نکسترو

ابداع ادراک شبه انسانی در خودرو های بدون راننده

ابداع ادراک شبه انسانی در خودرو های بدون راننده

نکسترو: پژوهشگران با طراحی رویکرد های جدید در حوزه سامانه های راهبری هوشمند به خودرو های بدون راننده این امکان را می دهند که همانند انسان بتوانند شکل کامل اجسام و مناظر را حتی در صورت پنهان بودن قسمتی از تصویر بطور کامل تصور کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای تک اکسپلور، ربات های متحرک چگونه می توانند محیط را به درستی مشاهده و درک کنند حتی زمانی که قسمتی از محیط توسط اشیای دیگر مسدود شده است؟ این یک سوال کلیدی است که برای حرکت ایمن خودرو های خودران (بدون راننده) در شهرهای شلوغ باید حل شود.
انسان ها قادر هستند ساختارهای فیزیکی را حتی زمانی که قسمتی از آنها مسدود هستند و دیده نمی شوند را تصور کنند اما الگوریتم های هوش مصنوعی هم اکنون چنین توانایی را ندارند.
ربات های با هوش مصنوعی زمانی که یاد بگیرند محیط آنها چه شکلی است، می توانند راه خودرا پیدا و مسیر را طی کنند. با اینحال تصور ساختارهای کامل اشیا زمانی که قسمتی از آنها پنهان است، مانند افراد در ازدحام یا خودرو ها در ترافیک یک چالش مهم بوده است.
دکتر آبیناف والادا و یکی از شاگرانش که از پژوهشگران رباتیک دانشگاه فرایبورگ هستند، یک گام مهم در راه حل این مشکل برداشته اند. این دو محقق با رویکرد های جدید در حوزه هوش مصنوعی به سمت حل این مشکل گام برداشته اند.
خودروهای بدون راننده تا حالا از روش دید همه نما (panoptic) برای شناخت محیط پیرامونی خود بهره برده اند که مطابق آن تنها می توانند پیکسل های مربوط به تصویرهای «مشهود» کامل را شناسایی و ارزیابی کنند اما در رویکرد جدید از شیوه «بخش بخش سازی همه نمای آمودال» (amodal panoptic segmentation) استفاده شده است که سامانه هوشمند را قادر به پیش بینی و تصور تمامیت شکل اشیاء می کند.
این پژوهشگران می گویند این رویکرد جدید در حوزه هوش مصنوعی می تواند بطور بالقوه سیستم های راهبری هوشمند آینده را متحول کند.

1401/06/25
08:45:44
5.0 / 5
583
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد