنند به یک جمع بندی و طرح های قابل اجرا برسند و وی هم در این خصوص کمک های لازم را انجام خواهد داد.

سپس، دکتر قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ضمن اشاره به ضعیف تر و فقیر شدن وضعیت پژوهش در کشور و انتقاد از وضعیت استخدام ۳۰ ساله هیئت علمی و پژوهشگران، پیشنهاد داد: پژوهشگاه ها به نهادی مستقل تبدیل شوند و مدیریت کامل بودجه خویش را در اختیار داشته باشند.

در ادامه دکتر شعبانی، رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی هم با بیان موافقت با صحبت های دکتر قاضی نوری و ضمن انتقاد از قطع بودجه پروژه ها پس از تغییر دولت ها، خواهان اصلاح ساختار تشکیلاتی، سیاسی و علمی پژوهشگاه ها شدند و پیشنهاد دادند تا پژوهشگاه ها از نظر فعالیت، مأموریت و ساختار بازنگری شوند تا بهره وری بهتری داشته باشند.

دکتر نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر وپتروشیمی هم با ایده «مستقل و خودگردان شدن پژوهشگاه ها» موافقت خویش را اعلام نمود و پیشنهاد کرد تا مانند دانشگاه ها، پژوهشگاه ها هم از سه درصد کسر بودجه، هنگام واریز به خزانه، معاف شوند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه دانش های بنیادی؛ در انتها جلسه، چند تن دیگر از حضار به طرح مشکلات پژوهشگاه های مربوطه پرداختند و سپس دکتر سیف الدین اظهار داشت: ساختار پژوهشگاه و دانشگاه متفاوت می باشد و با استقلال پژوهشگاه ها و تغییر آئین نامه آنها به نهادی مستقل از دولت موافق است.

رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: پژوهشگاه ها می توانند فعالیت برون مرزی برای کسب درآمد داشته باشند و این طرح برای اجرایی شدن نیاز به بررسی بیشتر دارد.

در پایان دکتر لاریجانی هم بر بازبینی ساختار و استقلال پژوهشگاه ها تصریح کرد.
1401/08/06
14:07:56
5.0 / 5
526
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد