نکسترو
در یك مطالعه جهانی مشخص شد؛

زنان عضو هیئت علمی، حقوق کمتری دریافت می کنند

زنان عضو هیئت علمی، حقوق کمتری دریافت می کنند

نکسترو: نکسترو: نتایج یک پژوهش نشان می دهد، زنان عضو هئیت علمی نسبت به همتایان مرد خود حقوق کمتری دریافت می کنند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس، بااینکه تعداد اساتید زن دانشگاه ها در دنیای امروز نسبت به دیگر ادوار تاریخی بیشتر است اما حقوق دریافتی آنها نسبت به مردان کمتر است. نتایج یک پژوهش بر روی ۲۳۰۰ عضو هیئت علمی رشته های فنی مهندسی نشان می دهد، میزان حقوق دریافتی اساتید زن نسبت به مردان کمتر است. این در حالیست که آنها از نظر علمی در مقایسه با اعضای هیئت علمی مرد در یک جایگاه قرار دارند و تعداد مقالات انتشار یافته یکسانی دارند.
اطلاعات انتشار یافته درباره ی حقوق و دستمزد اعضای هیئت علمی ۱۷ دانشگاه در ایالات متحده نشان می دهد، تعداد مقالات انتشار یافته اعضای هیئت علمی با افزایش دستمزد آنها ارتباط مستقیم دارد یعنی هرچه تعداد مقالات بیشتر باشد، حقوق دریافتی بیشتر می شود.
بااینکه "تعداد مقالات منتشر شده" و ارجاع به مقالات"، معیارهای افزایش حقوق اعضای هیئت علمی به حساب می آیند اما اعضای هیئت علمی زن نسبت به همتایان مرد خود، افزایش دستمزد کمتری را تجربه کرده اند. اعضای هیئت علمی زن توانسته اند در رابطه با شاخص "تعداد مقالات منتشر شده" و "ارجاع به مقالات" همچون دیگر اعضای هیئت علمی امتیاز بالایی به دست بیاورند اما میزان دریافتی آنها حدود ۶ هزار دلار کمتر است. این احتمال وجود دارد که بانوانی که امتیاز کمتری در رابطه با این دو مولفه به دست آورده اند، حقوق بسیاری کمتری دریافت نمایند.
"ملانی زابر"، اقتصاددان و از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: شکاف دستمزد در دانشگاه هایی که اطلاعات حقوق و دستمزد را منتشر نمی کنند، بیشتر است. این انتظار وجود دارد، دانشگاه هایی که در رابطه با پرداختی ها شفافیت دارند، برابری حقوق وجود داشته باشند. اطلاعات به دست آمده از دانشگاه هایی که شفافیت پرداخت در دستمزد دارند، می تواند شرایط دیگر دانشگاه ها را به خوبی نشان دهد.
دلیلهای دریافتی کمتر زنان نسبت به مردان معین نیست مشخص نیست اما نویسندگان این مقاله مطرح می کنند، مردان نسبت به زنان در مذاکره موفق تر هستند که این مساله می تواند عاملی برای میزان دریافتی بیشتر باشد. بگفته پژوهشگران این پژوهش، اساتید مرد بدنبال دریافت پاداش برای انجام امور تحقیقاتی و پژوهشی خود هستند، این در حالیست که اعضای هیئت علمی زن تلاش می کنند بودجه بیشتری از دانشگاه ها برای دانشجویان پسادکتری و دکتری دریافت نمایند.1401/07/04
11:24:31
5.0 / 5
350
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد