نکسترو
در یك پژوهش داخلی بررسی شد

نتایج تحقیر زنان در محیط کار

نتایج تحقیر زنان در محیط کار

نکسترو: زنان شاغل، بخش عمده ای از نیروی کار هر کشوری را می سازند. بررسی های پژوهشگران نشان میدهد که تحقیر این بازوان تربیتی جامعه خصوصاً در محل کار می تواند نتایج اجتماعی فراوانی نه فقط برای آنها بلکه برای سایر اعضای خانواده و اجتماع داشته باشد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، از نظر اندیشمندان، انسان موجودی اجتماعی است و نیازمند تعامل و ارتباط سازنده با دیگران است، به صورتی که انسان در جریان ارتباط با دیگران در صدد مشخص کردن ارزش های شخصی خود است. اینگونه کنش ها با هدف فرادستی با برتری بخشی و دوری از قرار گرفتن در جایگاه فرودستان شکل می گیرد. برای انسان، تصور باارزش بودن و مورد توجه دیگران قرار گرفتن خیلی مهم است و همیشه طوری رفتار می کند که بتواند خودرا از هر لطمه یا صدمه ای مصون نگه دارد. یکی از مهم ترین عواملی که در جریان روابط بین فردی موجب تضعیف معیارهای خود ارزشمندی فرد می شود، تحقیر است.
واژه تحقیر بگفته پژوهشگران مترادف با مفاهیم آزار و اذیت رساندن، کوچک شمردن، تهمت و افترا زدن، رسوا کردن، مسخره کردن، پایین آوردن یا پست کردن فرد، هتک حرمت و بی احترامی کردن است. درواقع، مهم ترین مصداق های تحقیر را اذیت کردن، مسخره کردن، سرزنش کردن، کنایه و طعنه زدن و خجالت زده کردن می دانند. تحقیر، نگاه افراد را نسبت به اینکه چگونه خودرا ببینند، شکل می دهد و تأثیر مهمی در تضعیف هویت شخصی دارد. قربانیان تحقیر در وضعیتی قرار می گیرند که احساس می کنند خار و کوچک شمرده شده اند و به شأن و حیثیتشان لطمه وارد شده است. تمامی اقشار و گروه ها می توانند در معرض تحقیر قرار گیرند، اما یکی از مهم ترین عواملی که با مفهوم تحقیر ارتباط تنگاتنگی دارد، مفهوم جنسیت است.
در این رابطه، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی مطالعه ای را با محوریت تحقیر در زنان به انجام رسانده اند. در این تحقیق، نتایج تحقیر زنان در محیط های کاری مورد بررسی واقع شده است.
در تحقیق کیفی یاد شده، پژوهشگران از تکنیک مصاحبه نیمه ساختاریافته با ۴۰ نفر از زنان شاغل شهرستان ماکو برای جمع آوری اطلاعات پژوهش بهره برده اند.
طبق یافته های این مطالعه، تأثیرات سوء تحقیر زنان شاغل در محیط های کاری فقط دامن گیر این زنان نبوده، بلکه لطمه های جدی بر نظام خانواده و حتی پیکره جامعه وارد می نماید که مهم ترین پیامد این مسئله، شکل گیری بیگانگی اجتماعی است.
بگفته فریبا میر اسکندری، محقق گروه جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و دو همکار دیگرش، «مهم ترین نتایج تحقیر زنان شاغل عبارتند از: انزوای اجتماعی، شکل گیری تنش های خانوادگی، فرسایش اعتماد اجتماعی، فرسایش سلامت اجتماعی و فرسایش سلامت روانی».
این پژوهشگران می گویند: «تحقیر زنان شاغل که از سویی بازوی نیرومند تربیتی و جامعه پذیری فرزندان هستند و از طرفی وظایف و مسئولیت های شغلی در جامعه را بر عهده دارند، موجب شکل گیری لطمه های روانی و اجتماعی زیادی در این گروه از زنان ازجمله فرسایش سلامت و اعتماد اجتماعی، افزایش انزوای اجتماعی و کاهش سطح سلامت روانی می شود و پیامد این لطمه ها نیز شکل گیری بیگانگی اجتماعی در زنان شاغل است».
این یافته ها که بر لزوم توجه ویژه به پیشگیری از تحقیر زنان در محیط های شغلی و دیگر جایگاه های اجتماعی تاکید دارند، در مجله «اخلاق زیستی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن بین المللی اخلاق زیستی اسلامی و انستیتو اخلاق زیستی و حقوق سلامت انتشار یافته اند.
منبع:

1401/06/18
11:18:44
5.0 / 5
613
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد