نکسترو

هشدار دانشمندان جهان در آستانه پنج نقطه بی بازگشت اقلیمی قرار دارد

هشدار دانشمندان جهان در آستانه پنج نقطه بی بازگشت اقلیمی قرار دارد

نکسترو: دانشمندان هشدار دادند با ادامه روند گرمایش فعلی جهان حداقل با پنج نقطه بی بازگشت اقلیمی رو به رو می شود که حتی با توقف روند گرمایش، این شرایط ادامه پیدا می کند و دنیا را با تبعاتی جدی همراه می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس الرت، یک گزارش تحقیقی جدید انتشار یافته در نشریه «علم» (Science) حاکیست که ناکامی در تحقق هدف توافق آب و هوایی پاریس در خصوص محدود کردن گرمایش جهانی تا حد ۱.۵ درجه سانتی گراد می تواند سبب چند «نقطه بی بازگشت» خطرناک در وضعیت اقلیمی جهان شود.
نویسندگان این گزارش تاکید کردند: حتی سطوح فعلی گرمایش نیز تا اکنون جهان را با خطر پنج نقطه مهم بی بازگشت همچون فروپاشی لایه های یخی قطب جنوب و «گرین لند» رو به رو کرده اما هنوز برای تغییر مسیر خیلی دیر نشده است.

تیم لنتون از دانشگاه اگزیتر (انگلیس) و از مولفان اصلی این گزارش اظهار داشت: اگر از فضا به زمین نگاه کنید، نتیجه این تغییرات ازجمله افزایش بلندمدت سطح دریا، مرگ جنگل های بارانی و موارد دیگر را می بینید و متوجه می شوید، چهره زمین عوض می شود.
این نقاط بی بازگشت به عنوان بازخوردهای تقویت کننده در سیستم اقلیمی تعریف می شوند به این معنا که تغییرات از مرحله ای به بعد خودانگیخته می شوند بطوریکه حتی اگر روند گرمایش متوقف هم شود، روند تغییرات لایه یخی، اقیانوس یا جنگل های بارانی ادامه پیدا می کند تا به وضعیت تازه ای برسد.


هر چند ارزیابی های قبلی حاکی از این بود که نقاط بی بازگشت در محدوده تغییرات دمایی ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد روی خواهند داد اما پیشرفت های اخیر در نظارت ها و مدل سازی های اقلیمی نشان داده که آستانه های تغییر در دمای بسیار پایین تر قرار دارند.
مقاله تحقیقی جدید از داده های ۲۰۰ مطالعه اخیر برای ارائه برآوردهای جدید درباب زمان وقوع نقاط بی بازگشت بهره برده است.
این گزارش حاکیست که با وضعیت دمایی حال حاضر جهان، احتمال رسیدن به پنج نقطه بی بازگشت وجود دارد که عبارتند از فروپاشی لایه های یخی گرین لند و «قطب جنوب غربی» (West Antarctic)، گرم شدن گسترده و ناگهانی لایه منجمد اعماق زمین (permafrost )، فروپاشی همرفت در دریای لابرادور (Labrador Sea) و مرگ گسترده صخره های مرجانی حاره ای.

همرفت (انتقال گرما) دریای لابرادور مسوول گرم کردن اروپا است و تغییرات در آن می تواند سبب شدیدتر شدن سرمای زمستان در این قاره شود و گرم شدن لایه منجمد اعماق زمین با تاثیر بر روسیه، اسکاندیناوی و کانادا، تشدید انتشار گازهای کربنی را در پی خواهد داشت.
محققان می گویند هر چند جهان به افزایش دمای ۱.۵ درجه رسیده است اما تبعات آن تا حد زیادی بستگی به مدت زمان ادامه این افزایش گرما دارد، بطوریکه اگر این افزایش دما برای مدت پنج یا ۶ دهه ادامه داشته باشد، شاهد بدترین تاثیرات آن خواهیم بود.
معنی این حرف آنست که بشر هنوز می تواند گرمایش بیشتر زمین را کنترل کند و کاهش سریع میزان انتشار گازهای آلاینده ارزش این کار را دارد.

1401/06/20
23:18:31
5.0 / 5
526
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد