نکسترو
در یك پژوهش داخلی بررسی شد

چرا مردان، کمتر مشکلات سلامت خودرا پیگیری می کنند؟

چرا مردان، کمتر مشکلات سلامت خودرا پیگیری می کنند؟

نکسترو: پژوهشگران در یک پژوهش جدید داخلی نشان داده اند که مردان تمایل کمی به مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی و پیگیری مشکلات احتمالی سلامت در خود دارند. آنها در پژوهش خود، دلیلهای این مساله را نیز توضیح داده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، لازمه داشتن جامعه سالم، سلامت خانواده است و در این عرصه سلامت مردان به اندازه سلامت زنان اهمیت دارد. مردان علاوه بر نقش پدری و همسری، مدیریت خارج از منزل و اداره امور اقتصادی را نیز برعهده دارند، بدین سبب ایجاب می کند، توجه ویژه ای به سلامت آنها شود. مقوله سلامت مردان مقوله ای چندبعدی و پیچیده است که تحت تأثیر عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیطی قرار دارد. شواهد بسیار در دست است که نشان دهنده عدم توزیع عادلانه و یکنواخت سلامت در بین گروههای مختلف جنسی و سنی است. شاید بتوان خاصیت های خاص و نوع دیدگاه متمایز مردان به مقوله سلامت نسبت به زنان را عمده ترین عامل تعیین کننده این نوع توزیع دانست.
بنا بر نظرات متخصصان، پسران و دختران از سنین پایین، برای چگونگی پاسخ به درد برمبنای هنجارهای جنسیتی، اجتماعی می شوند. به پسران و مردان آموزش داده می شود که خشن باشند، درد را تحمل کنند و تجربیات دردناک را تاب بیاورند، درحالی که دختران و زنان در جامعه یاد می گیرند تا حساس باشند، مراقب باشند و ناراحتی هایشان را بیان کنند. زنان بیش از مردان در پی کسب اطلاعات درباب پیش گیری از بیماریها هستند، اما مردان در دنیای امروز دارای امید به زندگی ناکافی و مرگ ومیر بالا بدنبال مبتلاشدن به بیماریها هستند که می تواند با عوامل بیولوژیکی، قومی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مداخلات بهداشتی توضیح داده شود.
در همین رابطه، یک پژوهش توسط محققانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و دانشکده علوم پزشکی اسفراین انجام شده است که در آن، علل عدم مراجعه مردان به مراکز بهداشتی و درمانی جهت دریافت خدمات سلامت مورد موشکافی علمی واقع شده است.
آنها این تحقیق را روی ۳۸۰ نفر از مردان بالای ۱۸ سال و با بهره گیری از پرسشنامه ای دو قسمتی شامل سؤالات جمعیت شناختی و عوامل مؤثر بر عدم مراجعه مردان به مراکز بهداشتی و درمانی انجام دادند.
بر طبق نتایج این مطالعه، عدم مراجعه مردان به مراکز بهداشتی درمانی با نوع قومیت و سطح تحصیلات آنها، ارتباط مدلول دار و قابل توجهی داشته است، درحالی که بنظر می رسد مواردی چون سن، وضعیت تأهل، وضعیت اقتصادی و شغل دراین باره تأثیر چندانی نداشته اند.
بگفته سکینه رخشنده رو، استادیار و محقق آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و چهار همکار دیگرش در این پژوهش، «شرایط فیزیکی نامناسب مراکز سلامت و عدم اعتماد به پرسنل بهداشتی از مهم ترین عوامل عدم مراجعه مردان به مراکز بهداشتی درمانی بوده است».
آنها می افزایند: «با توجه به یافته های ما، لزوم بهبود وضعیت فیزیکی مراکز و رازداری و محرمانگی اطلاعات، داشتن رفتار مناسب با مردم و ارتقاء مهارت پرسنل حائز اهمیت بسیاری در ایجاد رغبت بیشتر در مردان برای پیگیری مشکلات سلامت خود است. پس به مدیران بهداشتی پیشنهاد می شود تا سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های مناسب را در راستای افزایش آمار مراجعه مردان به مراکز انجام دهند».
در این پژوهش که نتایج آن در «فصل نامه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی» انتشار یافته است، همین طور به لزوم بهبود وضعیت فیزیکی مراکز و پایگاه های سلامت ازلحاظ تمیز بودن محیط، به روز بودن تجهیزات پزشکی، وجود تابلوهای راهنما، وجود امکانات بهداشتی و جلب اعتماد مردم به پرسنل با رازنگه داری و علاقمند بودن آنان، صبور بودن و داشتن تخصص کافی اشاره شده است.
منبع:

1401/07/25
10:05:55
5.0 / 5
522
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد