نکسترو
نتایج یك پژوهش حیوانی نشان داد

اثر گیاه دارویی افسنطین در کاهش مضرات نانوذرات پراکنده در هوا

اثر گیاه دارویی افسنطین در کاهش مضرات نانوذرات پراکنده در هوا

نکسترو: نکسترو: نتایج پژوهش مشترک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تربیت مدرس روی موش های صحرایی نشان می دهد، گیاه دارویی اَفسنطین می تواند نقش محافظتی در مقابل سمیت ریوی ایجادشده توسط نانو ذرات اکسید آلومینیوم یا نانوآلومینا در این حیوان ها داشته باشد. می توان گفت این گیاه، این پتانسیل را دارد که اثرات زیان آور ناشی از مواجهه با نانو ذرات اکسید آلومینیم را در کارگران در معرض مواجهه کم کند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نانو ذرات اکسید آلومینیوم به سبب خواص فیزیکی و شیمیایی، سطح ویژه بالا و همین طور پایداری مکانیکی و حرارتی، کاربردهای زیادی در صنایع و پزشکی دارند. این نانوذرات در مواردی چون سرامیک، سیستم های دفاعی، رنگرزی، اپتیک، غذا، ایمپلنت، دارو و تولید واکسن و همین طور در محصولات مراقبت شخصی به کار گرفته می شوند. نانوآلومینا، شکل اکسیدشده نانوآلومینیوم است و در چندین فاز کریستالی وجود دارد. این نانو ذرات به شکل اکسید آلومینیوم، در هوا نسبتاً پایدار هستند. اداره بهداشت و ایمنی شغلی ایالات متحده، مقدار حد مجاز مواجهه برای گردوغبار کل را ۱۵ و برای کسر قابل تنفس، ۵ میلی گرم بر مترمکعب در یک روز کاری ۸ ساعته اعلام نموده است.

در مواجهه استنشاقی با نانو ذرات اکسید آلومینیوم، این نانوذرات بوسیله سیستم تنفسی جذب می شوند و همین طور قادرند از سلول های اپیتلیال آلوئولی ریه عبور کرده و در جریان خون به حرکت درآیند. شکل و سایز، از خاصیت های مهم در ایجاد سمیت نانو مواد هستند. باتوجه به استفاده فراوان از نانو ذرات اکسید آلومینیوم، نگرانی ها در مورد ریسک سلامت آنها در انسان وجود دارد، بدین سبب نیاز به پژوهش های بیشتری در حوزه ایمنی و بهداشت این نانو ذرات بر روی ریه افراد وجود دارد.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که این نانو ذرات موجب آپوپتوز یا مرگ سلولی و استرس اکسیداتیو می شوند؛ بدین سبب یافتن موادی که از خطر سمیت این مواد در انسان بکاهند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در همین راستا، یک تیم شش نفره پژوهشی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تربیت مدرس مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن به بررسی اثر حفاظتی عصاره آبی گیاه دارویی افسنطین بر لطمه های ریوی حاصل از مواجهه با نانوذره آلومینا پرداخته شده است.

در این پژوهش که روی موش های صحرایی به عنوان جانوران مدل انجام شده است، پژوهشگران تأثیر دوزهای مختلف عصاره گیاه دارویی افسنطین را بر موش های قرار گرفته در معرض نانوآلومینا آزمایش و در طول دوره آزمایش، علایم بالینی، تغییر وزن بدن، پارامترهای بیوشیمیایی بافت، تغییرات بیان ژن، ضریب وزن ریه، یافته های هیستوپاتولوژی و محتوی غلظت فلز بافت ریه را ارزیابی کردند.

یافته های حاصل از این پژوهش نشان میدهد که فرم یا فاز گامای نانو ذرات اکسید آلومینیوم، سمی تر از فرم آلفای آنست و تغییر در اندازه و شکل نانوذره موجب تفاوت در سمیت آن شده است. همین طور بر طبق این نتایج، گیاه دارویی افسنطین می تواند نقش محافظتی در مقابل سمیت ریوی به وجود آمده توسط نانو ذرات اکسید آلومینیوم یا نانوآلومینا در موش صحرایی داشته باشد.

به گفته سید جمال الدین شاه طاهری، پژوهشگر گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارانش، «بررسی های ما نشان داد که نانو ذرات اکسید آلومینیوم موجب تغییرات در پروسه لیپید پراکسیداسیون و آنزیم های آنتی اکسیدانی مانند سوپر اکسید دیسموتاز، کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز می شوند و ظرفیت کل آنتی اکسیدانی را تغییر می دهند».

همچنین «این اختلالات بیوشیمیایی با تغییرات در بیان ژن های اکسیداتیو متالوتیونین-۱ و هم اکسیژناز-۱ و تغییرات بافت شناسی در ریه تأیید شد. اما استفاده از عصاره گیاه افسنطین در جانوران مدل بطور مدلول دار و قابل توجهی موجب بهبود تغییرات فوق شد».

مهم ترین یافته های این پژوهش این بود که مصرف مکمل افسنطین می تواند سطح استرس اکسیداتیو و استرس نیتراتیو را کاهش داده و میزان ظرفیت آنتی اکسیدانی را بدنبال مصرف آن افزایش دهد.

شاه طاهری و همکارانش می گویند: «از آنجا که یکی از اهداف اصلی بهداشت حرفه ای، کاهش عوارض ناشی از کار و حفظ سلامتی است، در این پژوهش، اثر حفاظتی عصاره گیاه افسنطین بصورت خوراکی مورد بررسی قرار گرفت و برمبنای یافته های آن می توان اظهار داشت که گیاه دارویی فوق، این پتانسیل را دارد که اثرات زیان آور ناشی از مواجهه با نانو ذرات اکسید آلومینیم را در کارگران در معرض مواجهه کم کند. بدین سبب باید در این خصوص به تحقیقات ادامه داد».

از این یافته های جالب و مهم این پژوهش، مقاله ای علمی پژوهشی تهیه شده است که در فصل نامه «بهداشت و ایمنی کار» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/18
12:10:39
5.0 / 5
456
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد