نکسترو

ورود واكسن آنفلوآنزای نوتركیب ایرانی به بازار تا اختتام شهریور

ورود واكسن آنفلوآنزای نوتركیب ایرانی به بازار تا اختتام شهریور

به گزارش نكسترو دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: یكی از شركت های دانش بنیان در حال تولید واكسن آنفلوآنزای نوتركیب در كشور است كه بنابر اعلام آنها تا اختتام شهریورماه كارهای مربوط به مطالعه بالینی این واكسن انجام و با دریافت مجوز وارد بازار می شود.


دکتر مصطفی قانعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: هم اکنون کمبود شدیدی درباب واکسن آنفلوآنزا در دنیا وجود دارد اما مقرر است این واکسن با همت سازمان غذا و دارو که به روش نوترکیب تولید شده است، به بازار ارائه شود.
وی درباب تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور و ورود آن به بازار داخلی اظهار داشت: هم اکنون در دنیا دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می شود که یکی بوسیله تخم مرغ SPF و دیگری به طریق نوترکیب تولید می شود؛ واکسن آنفلوآنزایی که سال ها در کشور ما و سایر کشورها استفاده می شود، واکسن تخم مرغی است اما واکسن نوترکیب واکسنی نیست که مردم آنرا مانند واکسن موجود تهیه و بهره برده باشند. به جز تعداد معدودی کشور که روی تکنولوژی آن کار کرده اند، مابقی کشورها این نو واکسن را ندارند.
تخم مرغ SPF ماده اولیه و زیرساخت تولید بیشتر واکسن ها و وسیله ای برای تکثیر سلول در کارهای آزمایشگاهی و پژوهشی است که در تولید انواع واکسن ها و تحقیقات ویروس شناسی دارای کاربرد بسیاری است. این تخم مرغ ها یکی از بهترین محیط ها برای کشت برخی ویروس هایی هستند که می توان با تولید آنها خیلی از واکسن ها خصوصا واکسن طیور را تولید کرد.
کاربرد این تخم مرغ ها در تولید واکسن های طیور و بعضی واکسن های انسانی، تهیه کشت سلولی پرایمری و لاین، جداسازی و تشخیص عوامل عفونی، تهیه جوجه SPF در مطالعات تجربی بعنوان جوجه های حساس در تشخیص و جداسازی عفونت های ناشناخته ویروسی و تهیه جوجه spf در کنترل کیفی واکسن ها است.
رییس کمیته علمی ستاد مقابله و مدیریت ویروس کرونا اضافه کرد: در ایران کارهای مربوط به تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انجام شده است و زمانی می توانیم بگوییم که این واکسن تولید شده که در بازار باشد. وقتی می گوییم کار تولید پیشرفته یعنی بیش از ۷۰ درصد کار انجام شده و پیشرفت داشته است.
تفاوتی در اثرگذاری واکسن آنفلوآنزای تخم مرغی و نوترکیب وجود ندارد
وی درباب تفاوت در اثرگذاری این واکسن ها توضیح داد: تفاوتی در اثرگذاری این واکسن ها وجود ندارد و تفاوت آنها در این است که در واکسن تخم مرغی باید تخم مرغ اس پی اف را از خارج تهیه نماییم و با توجه به این که کشور تحریم است، این مساله نمی گذاشت تولید این نوع واکسن در کشور شکل بگیرد. این واکسن جدید نیاز به تخم مرغ ندارد؛ بدین سبب تولید آن بسیار برای ما در داخل کشور راحت تر بوده و از تکنولوژی بالاتری برخوردارست.
قانعی درباب تولید تخم مرغ اس پی اف در کشور اضافه کرد: قراردادی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انستیتو رازی در سال های گذشته منعقد شد و حمایت مالی برای تولید تخم مرغ اس پی اف صورت گرفت، اما آنچه وجود دارد ما به اندازه نیازمان برای تولید واکسن آنفلوآنزای تخم مرغی، تخم مرغ اس پی اف در کشور نداریم؛ بدین سبب تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب برای رفع نیاز کشور برای ما راحت تر است.منبع:

1399/03/10
01:34:04
5.0 / 5
2447
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد