نکسترو

تاریخچه خورشید پنهان در پس ماه

تاریخچه خورشید پنهان در پس ماه

نکسترو: دانشمندان امیدوار هستند به کمک ماموریت های آینده برنامه فضایی آرتمیس در ماه بتوانند اطلاعاتی درباره ی تاریخچه خورشید به دست بیاورند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه سایِنس اَلِرت (Science Alert)، اگر بخواهیم درباره ی تاریخچه خورشید بدانیم، باید به ماه نگاه کنیم؛ این سفارش تیمی از دانشمندان است که امیدوار هستند ماموریت های آینده آرتمیس را در ماه به کنترل خود در بیاورند تا به کمک آن تاریخچه خورشید را درک کنند.
خورشید همیشه بر همه اجرام منظومه شمسی تأثیر گذاشته است. ما از خورشید غیر از گرما و نور، جریان ذرات پرانرژی و باد خورشیدی را نیز دریافت می نماییم و این اتفاق مربوط به امروز نیست بلکه طی ۴/۵ میلیارد سال گذشته، هر روز اتفاق افتاده است.
ما در روی زمین، تاریخچه باستانی تأثیر خورشید بر خودمان را فراموش کرده ایم. هوازدگی در اثر باد، فرسایش در اثر آب و چرخه های دائمی زمین ساخت صفحه ای، همه تغییراتی را که خورشید ممکنست بر روی پوسته زمین به وجود آورده باشد یا آنرا منفجر کرده یا در اعماق گوشته زمین مدفون کرده باشد، از بین می برد.
ماه نزدیک ترین جهان مرده به ما و هدف مجموعه ماموریت های آرتمیس است؛ بدین سبب ما باید به آنجا نگاهی بیندازیم.
از زمان شکل گیری اولیه ماه، کارهای سطحی مانند جریان های گدازه ای و تأثیر سیارک ها و دنباله دارها روی ماه وجود داشته است؛ اما این فعالیت در حقیقت یک کمک است و مانع نیست.
جریان های گدازه می توانند بخش های بزرگی از سطح ماه را از تعامل بیشتر با خورشید دور کنند. اگر بتوانیم زیر جریان ها و درون سنگ پوشه عمیق تر ماه را حفاری نماییم، تصویری از تاریخچه خورشید از پیش از جاری شدن گدازه به دست می آوریم. ضربه ها تمایل دارند همه موارد را با هم مخلوط کنند؛ ضمن این که لایه های عمیق تری از سطح را در معرض دید قرار می دهند و برای ما دسترسی آسانی به آنها ایجاد می کنند.
پژوهشگران چند کمیت کلیدی را تعیین کردند که می توانیم از نمونه های قمری اندازه گیری نماییم و چگونگی اتصال آنها به فعالیت خورشید را مشخص کردند بطورمثال می توانیم به مدتی که یک نمونه در معرض پرتوهای کیهانی بوده است پی ببریم و از آن برای مدل سازی میزان تولید پرتوهای کیهانی خورشید در چند میلیارد سال قبل استفاده نمائیم.
با گذشت زمان، خاک ماه به آرامی به سنگ برش تبدیل می شود و این روند با میزان تابش خورشید تغییر می کند. با مقایسه نمونه های مختلف در اعماق و محلهای مختلف، می توانیم تغییر در روشنایی خورشید را در طول زمان درک نماییم.
هیچ مکان دسترس پذیر دیگری در منظومه شمسی برای اطلاع از تاریخچه باستانی خورشید وجود ندارد؛ یعنی، ماه یک کپسول زمان خورشیدی است.

1401/06/30
10:33:29
5.0 / 5
508
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد