نکسترو
رئیس مؤسسه مطرح كرد

آمادگی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برای همکاری با معاونت فناوری وزارت علوم

آمادگی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برای همکاری با معاونت فناوری وزارت علوم

به گزارش نکسترو، رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی از آمادگی این مؤسسه برای انعقاد تفاهمنامه دوجانبه با معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم و اجرای طرح های مطالعاتی در رابطه با حوزه مأموریت معاونت فناوری و نوآوری، توسعه فعالیتهای مؤسسه با رویکرد فناوری و نوآوری، تولید گزارش های علمی و انجام مطالعات لازم برای سیاست گذاری و راهبری پارک های علم و فناوری و طرح های فناوری اطلاع داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر علی باقر طاهری نیا در نشست هم اندیشی با معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم و مدیران آن حوزه که در محل موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد، ضمن اشاره به مراتب بالای علمی و اجرایی دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گزارشی از عملکرد ۹ ماهه مؤسسه با رویکرد پژوهشی عرضه داد.
طاهری نیا اظهار داشت: برنامه های مهمی در مدت زمان مدیریت ۹ ماهه در مؤسسه صورت گرفته که انجام طرح های تحقیقاتی کوتاه مدت سیاستی که از جانب مقام عالی وزارت به موؤسسه ابلاغ گردیده است، یکی از آنهاست.
رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی افزود: موضوعات مورد نظر مقام عالی وزارت بعد از ارجا به مؤسسه متناسب با تجربه و تخصص اعضای مؤسسه به آنها ابلاغ و نتیجه طرح تحقیقاتی جهت استفاده سیاست گذاران و تصمیم گیران ارسال می شود. در این رابطه تابحال ۸ گزارش تخصصی چاپ شده و ۱۵ گزارش تخصصی هم در دست انتشار است.
طاهری نیا یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در مؤسسه را انتشار گزارش های ادواری یک صفحه ای با رویکرد جهاد تبیین دانست و اظهار داشت: با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد جهاد تبیین و همینطوری بستر موجود در مؤسسه بعنوان متولی آمار آموزش عالی، گزارشات یک صفحه ای آماری با مبحث مشخص تهیه و به منظور تبیین دستاوردهای نظام آموزش عالی کشور منتشر می شود.
وی ضمن اشاره به خروجی یکی از این گزارش ها اظهار داشت: نسبت اعضای هیئت علمی در بخش بانوان از آغاز پیروزی انقلاب از ۱۴ درصد به ۳۸ درصد رسیده است.
ازما؛ "ایده پژوهشگران به زبان مدیران اجرایی"
رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در مورد انجام بروندادهای پژوهشی مؤسسه هم اظهار داشت: در مدت ۹ ماه گذشته ۸ طرح تحقیقاتی به اتمام رسیده و ۲۱ طرح تحقیقاتی هم در دست اجراست است که حسب مبحث توسط مجری در شوراها و مراکز تصمیم گیر عرضه می شود. همینطور تعداد ۶ پنل تخصصی و ۱۸ نشست علمی هم در این ایام در مؤسسه برگزار شده است.
وی به تدوین فرم ازما "ایده پژوهشگران به زبان مدیران اجرایی" اشاره نمود و اظهار داشت: هدف از تدوین این فرم که مورد استقبال وزیر علوم هم قرار گرفته، بیان یافته های طرح های پژوهشی به زبان مدیران اجرایی می باشد.
طاهری نیا در ادامه مطالعه، تدوین و تلفیق برنامه هفتم توسعه در بخش علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد شبکه متخصصان آموزش عالی (شماع)، راه اندازی میزهای پژوهشی و تدوین برنامه سوم راهبردی مؤسسه را از دیگر اقدامات مؤسسه برشمرد و اظهار داشت: شبکه متخصصان آموزش عالی ظرفیت فوق العاده ای است که با ایجاد و راه اندازی آن میتوان در محیطی تخصصی و با راهکارهایی مبتنی بر علم و دانش نسبت به حل مسائل و مشکلات اقدام نمود.
عضو دائم شورای معاونین وزارت علوم در مورد میزهای پژوهشی مسئله محور هم اظهار داشت: مؤسسه آمادگی دارد تا با برگزاری میزهای پژوهشی مسئله محور مسئله مدنظر بخش های مختلف حوزه ستادی وزارت علوم را دریافت و بعد از بررسی توسط متخصصین نسبت به عرضه چاره مناسب به حوزه مربوطه اقدام نماید.
مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی و معاونت فناوری و نوآوری تفاهمنامه همکاری منعقد می کنند
وی از آمادگی این مؤسسه برای انعقاد تفاهمنامه دوجانبه با معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم اطلاع داد و در ادامه ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور گسترش فعالیتهای این مؤسسه، اظهار نمود: در این خصوص تابحال ۱۸ تفاهمنامه با مراکز دانشگاهی و دستگاههای اجرایی منعقد شده که در تفاهم صورت گرفته با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ایجاد کارگروه مشترک در مورد تعیین اولویت های پژوهشی در حوزه آمار و اطلاعات آموزش عالی و طرح های پژوهشی مسئله محور و کاربردی در جهت اولویت های پژوهشی و همینطور بهره مندی از ظرفیت ­های مؤسسه در حوزه رصد آمار (تحصیلی و اشتغال) و داده ­های ثبتی در ارتباط با اعضای هیات علمی و پژوهشگران، دانشجویان و دانش ­آموختگان داخلی و بین المللی همچون مهم ترین محورهای این تفاهمنامه است. همینطور تاسیس اندیشکده آموزش عالی با مشارکت سازمان بسیج اساتید از دیگر مواردی است که توسط مؤسسه در حال انجام می باشد.
طاهری نیا اضافه کرد: به منظور ساماندهی، تسهیل و شفاف سازی فرایندها هم در مؤسسه اقدامات مؤثری صورت پذیرفته است که بازبینی آئین نامه ترفیع اعضای هیات علمی، آئین نامه گرنت اعضای هیات علمی، آئین نامه طرح های پژوهشی، بررسی و بازبینی ساعت موظف اعضای هیات علمی مؤسسات پژوهشی، تسریع در ارتقاء، ترفیع و تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی و تسریع در فرآیند جذب اعضای هیات علمی از آن جمله است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، او در آخر به ظرفیت مؤسسه در حوزه فناوری نرم اشاره نمود و حضور دکتر خیرالدین در مؤسسه را سرآغاز همکاریهای آتی و مستمر بین مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و حوزه معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم دانست و از آمادگی مؤسسه برای انجام طرح های مطالعاتی مرتبط باحوزه مأموریت معاونت فناوری و نوآوری، توسعه فعالیتهای مؤسسه با رویکرد فناوری و نوآوری، تولید گزارش های علمی و انجام مطالعات لازم برای سیاستگذاری، راهبری پارک های علم و فناوری و طرح های فناوری اطلاع داد.
1401/06/24
10:36:09
5.0 / 5
445
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد