نکسترو
وزیر بهداشت در كنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشكی عنوان كرد

مراکز تحقیقاتی در صورت استفاده از دانشجویان امتیاز ویژه می گیرند

مراکز تحقیقاتی در صورت استفاده از دانشجویان امتیاز ویژه می گیرند

نکسترو: به گزارش نکسترو، وزیر بهداشت با اعلان اینکه یکی از اهداف ما، تقویت حضور دانشجویان مبتکر و خلاق در مراکز تحقیقاتی حوزه سلامت است، اشاره کرد: مراکز تحقیقاتی فقط برای ارتقاء اساتید نیست و باید از امکانات گسترده این مراکز با مشارکت دانشجویان، بیشترین بهره را برد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی که در مجتمع فرهنگی ولایت اردبیل برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: بارها به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تاکید کرده ایم که زمینه مشارکت هر چه بیشتر دانشجویان را در مراکز تحقیقاتی فراهم آورند. همین طور لازم است به مراکز تحقیقاتی که از دانشجویان استفاده می نمایند، امتیاز ویژه ای تعلق گیرد و فعالیت دانشجویان در اعتباربخشی این مراکز به عنوان ملاک مثبت منظور شود.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هر قدر به پژوهش بیشتر توجه گردد، دانشگاه ها نقش مؤثرتری در پیشرفت کشور ایفا خواهند کرد، اظهار داشت: دانشجویان مبتکری که در مراکز تحقیقاتی فعالیت پژوهشی داشته باشند، امتیازات ویژه ای دریافت خواهند کرد و این امتیازات در مراحل ارتقاء علمی آنها منظور می شود.
دکتر عین اللهی اشاره کرد: این کنگره توسط دانشجویان برنامه ریزی، زمان بندی و انجام شد و نشان داد که اگر به جوانان و دانشجویان اعتماد کرده و اینگونه امور را به آنها واگذار نماییم، نتایج مطلوبتری را شاهد خواهیم بود.
وزیر بهداشت همین طور بر لزوم تقویت دیپلماسی سلامت تاکید و اشاره کرد: دانشگاه ها می توانند به شکل آمایشی با کشورهای مجاور خود در حوزه های گردشگری سلامت، همکاریهای علمی و تحقیقاتی و تبادل استاد و دانشجو ارتباطات نزدیک و مؤثر داشته باشند و روابط خودرا در عرصه سلامت با دیگر کشورها گسترش دهند. باید مرزها را برای همکاریهای گسترده علمی و تحقیقاتی برداریم ؛ چونکه یکی از لوازم رشد کشورها، تقویت دیپلماسی سلامت آنهاست.
وی اشاره کرد: رتبه ایران در تولید علم ارتقاء پیدا کرده و ۴۵۰ مجله علمی- پژوهشی کشور به ۴۶۵ مجله بالا رفته است. در عین حال باید دسترسی دانشگاه ها به منابع معتبر و روزآمد علمی تسهیل و حوزه پژوهش از نظر منابع مالی تقویت شود.
وزیر بهداشت همین طور به افزایش تعداد پارک های علم و فناوری حوزه سلامت از ۱۰ به ۱۳ در یک سال قبل اشاره و اشاره کرد: اساسنامه پارک های علم و فناوری و تسهیلات مربوط به آنها را با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین کرده ایم.
دکتر عین اللهی در ادامه با اشاره به اینکه در زمینه دارو با وجود دانشمندان و مبتکران فراوان، نباید شاهد کمبود باشیم، اظهار داشت: قبل از این مشکلاتی در حوزه اختصاص ارز ترجیحی وجود داشت که با اجرای طرح دارویار، برطرف شد. تا پیش از اجرای این طرح، برخی شرکتها از نوسانات ارزی سود می بردند که جلو این کار گرفته شد و اعتباری معادل ارز ترجیحی به بیمه ها انتقال یافت تا یارانه دارو در مقصد و به مصرف کنتده تعلق گیرد.
وی اضافه کرد: در همه استانها امکان بالقوه تولید دارو وجود دارد که فعلیت یافتن آن مستلزم کار جهادی دانش بنیان و رویکرد انقلابی است. امروز از سه دارویی که تا قبل از این وارد کننده آن بودیم و از این پس در کشور تولید می شود، رونمایی گردید و لازم است دانشجویان، استادان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در حوزه تولید دارو و خودکفایی کشور در این عرصه، مشارکت علمی خودرا بالا برند.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه کشور در دوران پیش از انقلاب اسلامی کاملا به خارج وابسته بود، اظهار داشت: در آن دوران با وجود جمعیت ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفری کشور، بیماران ایرانی باید برای ساده ترین کارهای پزشکی به خارج از کشور می رفتند اما پس از انقلاب اسلامی و خصوصاً با ادغام آموزش در بهداشت و درمان در سال ۶۵، تحولات بزرگی در زمینه سلامت رخ داد؛ بطوریکه هم اکنون ۲۶۰ هزار دانشجو در ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی به تحصیل مشغولند، ۲۰ هزار عضو هیات علمی داریم و هیچ رشته ای از رشته های علوم پزشکی در دنیا نیست که در ایران، وجود نداشته باشد.
دکتر عین اللهی با اشاره به ملاقات خود با وزرای بهداشت ۹ کشور جهان در اجلاس ژنو سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: وزرای بهداشت ۹ کشور جهان اذعان داشتند که ایران، قوی ترین قدرت سلامت منطقه است و به همین دلیل بیشتر کشورها همکاری گسترده تر با ایران را در زمینه سلامت خواهان بودند؛ این رشد علمی و دستاوردهای شاخص در سیستم سلامت کشور طی ۴۳ سال مبارزه با تحریم های غیر قانونی و مقاومت مقتدرانه در مقابل فشارهای اقتصادی وارد بر کشور حاصل شد.
به گزارش وبدا، وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مرجعیت علمی برای کشور ما افقی دست یافتنی است، اظهار داشت: کلید دستیابی ما به مرجعیت علمی، خودباوری و اتکا به ظرفیت های درونی است ؛ برای اینکه هوش و استعداد ایرانیها از متوسط هوش جهانی بالاتر است و اطمینان داریم که در علوم پزشکی به مرجعیت علمی دست خواهیم یافت؛ چنان که امروزه تعداد زیادی از مردم کشورهای منطقه برای درمان به جمهوری اسلامی ایران می آیند.
منبع:

1401/07/10
11:51:50
5.0 / 5
510
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد