نکسترو

گوشی تلفن همراه در آینده بدون کابل شارژ می شود

گوشی تلفن همراه در آینده بدون کابل شارژ می شود

نکسترو: پژوهشگران موفق به دستیابی به یک تکنولوژی جدید برای انتقال برق بوسیله لیزر شدند که این فناوری می تواند در آینده امکان شارژ کردن وسایلی مانند گوشیهای تلفن همراه را بدون استفاده از کابل و اتصال به برق فراهم آورد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، تارنمای ساینس الرت در گزارشی نوشت: به لطف یک تکنولوژی جدید در آینده می توانیم گوشیهای تلفن همراه و تبلت ها را بصورت بی سیم و بوسیله هوا شارژ نماییم.
براساس این گزارش پژوهشگران از نور لیزر مادون قرمز برای انتقال نور برق ۴۰۰ میلی واتی (mW) از فاصله تا حد ۳۰ متر بهره برده اند. این برق به اندازه ای است که برای شارژ کردن سنسورهای کوچک کفایت می کند هر چند در آینده می تواند بیشتر توسعه یابد و برای شارژ کردن دستگاه های بزرگ تر مانند گوشیهای تلفن همراه هم مورد استفاده قرار گیرد.
این دستاورد ایمن است و لیزر زمانی که مورد استفاده نیست در حالت نیروی پایین (low power mode) قرار می گیرد.


اصطلاح فنی مورد استفاده برای این فناوری «شارژ کردن لیزری توزیعی ( distributed laser charging) است و نوع خاصی که در این مورد توسعه یافته است نسبت به تجربه های قبلی در حوزه فناوری های انتقال لیزری برق، ایمن تر است و از فاصله دورتری هم قابلیت عمل کردن دارد.
جینیونگ ها مهندس برق از دانشگاه «سیجونگ» کره جنوبی اظهار داشت: در رویکرد های قبلی این الزام وجود داشت که دستگاه گیرنده در یک قاب مخصوص یا کاملا ثابت قرار گیرد اما شارژ لیزری توزیعی امکان تنظیم خود به خودی را فراهم می آورد و کافی است که دستگاه های فرستنده و گیرنده در معرض دید یکدیگر باشند.


وی اضافه کرد: در تنظیمات آزمایشی یک فرستنده تقویت کننده (آمپلی فایر) که در آن از یک فلز مخصوص به نام «اربیوم» (erbium) استفاده شده است، در فاصله ۳۰ متری از دستگاه گیرنده قرار گرفت. دستگاه گیرنده با یک سلول فتوولتائیک مجهز شده است تا بتواند سیگنال نور را به نیروی الکتریکی تبدیل کند.
براساس گزارش تارنمای ساینس الرت در آینده زمانی که وارد فرودگاه می شوید و درحال استفاده از تلفن همراه خود می باشید بدون هرگونه کابل و اتصالی می توانید آنرا شارژ کنید اما قبل از این که این دستاورد محقق شود، پژوهشگران باید سطح انرژی قابل انتقال با این سامانه را بالا ببرند.

1401/06/12
18:18:08
5.0 / 5
640
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد