نکسترو

ضرورت توجه به افزایش سرعت تولید علم در ایران

ضرورت توجه به افزایش سرعت تولید علم در ایران

به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت جایگاه پژوهش و آموزش ایران را با کشورهای منطقه مقایسه کرد و اظهار داشت: هم اکنون از نظر تولید در منطقه رتبه اول را داریم ولی سرعت تولید علم بالا نیست و در سال 2030 پیش بینی می شود با سایر کشورهای منطقه هم رتبه شویم و در سال 2035 بتوانند از ما پیشی بگیرند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست با اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه زنجان اظهار داشت: دو واژه امنیت و سلامت همواره مورد توجه حکومت ها بوده است و بر آن تاکید داشتند، کشور ایران هم بر این دو مقوله تاکید داشته و برای این دو مؤلفه مهم هزینه نیز داده است. در باب امنیت هشت سال دفاع مقدس مبین این مطلب است.

وی تاکید کرد: مؤلفه سلامت و ادبیات سلامت با علم گره خورده است و نقش دانشجویان و اساتید، تولید علم و دانش نقش اساسی و مهم می باشد.

دکتر پناهی اضافه کرد: تضمین سلامت جامعه، تنها وظیفه دانشگاه نیست. از وظایف دانشگاه اینست که برای رسیدن به علم، تمام ظرفیت های جامعه را به کار بگیرد، دانشگاه باید نیازهای جامعه را بداند و متناسب با نیاز جامعه تحقیق صورت بگیرد و به صورت تولید دانش به جامعه تزریق شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند تولید علم کنند و شرایط تولید علم چیست؟ اظهار داشت: تولید علم شاخص دارد و نخستین عامل نیروی انسانی است و در رأس نیروی انسانی دانشجوست. وظیفه اصلی و جدی سیاستگذاران، استفاده از ظرفیت دانشجو در تولید علم است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه اضافه کرد: در ایران از نظر تعداد دانشجو خوب هستیم ولی از نظر کیفی جایگاه خوبی در دنیا نداریم و باید کیفیت آموزش و پرورش را بالا ببریم. آموزش وقتی تأثیرگذار است که آورده ای برای جامعه داشته باشد.

وی جایگاه پژوهش و آموزش ایران را با کشورهای منطقه مقایسه کرد و اضافه کرد: میانگین سرعت تولید علم در کشور ایران متوسط حدود هشت است. هم اکنون در منطقه رتبه اول را داریم ولی سرعت تولید علم بالا نیست و در سال ۲۰۳۰ پیشبینی می شود با سایر کشورهای منطقه هم رتبه شویم و در سال ۲۰۳۵ بتوانند از ما پیشی بگیرند.

وی به ضرورت ارزیابی تولید علم در میان دانشگاه های کشور و قطب نیز تاکید کرد و اظهار داشت: شاخص دیگری در دنیا وجود دارد برای ارزیابی عملکرد نیروی انسانی که شاخص توسعه فناوری است.

دکتر پناهی با اشاره به اینکه در دنیا در توسعه فناوری در میان ۱۳۲ کشور جایگاه ما ۶۰ است؛ اضافه کرد: این شاخص مؤلفه های ورودی و خروجی دارد که تولید مقالات کاربردی و تأثیرگذار در جامعه از مؤلفه های خروجی است که دانشجو، هیئت علمی و نخبگان باید انجام دهند.

وی زیرساخت و امکانات را از الزامات دیگر تولید علم نام برد و اضافه کرد: در زمینه زیرساخت ها نیز سرعت تکثیر و تولید دستگاه ها بالاست و باید برای خرید دستگاه نیز برنامه داشته باشیم و برای هر وسیله ای هدف تعیین نماییم.

دکتر پناهی ارزش قائل شدن به دارایی ها و داشته های ملی را مورد تاکید قرارداد و اظهار داشت: به علت این که منابع محدود داریم ولی خواسته ها نامحدود است، باید خواسته هایمان متناسب با نیاز جامعه و دارایی ها و داشته هایمان باشد. در حوزه سلامت در کیفیت نیرو می خواهیم به جایگاهی برسیم که همه این ها هزینه می خواهد.

وی داشتن برنامه را سومین مقوله مهم در تولید دانش عنوان نمود و اضافه کرد: نیروی انسانی با برنامه می تواند در تولید علم مؤثر باشد و داشتن برنامه نیز باید برگرفته از نیازهای جامعه و متناسب با استان خودمان باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت داشتن روابط بین الملل را از دیگر مؤلفه های تولید علم دانست و اظهار داشت: روابط همیشه منحصر به روابط بین الملل نیست، جهت استفاده از ظرفیت ها، استعدادها و توانمندی های سایر استان ها و دانشگاه ها و حتی در دانشگاه های قطب نیز روابط و تعامل بین گروهی، استانی، قطب می تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی رویکرد دانشگاه علوم پزشکی زنجان را در انجام تحقیقات مسئله محور مثبت ارزیابی کرد و اضافه کرد: امروزه شاخص تولید علم در دانشگاهی که بیشترین ارتباطات را داشته بیشترین کاربرد را هم خواهد داشت و آنچه مهم می باشد نیروی انسانی با برنامه و با کار تیمی نقش مؤثر و مهمی در تولید علم دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف حضور در اجلاس معاونان تحقیقات و فناوری کلان منطقه شش آمایشی کشور به زنجان سفر کرده است.

دکتر پناهی با همراهی دکتر بختیاری رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان و معاونان و مسئولین دانشگاه در ابتدا برای ادای احترام به مقام شامخ شهدای هشت سال دفاع مقدس در مرقد شهید گم نام دانشگاه حضور یافت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست صمیمی که با اساتید و دانشجویان دانشگاه ترتیب داده شده بود حضور یافت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.
1401/07/05
14:41:28
5.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد