نکسترو
در یك كارآزمایی بالینی بررسی شد

استفاده از ریشه زرشک برای کاهش عوارض ترک اعتیاد

استفاده از ریشه زرشک برای کاهش عوارض ترک اعتیاد

نکسترو: به گزارش نکسترو، پژوهشگران در یک کارآزمایی بالینی تأثیر استفاده از ریشه زرشک را بعنوان درمان کمکی ترک اعتیاد و کاهش عوارض ناشی از ترک، بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، وابستگی به مخدر یکی از اشکالات مهم در سرتاسر دنیا است. سندرم محرومیت از مخدر؛ مجموعه عوارضی هستند که به دنبال پایین آمدن سریع میزان مخدر در بدن، بروز می کند و در افرادی اتفاق می افتد که به مدت طولانی و یا به مقدار زیاد از ماده مخدر بهره برده اند. این علایم در مورد هر ماده مخدر متفاوت می باشد، ولی علایم مشترکی مانند میل شدید به مصرف، برای هر ماده مخدری وجود دارد.

علائم جسمی مانند لرزش بدن، گرفتگی عضلات، دردهای استخوانی و عضلانی، تعریق، آب ریزش بینی، علایم شبیه آنفلوآنزا و علایم روان شناختی مانند افسردگی، اضطراب، حمله عصبی، سرگیجه و... علائمی هستند که امکان دارد در سندرم محرومیت از مخدر دیده شوند.

درمان اصلی ترک مخدر، بر مبنای اُپیوئیدهای طولانی اثر مانند متادون است. با اینحال استفاده از این دارو می تواند عوارضی مانند نارسایی کبد بوجود آورد. در مطالعات مختلف، داروهای متعدد گیاهی و شیمیایی برای ترک مخدر و درمان علایم ناشی از آن پیشنهاد شده است. یکی از این گیاهان دارویی که برای درمان ترک مخدر پیشنهاد شده، ریشه گیاه زرشک است که می تواند در کاستن علائم ترک کمک کننده باشد.

در مطالعات اخیر مشاهده شده که ریشه زرشک می تواند اعتیاد به تریاک را درمان کند و این مورد در مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی که به صورت مصنوعی به مورفین معتاد شده بودند هم مشخص شده است.

بر همین اساس؛ پژوهشگران با طراحی یک کارآزمایی بالینی دوسو کور بر روی ۴۰ نفر از مراجعین به مراکز ترک اعتیاد شهرستان سبزوار تأثیر استفاده از ریشه خشک شده زرشک را در کاهش دوز روزانه متادون بررسی کردند.

شرکت کنندگان در این مطالعه به صورت تصادفی به دو گروه (مداخله و شاهد) ۲۰ نفره تقسیم شدند. باتوجه به اینکه این مطالعه به صورت دوسو کور طراحی شده بود، شرکت کنندگان و محققان اطلاع نداشتند که این افراد در کدام گروه قرار دارند.

دوز متادون برای بیمارانی که در این مطالعه شرکت کردند، به اندازه ۵ میلی گرم در هفته، کاهش داده شد و به جای آن افراد گروه شاهد، کپسول های حاوی ریشه خشک شده زرشک و افراد گروه دیگر، کپسول حاوی دارونما دریافت نمودند. هر کپسول حاوی ۲۵۰ ملی گرم عصاره خشک ریشه زرشک و یا دارونما بود و از شرکت کنندگان خواسته شد که روزانه سه کپسول به مدت دو ماه، مصرف کنند. در طول مدت درمان، همه شرکت کنندگان در مطالعه از نظر علایم ترک، مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج این مطالعه نشان داد که در گروهی که کپسول حاوی ریشه خشک زرشک مصرف کرده بودند، علایم درد عضلانی، اسهال، وسوسه مصرف، آبریزش بینی ناشی از ترک مواد مخدر، رو به کاهش بود. در حالیکه در گروه شاهد که دارونما دریافت می کردند، علایم درد عضلانی و اسهال روند افزایشی و بی اشتهایی روند کاهشی داشت.

بر اساس این یافته ها، پژوهشگران این مطالعه می گویند که درمان با عصاره ریشه خشک زرشک در کاستن علائم سندرم ترک مؤثر است.

این محققان معتقدند که مصرف طولانی مدت متادون می تواند عوارض کبدی در بیماران بوجود آورد. ازاین رو باید داروهایی با عوارض کم تر، ارزان تر و در دسترس تر برای کاستن علائم ترک در اختیار مراجعین به کلینیک های ترک اعتیاد قرار داده شود و زرشک می تواند مکمل خوبی برای ترک اعتیاد همراه با متادون باشد.

البته این پژوهشگران تاکید می کنند که باتوجه به حجم نمونه کم و نبود مطالعات قبلی دراین زمینه باید مطالعات بیشتری با افراد شرکت کننده بیشتر و در مدت زمان طولانی تر جهت بررسی عوارض جانبی احتمالی این دارو صورت گیرد.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تأثیر ریشه خشک شده زرشک بر علایم سندرم ترک مخدر در بیماران تحت درمان نگهدارنده متادون-کارآزمایی بالینی دوسوکور» در فصل نامه گیاهان دارویی زیر نظر پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی انتشار یافته و در انجام این تحقیق پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مشارکت داشتند.

منبع:

1401/07/21
13:32:58
5.0 / 5
534
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد