نکسترو
یك پژوهش داخلی از تاثیر رفتار ما بر عملكرد كارمندان می گوید

بی نزاکتی، خلاقیت کارکنان را می کشد!

بی نزاکتی، خلاقیت کارکنان را می کشد!

نکسترو: پژوهشگران کشور در یک پژوهش تأثیرات بی نزاکتی در محل کار را بر وضعیت خلاقیت کارکنان مورد بررسی قرار داده و این تأثیرات را مدلول دار و قابل توجه دانسته اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بی نزاکتی در محیط کار، یک رفتار متداول ضد اجتماعی است و تعداد بی شماری از افراد شاغل گزارش می دهند که چنین رفتاری را تجربه کرده اند. بی نزاکتی در محل کار در سراسر جهان شایع است و اثرات مخرب و لطمه رسان آن بر رشد فردی و سازمانی اثبات شده است. متخصصان، این رفتار ناهنجار در محل کار را نوعی کج رفتاری کم شدت همراه با نیت مبهم برای لطمه رساندن به فرد یا افراد هدف و زیر پا گذاشتن هنجارهای احترام متقابل در محل کار تعریف می کنند.
بگفته پژوهشگران، بی نزاکتی در محل کار اشکال مختلفی به خود می گیرد که ممکنست بصورت کلامی و غیرکلامی باشند. مواردی مانند نگاه تحقیرآمیز، لحن و زبان توهین آمیز، صدای بلند، از کوره در رفتن و تمسخر کردن دیگران ازجمله این اشکال رفتاری به حساب می آیند. همین طور رفتارهایی مانند قدرنشناسی، بی توجهی به پیشنهادات و درخواست همکاران، ارسال پیامک در ضمن جلسات، دادن نظرات اهانت بار، جبهه گیری و ایجاد خصومت، نقض حریم خصوصی، رفتار خودخواهانه، تهمت و بی محلی به همکاران نیز در زمره بی نزاکتی قرار می گیرند. قرار گرفتن در معرض رفتارهای در رابطه با بی نزاکتی، می تواند تأثیر منفی بر کارکنان به لحاظ خلق وخو، انحراف شناختی، بی عدالتی ادراک شده، لطمه به هویت اجتماعی و خشم داشته باشد و مشکلاتی را برای افراد بوجود آورد.
در ارتباط با این موضوع، محققانی از دانشگاه پیام نور تهران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز پژوهشی را انجام داده اند که در آن، تأثیر بی نزاکتی همکاران در محیط های شغلی بر وضعیت خلاقیت کارکنان مورد ارزیابی علمی واقع شده است.
در این تحقیق ۲۷۹ نفر از کارکنان نمایندگی های شرکت ایران خودرو در شهر اهواز مشارکت داشته اند و داده های مورد نیاز پژوهشگران را بوسیله تکمیل پرسشنامه های علمی و استاندارد مربوط به بی نزاکتی، فرسودگی عاطفی، خلاقیت و انگیزش درونی مهیا کرده اند. این داده ها سپس با روش های آماری تحلیل و بررسی شده اند.
نتایج این تحقیق نشان از آن دارند که بی نزاکتی کارکنان در محل کار، موجب افزایش فرسودگی شغلی و کاهش انگیزه درونی و در نتیجه کاهش خلاقیت سایر همکاران می شود و پس مدیران سازمانی باید توجه ویژه ای به زدودن رفتارهای توأم با بی نزاکتی در سازمان خود کنند.
بگفته فاطمه معارفی، پژوهشگر گروه مدیریت دولتی دانشگاه پیام نور تهران و همکارش، «نتایج مطالعه ما بیان کننده تأثیر منفی و معنادار بی نزاکتی همکاران بر خلاقیت با نقش میانجی متغیرهای فرسودگی عاطفی و انگیزه درونی است. به بیان دیگر، خلاقیت افرادی که در محیط کاری در معرض رفتارهای غیر محترمانه و آزاردهنده همکاران قرار می گیرند به شکل قابل توجهی تنزل می کند».
آنها ادامه می دهند: «بی نزاکتی در محل کار، فرسودگی عاطفی کارکنان را افزایش داده و انگیزه درونی آنان را می کاهد و بدین طریق بطور غیر مستقیم موجب کاهش خلاقیت کارکنان می شود. ازآنجاکه رفتارهای در رابطه با بی نزاکتی، تأثیر مستقیم بر خلاقیت کارکنان دارند، مدیران باید اطمینان حاصل کنند که هیچ نوع رفتار توأم با بی تربیتی نسبت به هیچ یک از کارکنان در سازمان وجود نداشته باشد».
این پژوهشگران پیشنهاد داده اند که مدیران سازمان ها، برای مقابله با چنین رفتارهایی، برنامه های آموزشی مختلفی را در حوزه مهارت های برقراری ارتباط مؤثر تدوین کنند و علاوه بر آن، رفتارهای کارکنان را با سیستم پاداش و تنبیه پیوند دهند، بطوریکه ارتکاب رفتارهای بی ادبانه و آزاردهنده در محیط کار برای فرد خاطی پیامد تنبیهی داشته باشد. این برنامه ها همین طور باید راهکارهایی را برای جبران اثرات زیان بار بی نزاکتی بر افراد قربانی در نظر بگیرند.
یافته های فوق که بر اهمیت احترام همه جانبه در محیط های شغلی و دورشدن از هرگونه رفتار در رابطه با بی نزاکتی تاکید می ورزند، در مجله «اخلاق زیستی» وابسته به مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته اند.
منبع:

1401/06/21
22:39:02
5.0 / 5
522
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد