نکسترو

صنعت پلاستیک متحول می شود

صنعت پلاستیک متحول می شود

به گزارش نکسترو، پژوهشگران معتقد هستند تمرکز بیشتر بر روش دورانی و کربن زدایی در صنعت پلاستیک آنرا دستخوش تحولی بزرگ می کند.


دریافت 27 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه نیو سایِنتیست (New Scientist)، بیشتر زباله ها دفن یا سوزانده می شوند اما لزوم نوآوری در فناوری بازیافت، دیدگاه ما را درمورد پلاستیک تغییر خواهد داد.
یکی از استفاده های کمتر شناخته شده پلاستیک، کاهش انتشار کربن است؛ مثلا پلاستیک سبب می شود وسایل نقلیه سبک تر باشد و در نتیجه بهره وری آنها را زیاد می کند. همینطور عمر فروشگاهی محصولات غذایی را زیاد می کند و در نتیجه دورریز غذا کاسته می شود، بنابراین، پلاستیک ها نقش مهمی در خلق آینده ای پایدار ایفا می کنند.
اما هم اکنون مسئله این نیست، از هر ۲۴/۵ میلیون تُن ضایعات پلاستیک که در اروپا تولید می شود، فقط ۱۴ درصد بازیافت می شود. بقیه آن سوزانده یا بعنوان زباله دفن یا به داخل دریا ریخته می شود.
صنعت پلاستیک اروپا، هر سال ۹۵ میلیون تُن دی اکسیدکربن منتشر می کند که حدود ۳/۷ درصد انتشار کل آنرا تشکیل می دهد. یک سوم این میزان حاصل سوزاندن ضایعات پلاستیک است.
شرکت داو (Dow) یکی از تولیدکنندگان پیشرو مواد شیمیایی و پلاستیک در آمریکا، با مشارکت مورا تکنولوژی که یک کارخانه فناوری بازیافت است، می خواهد با افزایش میزان پلاستیک بازیافتی، در اقتصاد پلاستیک به طرز قابل ملاحظه ای تحول ایجاد نماید و در عین حال انتشار کربن را کم کند. هدف، تبدیل پلاستیک به یک محصول صفر خالص کاملاً بازیافتی است.
کارخانه مورا تکنولوژی ضایعات پلاستیکی را تولید می کند که امکان بازیافت آنها به صورت مکانیکی وجود ندارد. این کارخانه ضایعات را به صورت هیدروکربن های پیچیده تبدیل می کند و شرکت داو آنرا باردیگر وارد فرایند تولید خود می کند و اقتصاد دَوَرانی پلاستیک را خلق می کند.
بازیافت پیشرفته، با اجتناب از سوزاندن و دفن ضایعات پلاستیکی و با کاهش استفاده از مواد اولیه فسیلی، کاهش انتشار کربن در رابطه با تولید پلاستیک را ۴۳ درصد می کاهد.
تلاش پژوهشگران صنعت پلاستیک در این خصوص است که ضایعات پلاستیک را حذف و از تغییر اقلیم جلوگیری نمایند. آنها معتقد هستند که آینده صنعت پلاستیک، دَوَرانی است.


1401/06/29
11:52:24
5.0 / 5
554
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد