نکسترو

اختراع پروتئین های جدید با کمک هوش مصنوعی

اختراع پروتئین های جدید با کمک هوش مصنوعی

به گزارش نکسترو، محققان یک سامانه جدید هوش مصنوعی ابداع نموده اند که به طراحی ساختاری پروتئین های جدید برای هدف های مشخص مانند ساخت داروهای جدید یا مواد جدید کمک خواهد نمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «زی ام ئی ساینس»، رنسانس اخیر در حوزه هوش مصنوعی بعد از رکود دهه ۱۹۸۰ میلادی (که زمستان هوش مصنوعی لقب گرفت) با تحولاتی شگرف و انقلابی همراه بوده است.
اما شاید تاثیرات یادگیری ماشینی و سایر سامانه های هوش مصنوعی در هیچ حوزه دیگری به اندازه بیولوژی شگرف نباشد. اخیرا اعلام گردید که شرکت «دیپ مایند» از وابستگان به گوگل در زمینه برنامه های هوش مصنوعی از راه سامانه «آلفا فولد» خود موفق به رمزگشایی از ساختار حدودا تمام پروتئین های شناخته شده تا به امروز – بیشتر از ۲۰۰ میلیون پروتئین - شده است.
اکنون یک ابزار جدید هوش مصنوعی مرزهای شگفتی با هوش مصنوعی را جلوتر برده و به دانشمندان امکان داده است تا پروتئین های اصلی و جدیدی را که مشابهش در طبیعت نیست طراحی نمایند.
این ابزار جدید معروف به ProteinMPNN را محققان دانشگاه واشنگتن در مقاله ای توصیف کرده اند که اخیرا در نشریه «علم» (ساینس) انتشار یافته است.
این محققان ابزار اطمینان می کنند که این ابزار و ابزارهای مشابهی که در آینده نزدیک ظهور خواهند کرد، قلمرو جدیدی از امکانیات (امکان پذیرها) و کاربردهای بعدی آنها را خواهد گشود. اینها شامل پروتئین های کاملا جدید برای تحقق هدف های خاص می شوند؛ از آنزیم هایی برای تجزیه پلاستیک گرفته تا داروهای جدید برای مبارزه با بعضی از سرسخت ترین بیماری های امروز در جهان.
پروتئین ها نقش مهمی در حیات و به طور کلی در طبیعت دارند؛ برخی ساختاری هستند و برخی دیگر مولکول های حمل و نقلی و برخی دیگر هم دریافت کننده هستند و قس علی هذا. هر کدام از این عملکردها رابطه نزدیکی با شکل خاص آن دارد.
همه پروتئین ها بعنوان یک زنجیره خطی از واحدهای پایه با نام اسیدهای آمینو شروع می شوند.
ابزار جدید به جای مهندسی معکوس نقش یک پروتئین از طبیعت، به دانشمندان کمک می نماید تا پروتئین های کاملا جدیدی را مهندسی کنند و بسازند و مثلاً می توانند یک هدف خاص و مشخص را برای پروتئین جدید تعریف کرده و با هوش مصنوعی ساختار مولکولی آنرا طراحی نمایند.
محققان می گویند که در ماههای آینده برای بهبود و ارتقای کار این ابزار برای ساختن پروتئین های پویاتر و کاربردی تر تلاش خواهند کرد.

1401/06/29
22:28:39
5.0 / 5
568
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد