نکسترو

لزوم توجه به مشکلات فرهنگی جامعه در برنامه هفتم توسعه

لزوم توجه به مشکلات فرهنگی جامعه در برنامه هفتم توسعه

به گزارش نکسترو، عضو ستاد اجرایی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در نشست علمی و تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با مبحث «مدیریت فرهنگ تخصصی در برنامه های بخشی در افق برنامه هفتم توسعه» عنوان شد مشکلات ریشه ای اقتصاد کشور بیشتر از 50 درصد متاثر از فرهنگ جامعه است. بنابراین در برنامه هفتم توسعه باید برای این مهم فکری عاجل کرد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نود و دومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع «مدیریت فرهنگ تخصصی در برنامه های بخشی در افق برنامه هفتم توسعه» با سخنرانی دکتر حسن بنیانیان؛ عضو ستاد اجرائی نقشه مهندسی فرهنگی کشور، مشاور و دستیار فرهنگی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، معاون سابق فرهنگی، آموزشی و پژوهشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بصورت مجازی اجرا شد.
دکتر حسن بنیانیان؛ عضو ستاد اجرائی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در این جلسه هدف از ارائه خودرا تقویت بن مایه های اجرائی سازمان برنامه و بودجه در پرتو اقدامات فرهنگی دانست و اظهار داشت: بعد از چهل سال کار فرهنگی اجرائی به این نتیجه رسیده ام که کارشناسان سازمان برنامه و بودجه کارشان عامل رشدشان است چونکه بهترین صاحب نظران هر دستگاهی در برخورد با کارشناس سازمان برنامه بهترین دیدگاه خودرا ارائه می دهند پس برخورد فرهنگی این کارشناسان می تواند در شکل گیری فرهنگ عمومی در دستگاهها نقش ایفا کند.
وی در پاسخ به این که چرا باید سازمان برنامه به مقوله فرهنگ توجه کند اظهار داشت: متاسفانه در کشور به قیمت توسعه پزشکی بهترین استعدادهای خودرا در عرصه علوم تجربی بسیج کرده ایم و در بخش های دیگر با فقر نیروی انسانی با استعداد روبه رو شده ایم. پس کارشناسان و مدیران ما باید برای اظهار نظر در عرصه های مختلف بتوانند نگاه جامع و کلان نگر به کلیت نیازهای کشور داشته باشند.
عضو ستاد اجرائی نقشه مهندسی فرهنگی کشوربا بیان چند مثال درباب مشکلات یک جانبه نگری در بین مسئولین اظهار داشت: عنصری که در موقعیت تصمیم گیری و مسئولیت قرار می گیرد حتما باید فهم همه جانبه ای از مسائل داشته باشد و یا اگر این امکان را ندارد باید با بهره گیری از مشاورین امین تصمیم درست را در زمان مناسب بگیرد.
بنیانیان یکی از دلیلهای عدم توجه به مقوله فرهنگ را عدم فهم صحیح از فرهنگ دانست و اظهار داشت: بطور معمول فرهنگ را با ابزارهای فرهنگی در ذهنمان اشتباه می گیریم. پس در این خصوص باید جاری سازی باورها و ارزش ها و الگوهای رفتاری متکی بر یک منبع متعالی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد.
این مسئول فرهنگی با اعلان اینکه فرهنگ روح و کالبد هر جامعه است افزود: فرهنگ به یک معنا می تواند موتور و پیشران توسعه باشد. کارشناسی که فقط به مسائل خرد و اقتصادی توجه کند و نتواند نگاه کل نگر داشته باشد گرفتار خطا در تصمیم می شود. کارشناسی می تواند در خدمت توسعه کشور باشد که بتواند تحلیل کلان داشته باشد و بصورت فعال مشکل گشای توسعه کشور باشد.
وی درباب تعریف فرهنگ اظهار داشت: بعد از بحث های طولانی به این نکته رسیدند که فرهنگ، نظام واره ای از باورها مفروضات اساسی ارزش ها، آداب و الگوهای رفتاری ریشه دار و دیرپا، نمادها و مصنوعات که ادراکات، رفتار و مناسبات جامعه را جهت و شکل می دهد است.
این محقق حوزه فرهنگ در واکاوی نگاه خود به ریشه مشکلات اظهار داشت: اینکه عده ای مشکل ریشه ای کشور را در ساختارها می دانند و یا عده ای دیگر در فرهنگ نیروی انسانی. به نظر من هر دو به تنهایی غلط است. پس بر این باورم که باید هر قسمت را بصورت جداگانه بررسی کرد این که فرهنگ و ساختار چگونه بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند. می بایست مورد توجه قرار گیرد و بر حسب کلیت جامعه و هر سازمان اینگونه بحث ها را پی گرفت.
وی افزود: دفتر فرهنگ و گردشگری سازمان باید در بین همه مدیران بخشی ساری و جاری شود. اصل هدف انقلاب اسلامی ارتقای فرهنگ است. حفظ فرهنگ عامل حفظ نظام و انقلاب اسلامی است. مشکلات ریشه ای اقتصاد کشور بیش از ۵۰ درصد متاثر از فرهنگ است. پس در برنامه هفتم توسعه باید برای این مهم فکری عاجل کرد. پس بر این باورم که اگر نفت نداشتیم فرهنگ کار و تلاش در میان مدیران بیشتر مورد توجه قرار می گرفت.
بنیانیان با اعلان اینکه ارتقای فرهنگ عامل پیشرفت جامعه است اضافه کرد: همین طور باید مراقب بحث جهانی شدن و تهاجم فرهنگی باشیم. با توجه به این که دین نمی تواند از سیاست جدا باشد. چونکه دین به مفهوم باورها است و این باورها همیشه و در همه جا در زندگی فردی و اجتماعی سیاستمداران جریان دارد. بحث جدائی دین از سیاست یک بحث سیاسی و غیر علمی است که مرتبا تکرار می شود.
این پژوهشگر حوزه فرهنگ اضافه کرد: در برنامه هفتم باید به اعتلای فرهنگ عمومی، تقویت رسانه و تقویت نهاد خانواده توجه ویژه شود. باید بتوانیم عوامل کم توجهی به فرهنگ را مدیریت نماییم پس از یک سو گرفتار غیبت نگاه عالمانه به فرهنگ و از طرف دیگر گرفتار تولید انبوه قانون هستیم. در نقطه مقابل باید به سمت نقطه تعادل در سازمان ها حرکت نماییم و بصورت منطقی از قانون گذاری و تربیت و فرهنگ سازی بهره ببریم با این وجود تربیت و فرهنگ سازی در کشور ما به شدت لاغر شده است.
وی اشاره کرد: باید به سمتی برویم که مردم بصورت خودجوش به قانون عمل کنند. به عنوان مثال ما برای بحث حجاب باید از خانواده، مدرسه و تلویزیون شروع نماییم و اگر قانونی نوشتیم باید برای آن قانون هم فرهنگ سازی نماییم. ما وقتی قانون نوشتیم نباید کار فرهنگی را فراموش نماییم.
بنابر اعلام روابط عمومی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری؛ بنیانیان در خاتمه اظهار داشت: فرهنگ نباید به تولید کالای فرهنگی تقلیل پیدا کند. اگر تصمیم را طوری اصلاح نماییم که ریشه در باور داشته باشد حفظ و نگهداری خواهد شد. این مدل از ساخت فرهنگی زمانبر است اما در صورت ظهور دیگر صدمه ای نمی بیند. ما امروز نیازمند نهادسازی فرهنگی هستیم. نباید به فرهنگ نگاه بخشی داشته باشیم، باید بدانیم تمام مدیران دولتی بصورت آگاهانه و ناخودآگاه در شکل گیری فرهنگ عمومی نقش ایفا می کنند و باید این تاثیر ناخود آگاه، آگاهانه شود و دانش لازم را برای اصلاح این تاثیرگذاری پیدا کنند.1401/07/02
15:03:35
5.0 / 5
448
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد