نکسترو

دو ابر زمین سنگی پیرامون یک ستاره نزدیک کشف شد

دو ابر زمین سنگی پیرامون یک ستاره نزدیک کشف شد

نکسترو: ستاره شناسان یک ستاره سرخ رنگ کوچک در فاصله نسبتا نزدیک 105 سال نوری کشف کردند که ممکنست در مدار خود میزبان حداقل یک جهان قابل زیست باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس الرت، دانشمندان در مدار نزدیک به این ستاره کم سو دو سیاره فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) سنگی را شناسایی نمودند که یکی از آنها در فاصله ای از این ستاره قرار دارد که به منطقه قابل زیست شناخته می شود و ممکنست نشانه ای از وجود حیات دراین سیاره باشد.
کشف این سیاره رویداد هیجان انگیزی بوده و حاکیست که موارد بیشتری از چنین جهان هایی ممکنست در محیط پیرامونی منظومه شمسی در انتظار کشف باشد، هر چند برای تعیین دقیق تر ماهیت این سیاره باید مشاهدات بیشتری صورت گیرد.
حتی اگر این سیاره میزبان حیات نباشد اما جهان های واقع در منطقه قابل زیست در پیرامون ستاره ها به خصوص سیاره های سنگی نادر هستند.
این دو سیاره فرا-خورشیدی (فراتر از منظومه شمسی) در نتیجه مشاهدات تلسکوپ TESS سازمان ناسا شناسایی شده اند.
ستاره شناسان برمبنای داده های موجود اطلاعاتی درباره ی مدار چرخشی و قطر سیاره فراخورشیدی کسب می کنند اما کسب اطلاعات دقیق تر مستلزم مشاهدات بیشتر با ابزارهای متفاوتی است.
یکی از دو سیاره فراخورشیدی شناسایی شده قطری ۱.۳۲ برابر قطر زمین و دیگری ۱.۳۷ برابر زمین قطر دارد و جرم آن نیز ۲۵ برابر زمین است. این سنجش ها مطابق با جهان های سنگی مانند زمین، مریخ و ونوس هستند و با جهان های گازی یا یخی مانند ژوپیتر یا نپتون تفاوت دارند.
این سیارات را از این لحاظ می توان به عنوان «ابر زمین» (super-Earths) طبقه بندی کرد، یعنی جهان های سنگی بزرگ تر از زمین و کوچک تر از نپتون، پس از منظومه تراپیست (TRAPPIST) این دومین جهان شناسایی شده با امیدواری به وجود حیات در آنست.
ستاره شناسان در انتظار هستند تا بتوانند در آینده با تصاویر تلسکوپ جیمز وب به نتایج دقیق تری درباب این سیارات برسند.منبع:

1401/06/20
10:01:21
5.0 / 5
495
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد