نکسترو
در یك مطالعه مطرح شد

اهمیت غربالگری عفونت HPV در مردان

اهمیت غربالگری عفونت HPV در مردان

نکسترو: به گزارش نکسترو، یافته های یک پژوهش در مورد انتشار ویروس پاپیلومای انسانی در مردان نشان داد که انتشار ویروس پاپیلومای انسانی در جمعیت مورد مطالعه، بالاست و این عفونت در جمعیت مردان کشور یک مشکل بهداشت عمومی به حساب می آید.



به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV؛ ویروسی است که غالباً از راه رابطه جنسی انسان را آلوده می کند. این ویروس انواع مختلفی دارد و تابحال بیشتر از ۲۰۰ ژنوتایپ این ویروس شناسایی شده است. بعضی از ژنوتایپ های این ویروس می توانند سبب بروز سرطان شوند، در حالیکه برخی دیگر عموماً سبب ایجاد علائم خفیف همچون زگیل های تناسلی می شوند.

ویروس HPV در اغلب موارد علامت یا بیماری خاصی ایجاد نمی کند و بعد از ۱ تا ۲ سال، خود به خود از بدن انسان پاک می شود. در تعداد کمی از موارد، عفونت پایدار شده و امکان دارد به سرطان دهانه رحم منجر شود.

تاکنون در بیشتر کشورها مطالعات در ارتباط با این ویروس، بیشتر بر جمعیت زنان متمرکز بوده است. در بعضی مطالعات از مردان بعنوان ناقل ویروس HPV یاد شده است. چونکه مردان مبتلا، این ویروس را ناخواسته به شریک جنسی خود منتقل می کنند. در حالیکه اکثراً بدون علامت هستند.

با وجود اینکه ویروس HPV هر دو جنس زن و مرد را آلوده می کند، در خیلی از کشورها حتی کشورهای توسعه یافته که برنامه واکسیناسیون زنان ضد ویروس پاپیلومای انسانی در حال انجام می باشد، واکسیناسیون مردان با چالش های بسیار زیادی همراه بوده و علیرغم شیوع بالای HPV در مردان، نقش آنها در این عفونت نادیده گرفته شده است.

با توجه به اهمیت زیاد ابتلای مردان به ویروس پاپیلومای انسانی، پژوهشگران در یک مطالعه، شیوع این ویروس را در مردان بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق که به صورت مقطعی انجام شد، مردان رجوع کننده به لابراتوار مرکزی جهاد دانشگاهی مشهد در بازه زمانی پاییز ۱۳۹۹ تا زمستان ۱۴۰۰ بررسی شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که نزدیک به ۵۷ درصد از ۱۸۸ مرد بررسی شده در این مطالعه، حداقل به یکی از ژنوتایپ های HPV آلوده بودند و در کل ۲۶ ژنوتایپ مختلف از این ویروس شامل پرخطر و کم خطر شناسایی شد.

همچنین مشاهده شد که شایع ترین عفونت، در ارتباط با ژنوتایپ ۶ از گروه کم خطر است و بعد از آن ژنوتایپ ۱۱، ۴۲ و ۹۱ و همگی از گروه کم خطر بودند. شایع ترین ژنوتایپ گروه پرخطر هم ژنوتایپ ۶۶ بود که در رتبه چهارم متداول ترین ژنوتایپ ها قرار دارد. این مورد نشان داده است که ژنوتایپ های کم خطر در مردان شایع تر از ژنوتایپ های پرخطر هستند.

در مطالعه ای که در گذشته پژوهشگران همین تحقیق بر روی جمعیت زنان انجام دادند، شیوع HPV در زنان ۲۶.۵ درصد گزارش شد که در مقایسه با جمعیت مردان در این تحقیق، شیوع کمتری را نشان می داد. همینطور در زنان هم مشابه مردان ژنوتایپ ۶ شایع ترین نوع بود؛ ولی برخلاف مردان، دومین ژنوتایپ شایع، ژنوتایپ ۱۶ از گروه پر خطر بود.

در این تحقیق مشخص شد که بالاترین میزان مبتلا شدن به HPV در رده سنی ۳۷ تا ۴۶ سال و پایین ترین میزان مبتلا شدن در رده سنی ۵۷ تا ۶۶ سال است. نتایج این مطالعه نشان داد که انتشار ویروس پاپیلومای انسانی در جمعیت مورد مطالعه بالاست و این عفونت درجمعیت مردان کشور یک مشکل بهداشت عمومی به حساب می آید و نبودن اطلاعات کافی و وجود عوامل خطر مختلف، تأثیر بسزایی در انتشار عفونت دارد.

پژوهشگران این مطالعه با عنایت به نتایج به دست آمده، می گویند که غربالگری عفونت HPV در مردان برای جلوگیری از انتشار عفونت و جلوگیری از سرطان، هم در مردان و هم در زنان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

در انجام این تحقیق مریم شاهی، محمد قدسی و اعظم شفائی از مرکز تحقیقات عفونت های منتقله از خون جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، سید علی اکبر شمسیان؛ پژوهشگر گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، شهریورماه سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی انتشار ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و انواع ژنوتایپ های آن در مردان ایرانی» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.





منبع:

1401/07/14
12:15:06
5.0 / 5
544
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد